PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

CINEMA SUB STELE: Ecran gonflabil de 12 metri lungime și 7 metri înălțime în Parcul Drumul Taberei. Gratuit, direct din barcă!


INSIDER: ‘Timpul liber este prețios și e bine să-l petrecem într-un mod cât mai plăcut. Noi v-am pregătit „Cinema sub Stele”, un eveniment inedit, care anul acesta va debuta pe apă. Începând de pe 19 august, ora 21.00, timp de trei zile, lacul din #ParculDrumulTaberei se va transforma în cinematograf. Un ecran gonflabil de 12 metri lungime și aproape 7 metri înălțime a fost montat pe scena din parc, cu fața spre lac, iar voi veți putea urmări filmele din cele 20 de bărci și 14 hidrobiciclete. Acestea vor fi oferite gratuit primilor doritori, care vor veni la debarcader. Accesul pe lac se va face cu o oră înainte de începerea evenimentului.

Dacă nu veți prinde o ambarcațiune, vă puteți relaxa la film pe pufi colorați, ce vor fi amplasați pe iarbă, alături de un ceai rece. ”Cinema sub Stele”, organizat de Primăria Sectorului 6, în parteneriat cu Lipton, va avea loc în perioada 19-28 august, între orele 21.00 și 23.30, însă doar de vineri până duminică cinematograful va fi pe apă. Apoi, se va muta la amfiteatrul din parc pentru următoarele șapte zile.

FILMELE DIFUZATE ÎN PARCUL DRUMUL TABEREI: Pentru toată perioada avem pregătite filme noi: de la documentare, animație și până la comedii, aventură, acțiune. ”Pentru mine, tu ești Ceaușescu”, ”Mărită-te cu mine”, „Yesterday”, „Jaful secolului”, „Competiție oficială”, „Hai să cântăm din nou”, ”România Sălbatică”, ”Câinele, adevăratul meu prieten 2”, Mereu împreună”, ”Proful de spionaj”. În total, vor fi difuzate zece pelicule, câte una în fiecare seară. Întregul program se regăsește în afișul de prezentare al evenimentului.” SURSA

DEMNITATE, SECTOR 3: Homeless artist, fără un picior, nu cerșește, nu se plânge, stă la +40°C și la -10°C sub un pervaz și desenează mandale!


INSIDER 1: „Homeless artist în spațiul pietonal lângă Carrefour complex Miniș. (…) Revin cu precizări: am remarcat simetria și corectitudinea geometrică a fiecărei componente a ansamblului, greu de realizat cu mâna liberă fără vreun şablon sau calcul, schiță în prealabil; sigur există o temă, nu este ceva haotic. Dacă măriți dreapta-jos a doua poză puteți observa cartea „Noul testament” și scris în centrul figurii ceva cu „Judecata cerului” apoi referire la ceva cu soare și planete; ascultă la un aparat radio știrile; fumează Kent.”

INSIDER 2 : „Are atâta demnitate! Îl văd zilnic, nu cerșește, nu se plânge, sta la +40 și la -10 grade acolo, sub treapta aia! E o lecție de viață omul ăsta. Zilele trecute m-am certat cu o doamna care îl întreba daca are autorizație de la primărie pentru ce face. Mereu se găsește una care sa fie cu gura mare. E un om credincios, liniștit, nu bea, nu pute pe acolo şi e un adevărat artist.”

NSIDER 3: „Când gătesc îi duc caserole cu mâncare caldă. Este un om respectuos, care mulţumeşte enorm pentru ceea ce i se oferă, nu cere niciodată bani și chiar mănâncă ceea ce ii ofer.”

INSIDER 4: „El nu cere nimic, mănâncă dacă i se dă, nu l-am văzut niciodată cu alcool. E credincios, tema lui preferată este religia. Știu că este fumător. Mă gândesc că vine iarna şi iar o să trăiască sub treapta aia… Teribil!”

INSIDER 5: „Și este și fără un picior. Acolo trăiește, sub scara aia. Pictează trotuarul. Din puținii bani pe care îi câștigă, cumpără vopsea și pensule. Îl știu de ani de zile. Piaţa Miniş.” SURSA

N.R.: UPDATE: După 2 ani. Anul 2024. Pământul a mai înconjurat Soarele de încă două ori…

INSIDER 3: „Micul Artist din Piața Miniș. De mult mă țineam să scriu câteva rânduri despre un Stimat Domn, care pictează de ceva timp, parcarea din fața Marketului Carrefour Miniș. Un Domn care ne încântă cu talentul lui, arta și pictatul fiind activitatea Dumnealui principală.

