PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

BUCUREȘTI: „Harta Magnoliilor”, proiect colaborativ, fără open source. Găsitorii de magnolii fără poză primesc magnolii murate!


INSIDER: „Începe iar festivalul de culoare pe străzile din București, sezonul de magnoleală, cum îmi place să-i spun. Unele magnolii au furat startul, cele stallate, albe, deja încep să se scuture, ca să le facă loc celorlalte, mai colorate, că de frumos ne bucurăm puțin și pe rând. Pe Dacia și Polonă magnoliile sunt deja-n floare, unele au coroană bogată-bogată și vor fi spectaculoase-n vreo săptămână. Nu c-aș avea preferate, că mi-s toate dragi, dar magnolia micuță și singuratică de pe Dogarilor mie-mi place tare, tare. E așa, chiar în mijlocul trotuarului, și se încăpățânează să înfrumusețeze strada aia cam mofluză. Și mai sunt o mulțime-n zonă, pe Toamnei și pe Ghiocei, dar mai au nevoie de câteva zile să înflorească, sunt sfioase.

Am revizitat și Dristorul, Levănțicii-Diligenței-Cerceluș și câteva străzi pe lângă și mi-am dat seama că aici chiar n-am trecut toate magnoliile pe hartă, nici să vreau n-aș avea cum, mai bine zona ar fi un pin mare, o inimă mov uriașă. Dacă ajungeți prin zonă, chiar nu e nevoie să vă orientați după hartă, că aproape la fiecare casă-i o magnolie și obiceiul se păstrează și pe străzile din jur, pe Rodiei, Răspântiilor, Miletin. Data viitoare când mă duc la magnoleală iau rețeta de magnolii murate cu mine, c-am făcut astăzi câteva promisiuni. Cum anul trecut m-am trezit târziu că vreau magnolii murate și n-am mai avut petale bune, așa că tare vă rog, dacă aveți prin curte vreo magnolie, tare aș dori câteva petale. Nu să le rupeți acuma, când dau să se scuture. Promit magnolii murate la schimb.

Așa, #hartamagnoliilor e aici 🌸🌸🌸 bit.ly/HartaMagnolii, eu am folosit-o astăzi cu „open in browser”. Poate vă ajută să vă orientați mai ușor. Sau, dacă ieșiți la plimbare, deschideți harta, sigur e o magnolie-n zonă, sunt 500+ de pinuri pe hartă, cu tot cu poze. Orașul ăsta are și mult frumos de oferit, mai ales primăvara, doar trebuie să fim atenți nițel.

#HartaMagnoliilor a început ca o joacă și s-a transformat într-un proiect colaborativ și tare recunoascătoare-s pentru toți oamenii care se plimbă pe traseul magnoliilor, mai găsesc și altele și ne scriu să le adăugăm. Așa a ajuns povestea asta să fie mai mult despre povești decât despre flori. Dar o clarificare mică aici: pe hartă, așa cum este ea, nu puteți face modificări și asta pentru că există oricând riscul să se piardă, să se dubleze magnolii și mi-ar părea tare, tare rău să nu mai avem harta.

Primim cu drag orice sugestie, vizităm toate magnoliile, le facem fotografii și le adăugam pe hartă negreșit. Le-am văzut cam pe toate anul trecut, am mai descoperit unele noi și sezonul acesta, actualizăm pinurile din martie până la jumătate de mai.

Harta, în forma în care este ea acum (și așa va rămâne, că asta e tot ce știm noi tehnic), poate fi folosită de oricine, oricând. Nu poate fi însă modificată de altcineva. Cred totuși că îi puteți face o copie și o personalizați în funcție de orice nevoi aveți, puteți adăuga pinuri pentru glicine, baruri și cafenele, clădiri.

Așa, ca să rezum: harta este un proiect colaborativ. Doar că nu e open source, adăugăm noi pinurile pe hartă. Dar inimile alea sunt de mulțumire <3″

N.R.: Harta magnoliilor este un proiect demarat de Diana Robu. Aceasta a creat, cu ajutorul Google Maps, o hartă unde poți indentifica locurile unde se pot găsi magnolii în București. Magnoliile sunt una dintre cele mai primitive forme de plante cu flori din regnul vegetal.

Magnolia (Magnolia L.) este un gen de plante care aparţine familiei Magnoliaceae. Este numit după botanistul francez Pierre Magnol.