Picturi realizate în culorile vesele ale sufletului Dumnealui. Mulțumim pentru că ne încântați cu talentul Dvs!

Cine locuiește în zona poate trece să le vizualizeze live sau chiar felicita, din păcate Dumnealui este fără picioare și trăiește chiar în parcare.

Putem învăța multe de la oamenii cu care viața nu a fost prea prietenoasă, dar încă reușesc să emane și să realizeze lucruri minunate!

Binecuvântată Artă care ai înălțat tot timpul Sufletul Omului!

Lecție de Viață și Voință pentru noi toți! Mulțumesc!” SURSA

ARHIVĂ: ARTISTUL ANONIM: „Pe noi, românii, ne-a învăţat natura să lucrăm în orice condiţii”

ARMAN: „Speranța pentru pace”, Beirut (Cartierul General al Armatei Libaneze) mai înaltă decât „Parcarea pe termen lung’, Paris


INSIDER: „Arman (1928-2005) s-a născut de fapt Armand Pierre Fernandez la Nisa, Franța. A studiat la Ecole des Arts Décoratifs din Nisa şi la Ecole du Louvre din Paris. S-a mutat în Statele Unite în 1961 şi a devenit cetățean american în 1973. Munca sa a vizat critica consumerismului, deşeurilor şi producției de masă. Pe parcursul unei cariere care a durat cinci decenii, a avut peste 600 de expoziții personale. Conceptul lui Arman despre acumularea unor cantități mari de aceleași obiecte a rămas o componentă semnificativă a artei sale.

Arman a creat câteva sculpturi publice monumentale. „Parcarea sa pe termen lung” (1982, „Long Term Parking”) într-o suburbie pariziană, o coloană de beton înaltă de 18 de metri alcătuită din 60 de maşini încastrate în 18 tone de beton.. De asemenea, ,,Speranța pentru pace” („Hope for Peace”) comandată în 1995 de prim-ministrul libanez de atunci. Se află alături de Cartierul General al Armatei Libaneze din Beirut și se ridică chiar mai sus decât ,,Parcarea pe termen lung”. „,Speranța pentru pace” cuprinde vehicule blindate și tancuri, ale căror tunuri ies prin beton, îndreptate în sus.” DETALII

În Gara Saint Lazare din Paris, de același autor se află sculpturile „Timpul tuturor” („L’heures de Tous„) precum și „Bagaje pentru o viață” („Lugage for a life time”).

Această lucrare monumentală de 6 metri înălțime, constând dintr-o acumulare de valize din bronz este amplasată într- un loc de tranzit, în gară. Valiza este instrumentul necesar pentru călătorii, astfel încât alegerea obiectului nu este inofensivă pentru loc. Pe un postament, aceste valize sunt ridicate la statutul de operă de artă și capătă o nouă dimensiune. Obiectul finit devine sacru. Sacralizarea întărită prin utilizarea bronzului care anulează caracterul perisabil al produsului. Rezervat anterior sculpturilor antice, bronzul este de data aceasta aplicat unei singure valize.

ARMAN arată rangul la care ridicăm subiectul în societatea contemporană, iar utilizarea acumulării reflectă consumul de masă real. El spune: „Nu am descoperit principiul acumulării, el a fost cel care m-a descoperit. Ființa umană are nevoia ei de securitate prin acumulări instinctive, care includ vizionarea pe care o percepe, vitrinele magazinelor, coșurile de gunoi și gropile de gunoi…, m-am simţit îngrijorat de ciclul pseudo-biologic producție-consum-distrugere. Pentru mai mult timp, anxietatea mea a fost să observ inundarea progresivă a obiectelor lumii aruncate.” SURSA

PART-TIME COBAI: Cremele nu sunt testate pe animale. Direct pe oameni!


INSIDER: „Buna ziua, Se caută persoane cu vârsta cuprinsa între 18-70 de ani, ce doresc un venit suplimentar. În următoarea perioadă se desfășoară studii solare, ce implică câteva vizite consecutive la centru (între 1-4 vizite) și sunt plătite între 95-220 Ron. Se va testa crema cu SPF pe zona spatelui. Studiile se desfășoară la un centru acreditat de Testare Dermatologică (N.R.: Spitalul Floreasca) din București. Pentru mai multe detalii îmi puteți scrie pe Facebook sau la 0786929571.” SURSA

ARHIVĂ: Românii săraci, cobai ieftini pentru companiile farmaceutice OXO CERAGEM – experiment sau marketing? OXO ESCROCHERIE: „Colecţionar german cumpăr maşini de cusut. …Şi nimeni nu mă prinde!” OXO AGENȚIE FANTOMĂ: Caută și găsește pe stradă în Craiova și peste tot în România viitoare celebrități pe care le va umple de bani

CHIȘINĂU, MOLDOVA: Tineretul Bemol și nunta în benzinărie.”Și din partea nănașilor – 250 litri de A95! Roată wăi…..”


INSIDER: „Tineretul Bemol – Nunta în benzinărie. Povesteam când am stat vara asta în Basarabia că există un fenomen pe care-l numesc Tineretul Bemol. A apărut un fenomen nou: Tineretul de Bemol. Bemol e o rețea de benzinării care în ultima epocă a devenit cel mai important centru cultural de agrement. De ce? Acolo seara se adună tinerii şi stau până spre 2-3 noaptea. Dar mulți. A devenit un adevărat spațiu de relaxare, discuții, întâlniri. Cum s-a întâmplat asta? A fost prima rețea de benzinării care a deschis loc de cafenea, terasă şi parcare. Treptat asta a devenit loc de întâlnire. Cum multe localuri se închid spre 23-24 atunci aici poți sta non stop. Așa a apărut tineretul de Bemol. Treci după miezul nopții și vezi grupuri, grupuri de tineri care stau în benzinăriile acestea – acum s-au extins în mai multe benzinării, rețele, care au infrastructura necesară.

Fenomenul se numește Bemol chiar dacă e într-o altă benzinărie – fie și Rompetrol. Am trecut să văd și eu fenomenul. Totul e sub control. E mai mult de povestit dar trebuie timp. Un prieten îmi trimite un video – o nuntă în benzinărie. Uite asta nu am mai văzut: tineretul Bemol și nunta în benzinărie. Da – Moldova, strana ciudes – Moldova e țara minunilor – mereu surprinzătoare. Și s-a auzit un strigăt: ”Și din partea nănașilor – 250 litri de A95! Roată wăi…..” SURSA

ARHIVĂ: TRADIŢII URBANE: De la mireasa-biciclistă adusă la muzeu, la hora miresei din bulevardul Unirii! OXO MIRESE: Ceva nou, ceva vechi, ceva cu barbă! OXO 4 ACE: Ce mai Soare luminos, ce mai ginere frumos OXO ALTER EGO: Munceşti o lună ca să zbori 3 ore? Mâine mergi la serviciu înghesuit în metrou ca un şobolan! OXO JUST MARRIED: “Iubirea te ridică, iubirea te coboară iubirea îți dă aripi, iubirea te omoară!”

PALATUL PATRIARHIEI: Fost sediu al Marii Adunări Naționale, organ suprem al puterii de stat a Republicii Socialiste România și fostă Camera Deputaților se poate vizita gratuit!


INSIDER: „Comorile din Palatul Patriarhiei pot fi văzute gratis! O clădire monumentală din București, căreia i-au trecut pragul Papa Ioan Paul al II-lea, Papa Francisc, Prinţul Charles al Marii Britanii, dar și multe alte personalități ale Europei, este accesibilă astăzi tuturor doritorilor. Gratuit! Deși am fost singur, m-am bucurat de un tur ghidat prin impresionanta clădire a Palatului Patriarhiei și am descoperit lucruri fascinante. La doar cinci minute de mers de Piața Unirii, din București, pe Dealul Mitropoliei (Dealul Patriarhiei sau Colina București). A fost îndeajuns să ajung la punctul de informare turistică (aflat în incinta acestei clădiri de patrimoniu) și să-mi exprim dorința de a vizita Palatul Patriarhiei, că, imediat, o domnișoară drăguță mi-a fost ghid pentru circa 30 de minute, cât a durat turul.