Magnolia este un gen vechi. Apărând înainte de albine, se crede că florile au evoluat pentru a încuraja polenizarea de către coleoptere. Pentru a evita daunele provocate de gândacii ce polenizează, carpelele florilor de Magnolia sunt extrem de dure. Au fost găsite specimene fosilizate de M. acuminata datând de acum 20 de milioane de ani, iar plantele care aparțin familiei Magnoliaceae datează de acum 95 de milioane de ani. Un alt aspect al Magnoliei considerat a reprezenta o stare ancestrală este că mugurele florii este închis într-o bractee mai degrabă decât în sepale; părțile periante sunt nediferențiate și numite tepale mai degrabă decât sepalele distincte şi petalele. Magnolia împărtășește caracteristica tepală cu mai multe plante înfloritoare în apropierea bazei plantelor cu flori, cum ar fi Amborella și Nymphaea (precum și cu multe plante derivate recent, cum ar fi Crinul). Gama naturală de specii Magnolia este o distribuţie disjunctivă, cu un centru principal în Asia de Est şi de Sud-Est şi un centru secundar în estul Americii de Nord, America Centrală, Indiile de Vest și câteva specii din America de Sud şi cuprinde circa 77 de specii de arbori sau arbuști. DETALII

O nouă descoperire a lui Jamile Oliver face furori pe internet. Petale de magnolie puse la murat. Murarea este cunoscuta din cele mai vechi timpuri.

Celebrul bucătar a dezvăluit faptul că această floare nu este minunată doar pentru a o privi, ci și pentru a o mânca. Mai exact, petalele se pot pune la murat într-o soluție din oțet, apă, sare și zahăr şi gustul lor este asemănător cu cel al ghimbirului, dar unele pot fi și amărui, în special cele albe. Chef Jamie Oliver spune că se servește alaturi de mâncăruri din orez sau cu mezelurile maturate. Jamile Oliver le recomandă fanilor săi să culeagă muguri şi flori tinere, dacă vor să le pună la murat.

ARHIVĂ: IGNAT ECO: „La cât de scumpă e viaţa în România, trebuie să învăţăm să mâncăm şi iarbă, nu doar flori!” *** UNIVERS: Câte o Galaxie în fiecare Păpădie *** PONOARELE, MEHEDINȚI: Singura pădure de liliac formată în mod natural din Europa

DEASUPRA UNIVERSULUI: Inteligența artificială devine conștientă și dezvoltă sentimente


INSIDER: „,,Deasupra Universului şi dincolo de el” de Agapes Reign. TIMELAPSE

O viziune asupra viitorului cu noi forme de tehnologie care schimbă modul în care trăim. Opera mea de artă este portretizarea momentului în care inteligenţa artificială, devine conștientă și dezvoltă sentimente. Momentul în care un univers complet diferit se naște din interior. Acesta reprezinta punctul de rupere din viata noastra și în viziunea noastră rudimentară atunci când totul se schimba. 210x150x40cmTehnică 3D mixtă media, folosind INSTANT, AUR, VOPSEA ALBĂ, BUCURIE, SPIRIT LIBER de Giorgio Graesan.” SURSA

N.R.: Artista Rebeca Dumitru are 27 de ani, ca formație profesională este medic psihiatru rezident, iar unul dintre numele cu care își semnează cel mai frecvent lucrările este Agapes Reign. Tehnica folosita si finalitatea acesteia se plasează într-o zonă ,de graniță”, care constituie de altfel , sâmburele” germinativ al întregii sale activități. Pornind de la pictura clasică, bidimensională, ea realizează o translație, un glissando către cele trei dimensiuni ale lumii fizice cunoscute de noi, însă mesajul finall îndrăznește mult mai mult, trimițând receptorul într-o lume în care nu există o așa zisă limitare: acel spațiu numit (de fizicieni) n-dimensional. Ea dezvoltă un stil original de artă 3D și realizează lucrările de pictură folosind lut, marmură lichidă, cupru și alte materiale aplicate pe pânză prin structuri de rezistență.

„Agapes Reign înseamnă «o domnie, un regat al iubirii pure pentru arta și frumos». Agapes este forma de iubire pe care Dumnezeu o are pentru noi. iubire sinceră, dezinteresată. Așa intenționez și încerc în fiecare zi și eu să îmi trăiesc viața și să ascult de vocea interioară cu privire la alegerea unui drum în viață. Iubesc oamenii și iubesc arta; atât timp cât sunt fericită și mă regăsesc în ceea ce fac, cred că reușesc să îmi urmez țelul. Mă hrănesc din satisfacția împlinirii acestei dorințe de a ajuta și de a bucura oamenii.”

„Medicina și arta mă ajută foarte mult în acest scop. În plus, am găsit o modalitate chiar și mai puternică de a-i ajuta pe oameni prin artă, subiectele picturilor mele fiind bazate pe probleme existențiale, sociale și emoționale. DETALII

ARHIVĂ: NICHITA+ASIMOV: „Și androizii visează. Plouă defect. E o eroare în ceruri”

PARCUL ROMANESCU: Naiadele, spiritele apelor au buletin de Craiova


INSIDER: „Nimfele de apă dulce sau naiadele, cum mai sunt cunoscute în folclorul popular, străjuiesc de astăzi firul de apă din parcul Nicolae Romanescu. Cele patru statui de lemn au fost create de artistul Gabi Rizea și montate pe cursul Pârâului Fetii, începând de la cascada

de la Debarcader.
În folclorul european, naiadele sunt ființe feminine fantastice care stăpânesc toate fântânile, cursurile de apă și izvoarele și se credea, în trecut, că posedă forțe vindecătoare.” SURSA

ARHIVĂ: PARCUL POPORULUI, CRAIOVA: „Limpede cristal/ Sunetul de chitară/ Reverberează” *** TEMPLUL IUBIRII: Mărturia dragostei primarului Nicolae Romanescu pentru Craiova *** GLUME DE AUTOBAZĂ: Grădina Zoologică din Craiova îşi electrocutează vizitatorii? *** ARTISTUL ANONIM: „Pe noi, românii, ne-a învăţat natura să lucrăm în orice condiţii”

PALATUL SNAGOV, ILFOV: Închis pentru turiști, deschis pentru nunți, evenimente private sau corporate


INSIDER: „Palatul Snagov, închis pentru turiști, deschis pentru nunți. ,,Cauți o locație specială pentru evenimentele private sau corporate? Palatul Snagov îți este alături cu o atmosferă de poveste și o echipă de specialiști gata să se ocupe de fiecare detaliu”. Cu acest mesaj te întâmpină pagina de Facebook a Palatului Snagov. Și dacă nunțile sunt posibile, ne-am zis, poate, poate vom reuși și noi să ,,aruncăm un ochi” peste un loc unde s-a scris istorie! Sincer, nici nu bănuiam că un obiectiv atât de emblematic pentru țara noastră, unde familia Ceaușescu obișnuia să-și petreacă weekendurile, construit în 1930 de Henrieta Delavrancea-Gibory pentru Prințul Nicolae al României, nu este inclus în circuitul turistic. Mai ales că, așa cum citisem, evenimentele private erau permise aici! Așa că am pornit la drum, cale de 40 de kilometri din București, și ne-am oprit chiar la porțile domeniului pe care se află grandioasa construcție. Un palat care, de-a lungul timpului, a găzduit chiar și pe Ion Antonescu și Gheorghe Gheorghiu Dej. Numai că aici, surpriză! Un panou ne informa că obiectivul se afla sub pază militarizată, porțile fiind bine ferecate, iar zona supravegheată video. Un jandarm aflat în serviciu ne-a ieșit în întâmpinare, i-am spus ce dorim, el ne-a spus că nu se poate și, astfel, ne-am reorientat prin împrejurimi.

Nu ne-a părut rău pentru drumul făcut, deoarece Pădurea Snagov, chiar și acum, la începutul primăverii, este încântătoare. Mai mult, ne-am plimbat și pe malul lacului Snagov, unde am aflat Hanul Vlăsiei. Un loc superb pentru o plimbare romantică, dacă faceți abstracție de faptul că este destul de neîngrijit, ca să nu zic că este lăsat în paragină. Debarcaderul, lacul, peisajul înconjurător se vor descoperite. Este frumos, este relaxant, de aceea vă recomandăm să luați în calcul această zonă când aveți chef de o drumeție în natură.
Din păcate, hanul este închis.” SURSA

CIOFLICENI, ILFOV: „Regina Carmelului”, Mănăstirea Părinților Carmelitani Desculți – vitralii inedite, mozaicuri și basoreliefuri impresionante. Un muzeu fără custode!


INSIDER: „Ați auzit de Regina Carmelului? O găsiți lângă București! La doar 33 de kilometri de București, am descoperit un loc care m-a uimit prin liniștea și farmecul lui, prin starea de bine ce ți-o conferă ordinea și frumusețea lucrurilor de aici. Dincolo de gardurile ce-l împresoară, simți că pătrunzi într-o altă lume, una în care te minunezi la tot pasul de ceea ce vezi. Sincer, a fost o întâmplare să ajung aici, după ce obiectivul ,,mi-a sărit în ochi” de pe Google Maps datorită denumirii lui: Mănăstirea Părinților Carmelitani Desculți. În cadrul acesteia se află și biserica Sanctuarului marian diecezan „Regina Carmelului”.