Rând pe rând, am descoperit mai multe comori aflate la vedere. Mai întâi, Sala ,,Europa Christiana” sau Sala ,,Pașilor Pierduți”, lucrată în marmură albă, apoi coridorul circular de unde se deschid uși spre amfiteatru. Un amfiteatru de 900 de locuri, 400 la parter și 500 în lojele aflate la etaj și mansardă. Accesul mi-a fost permis doar la parter, de unde am admirat cupola sălii, asemănătoare celei de la Ateneu, dar și arhitectura impresionantă.

Obiectele vechi de cult, expuse pe holuri, icoanele, tapiseriile și picturile m-au încântat pretutindeni. Mai mult, există numeroase saloane și săli, în care mobilierul, candelabrele cu cristale de Bohemia, obiectele liturgice lucrate în atelierele Patriarhiei m-au frapat.

Desigur, dacă ajungeți pe Dealul Patriarhiei, reper al ortodoxiei românești, nu trebuie să ratați Catedrala Patriarhală, biserică construită între anii 1654-1658 de Constantin Șerban Basarab și soția acestuia Bălașa, o copie a bisericii Mănăstirii Curtea de Argeș, turlele fiind asemănătoare cu biserica lui Neagoe Basarab. De reținut că biserica adăpostește moaștele Sfântului Dimitrie Basarabov (Dimitrie cel Nou), așezate într-o raclă de argint, aduse din Bulgaria la 13 iulie 1774.

De asemenea, paraclisul bisericii și clopotnița. Sub această clopotniță a fost împușcat, la 8 iunie 1862, ora 17, Barbu Catargiu, venit în Dealul Mitropoliei pentru a ține un discurs în ședința Adunării Deputaților, desfășurată în incinta Camerei Deputaților, din complexul de pe Dealul Mitropoliei. De o frumusețe aparte este și Palatul Patriarhal (cunoscut și ca reședința Patriarhului).

PALATUL PATRIARHIEI, SCURT ISTORIC. Începând cu anul 1907, în locul fostului palat al Adunării Deputaților, a fost construit, după planurile arhitectului Dimitrie Maimarolu, noul palat al Camerei Deputaților, prima lucrare realizată cu beton armat în România.

În acest loc, la 24 ianuarie 1859, s-a votat actul unirii Munteniei cu Moldova şi alegerea lui Alexandru Ioan Cuza ca domnitor al Principatelor Române.

Edificiul a funcționat, în perioada comunistă, ca sediu al Marii Adunări Naționale, organul suprem al puterii de stat a Republicii Socialiste România. După evenimentele din 1989, a redevenit sediul Camerei Deputaților.

În anul 1996, palatul a intrat în posesia Patriarhiei Române. ” SURSA

BUCUREȘTI: Statui Vivante pe Străzi Deschise


INSIDER: „BEST OF LIVING STATUES în cadrul proiectului „Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană 2022”, Calea Victoriei (zona Muzeului Naţional de Istorie).

Statuia vivantă reprezintă formula emblematică de teatru prin care Masca a cucerit publicul din țară şi de peste hotare. Prin diversitatea personajelor, costumele şi machiajele extrem de spectaculoase, prin povestea scurtă şi uşor de înțeles pe care fiecare statuie o aduce, spectacolele noastre de statui vivante reprezintă una dintre cele mai atractive forme de teatru de stradă la ora actuală.

Cele mai bune statui produse de Masca în ultimii 20 de ani, statui care au participat la spectacole şi festivaluri în țară şi în Europa, au venit la întâlnirea cu publicul: Îngerul căzut– Valentin Mihalache, Paraschiva – Sorin Dinculescu, Soldatul de teracotă – Petru Marginean, Amintirea – Anamaria Pîslaru, Colombina – Cristina Panait, Ofelia – Daciana Voinescu, Sticla – Mădălin Mladinovici, Dactilografa Alina Crăiţă, Dantelăreasa – Dora Iftode, Franțuzoaica – Laura Dumitrascu-Duica.

Spectacolul va fi reluat în aceeași locație în weekendul 20-21 august , pe 17 august ora 19.00 în Parcul Titanii și pe 26 august ora 19.00 în Parcul Titan. Intrarea liberă. DETALII

ARHIVĂ: SPECTACOL: Actorii Teatrului „Masca” au jucat Hora Unirii, în staţia de metrou Piaţa Unirii OXO FESTIVAL: În Bucureştii lui Caragiale, parodia cotidiană compromite parada artiştilor comici!

BUCUREȘTI: Spectacol cu fulgere, 5 expuneri a câte 10 secunde cu 24mm, f / 9, ISO 100


INSIDER: :”În timp ce tu dormeai, București,14 August, în miez de noapte. Din păcate niciun strop de ploaie, doar un spectacol de fulgere. 5 expuneri a cate 10 secunde cu 24mm, f9, ISO100.” Foto: @Dan Mihai Balanescu SURSA

ARHIVĂ: ÎNTÂLNIRE CU SOARELE: Același loc, aceeași ora, un an. La infinit, la 8 minute lumină! OXO CADOUL ABSOLUT: „Luna de pe cer” – Punctul de sprijin al Pământului! OXOTELESCOP: Cum se văd din București Munții Carpați de pe Lună?

CUSCO, PERU: Hotel SkyLodge Adventure Suites – căutătorii de senzații tari sunt cazați într-o capsulă suspendată în aer, atașată de fața abruptă a unui munte!


INSIDER: „Lângă Cusco, în Peru, Skylodge Adventure Suites, hotelul de pe stâncă este ideal pentru căutătorii de senzații tari și fără teamă de înălțime, în drum spre Machu Pichu. Deschis în 2013, o dată cu prima cabană suspendată din lume, asemănătoare cu o păstăie transparentă atașată de o suprafață de stâncă.

Oaspeții sunt invitați să petreacă noaptea într-unul din dormitoarele suspendate și să se trezească cu vederi de 300 de grade asupra unui peisaj peruvian dramatic. Podurile sunt dotate cu tot ce aveţi nevoie pentru o şedere confortabilă, dar deoarece sunt suspendate 396 de metri în aer, aceasta este o retragere pe munte, cu o latură care sfidează moartea.

Pentru a ajunge la pod, trebuie mai întâi să vă înhamați și să finalizați o urcare verticală folosind un set de trepte de fier, în stil via ferrata, sau, alternativ, să faceți o excursie solicitantă. Ambele ascensiuni sunt grele, dar odată ce au ajuns în vârf, oaspeții sunt răsplătiți cu priveliști uluitoare şi un pahar de vin. Fiecare pod privat este dotat cu un pat dublu, baie (inclusiv o toaletă ecologică şi o chiuvetă cu apă curentă) și o zonă de lounge pentru luat masa și relaxare.

Este un loc special pentru a privi apusul, deoarece priveliștile asupra Văii Sacre din Peru sunt imbatabile. O cină delicioasă este servită de ghidul tău într-o capsulă transparentă de lux, iar odată ce se lasă noaptea, oaspeții se întorc la păstăile lor pentru a privi stelele din confortul patului lor. Dimineața, puteți vedea răsăritul în timp ce sunt înfășați într-o plapumă asemănătoare unui nor și puteți observa păsări andine native, cum ar fi condorul care pluteşte în jur. După micul dejun, oaspeți sunt conduși înapoi în siguranță la pământ solid.

Pentru unii, o noapte petrecută suspendat pe o stâncă abruptă este ideea lor de coşmar. Pentru alții, este pură fericire. Cu siguranță nu este o aventură pentru toată lumea, dar pentru cei care se bucură de adrenalină și iubesc să rămână departe de drumurile bătute. Este necesar un grad rezonabil de rezistență la efort și tonus muscular, dar mai ales trebuie să ai nervi de oțel când vine vorba de înălțimi. Această experiență este concepută pentru a te scoate din zona ta de confort fără a sacrifica luxul. Se pretinde că păstăile sunt indestructibile, ceea ce este liniștitor când te gândești că sunt nituite pe o stâncă. Fiecare capsulă octogonală este fabricată din materiale aerospațiale, făcându-le sigure şi rezistente la intemperii.

Un sejur la SkyLodge te va face să te trezești într-o capsulă suspendată în aer, atașată de fața abruptă a unui munte. Frumusețea naturală copleșitoare a Văii Sacre a Peru atrage călători din întreaga lume. Înconjurată de Munții Anzi, valea luxuriantă este „un loc de joacă” pentru aventurieri, cu nenumărate trasee de drumeţii şi ruine antice incași de descoperit.

Aceste spații de cazare glamping din Valea Sacră sunt construite pentru aventurierul confortabil care nu vrea să-și facă griji cu privire la necazul de a monta un cort, de a sări peste un duş sau de a se încălzi pe tot parcursul nopții.” SURSA

ARHIVĂ: MUNTELE CURCUBEU, PERU: Precum în Cer așa și pe Pământ

BARA SULINA, DULCE/ SĂRAT: Locul unde se varsă Dunărea în Marea Neagră


INSIDER: „Sulina este al 18- lea oraș și ultimul prin care trece Dunărea, iar Bara Sulina este locul unde se varsă în Marea Neagră. Foto @Mihai Calin / Asociația Descoperă Sulina. Este vorba despre două categorii de apă, cea marină, care are o salinitate mare și cea fluvială, care este dulce și are încărcătură planctonică şi de sedimente, de aceea este mai verzuie.

Cele două tipuri de apă au și temperaturi diferite, astfel încât fizic, nu se pot amesteca. Apa Dunării, fiind mai caldă, mai proaspătă și mai încărcată organic, generează și o încărcătură de fitoplancton în mare, de aceea este verde. Apa mării, în schimb, se oglindeşte cu cerul, este mult mai densă și nu se amestecă. Practic, apa dulce a Dunării rămâne la suprafaţă, iar cea sărată stă la adâncime. Acest fenomen este numit și „pană de sedimente”. La noi, este paralel cu ţărmul, pentru că avem un curent marin, general, permanent, care merge pe direcția N-S. Apa Dunării, în schimb, vine cu o forță proporțională cu debitul, iar în momentul în care întâlneşte curenții marini, practic există două categorii de ape, care, până să se amestece, durează zeci ori sute de kilometri„.

Ieșirea 1 din Delta Dunării pe Marea Neagra constă în gura de vărsare a Brațului Sulina în mare. Mergând aval pe Brațul Sulina vom lăsa în urmă orașul și vom observa pe malul stâng Farul Vechi, semn al fostului senal navigabil care permitea vapoarelor accesul pe Dunărea Maritimă.

În prezent senalul navigabil a fost mult prelungit in Mare prin construirea unui ansamblu de diguri paralele (alcătuite din bolovani de mari dimensiuni) care prelungesc vechea intrare pe Dunăre (Braț Sulina) până în largul mării, până la o distanță de cca. 5 km de țărm. Aceasta este Bara Sulina. Principalul scop pentru care a fost construit acest sistem de diguri enorme este evitarea colmatării intrării pe Dunare – Braț Sulina.

Prin acest sistem de diguri curentul de nord al Mării Negre este larg deflectat spre nord – nord-est iar aluviunile Dunării nu se pot depune la intrarea pe senal, fiind dirijate către largul Marii, acolo unde adâncimea apei depășește 15.0 – 20.0 m, de unde curentul le „arunca” în „punga” formată la sud de diguri, între acestea și țărm. În această zonă adâncimea apei este mică. La extremitatea spre mare a digului drept se găsește Farul Nou de la Sulina.

Intrarea dinspre mare pe senalul format de cele doua diguri paralele este străjuit de epava unei nave turcești care a eșuat la intrarea în senal, pe mâna dreaptă în sensul de curgere al fluviului. Această navă a ratat intrarea pe senal, abordând intrarea dinspre sud, dinspre „punga” formata între sistemul de diguri și mal. Probabil această navă a lovit partea terminală submersată a digului, motiv pentru care a eșuat. Pentru a preveni acest gen de întâmplări, autoritățile au montat un lung șir de geamanduri luminoase care te „aruncă” cca. încă 2 km în larg. Daca Bara este agitată, nu trebuie iesit pe mare întrucât și aceasta va fi agitată. Adâncimea apei în senal este de cca 12.0 – 14.0 m.” DETALII

ARHIVĂ: MUNȚII PĂDUREA NEAGRĂ, GERMANIA: Izvorul Dunării, locul de unde începe valsul! OXXO
MAREA NEAGRĂ: Cea mai mare structură acvatică anoxică din lume. Acoperă Lacul Pontic unde a început agricultura in Europa?