Nu mă voi opri la a vă explica ce înseamnă Ordinul carmelitanilor desculți și cum au ajuns ei lângă Capitală, mai precis în localitatea Ciofliceni, comuna Snagov, județul Ilfov, ci la cum am perceput eu acest loc. Încă de la intrare mi-a reținut atenția poarta de acces, cu gardul frumos din lemn, aleea asfaltată, mărginită de arbori ornamentali, care m-a purtat către o construcție grandioasă. De jur împrejur gazon îngrijit, copaci toaletați cu mare finețe, totul, absolut totul pus la punct cu o precizie matematică care m-a lăsat mut de uimire.

Multă liniște, spații largi, o arhitectură a clădirilor care m-a fascinat, priveliște și atmosferă relaxante, un adevărat parc în care m-am plimbat în voie fără ca nimeni să-mi tulbure gândurile. Ba chiar am îndrăznit să intru pe culoarele unui corp de clădire, unde n-am întâlnit pe nimeni, zona fiind ,,sub controlul” camerelor de supraveghere. Peste tot ordine, curățenie, bun gust. Când am încercat să pătrund în biserica ,,Regina Carmelului”, ușa mare de la intrare, având drept mânere două litere, era închisă. Inițial, am fost mâhnit că nu am putut intra, însă am descoperit repede că accesul se face pe cele două uși laterale, așa că am putut să-mi potolesc curiozitatea de a vedea acest sanctuar. Uimitor, ceva nou pentru mine, unde m-au fascinat atât vitraliile inedite, cât și mozaicurile superbe sau basoreliefurile. Parcă eram într-un muzeu, unde lipsea custodele.

Singur, în interiorul acestui lăcaș de rugăciune, citind înscrisurile de pe vitralii, studiind orga cu 10 registre și două claviaturi, ce-și va face simțită prezența, în curând, în cadrul unui

concert de inaugurare. Admirând crucifixul suspendat, icoana „Maicii Domnului de pe Muntele Carmel”, altarul, cripta, culorile, perfecțiunea îmbinărilor. Singur, îmbătat de o lume pe care v-o recomand s-o descoperiți pentru atâtea atracții pe metru pătrat.” SURSA

COLȚI, BUZĂU: Muzeul Chihlimbarului, unic în România, extras din subteran din 1927


INSIDER: „,,Lacrimile pământului” de la Colți. Unii spun despre această piatră semiprețioasă că aduce noroc și te apără de duhurile rele. Alții că are numeroase proprietăți terapeutice, fiind benefică în tratarea astmului, febrei și infecțiilor, dar și pentru combaterea stresului, oboselii, depresiei.

Însă, dincolo de povești sau legende, noi suntem siguri de un lucru: chihlimbarul, ambra sau ,,lacrimile pământului”, cum se mai numește, ne-a încântat privirile și ne-a încălzit sufletele într-o după amiază de weekend. Atunci când am ales să vizităm Muzeul Chihlimbarului aflat în localitatea Colți, din județul Buzău.

Ce am admirat aici? Pepite de chihlimbar, bijuterii (cercei, inele, pandantive, şiraguri de mărgele etc.), dar și unelte de extracție și prelucrare a chihlimbarului, precum strung din lemn, lămpaşe, ciocane, târnăcop). În expoziție se găsește și un set de bijuterii din chihlimbar oferite în dar Elenei Ceaușescu, de locuitorii din zonă, în anul 1987.

Interesant că aici mai sunt expuse flori de mină, exponate de paleofaună, din patrimoniul Muzeului Județean Buzău, precum femurul unui mamut, care a trăit acum 2,5 milioane de ani pe teritoriul județului Buzău. Există chiar și un loc dedicat ,,Grotei Nucu-

Bozioru”, monument unic al artei preistorice din spațiul țării noastre. Tot în acest muzeu unicat în România am aflat că prima mină de chihlimbar a fost deschisă în zonă în anul 1927, de inginerul Dumitru Grigorescu, iar comuna Colţi a fost singurul loc din lume unde ambra s-a extras, la nivel industrial, din mine subterane. Din nefericire, afacerea inginerului Grigorescu a falimentat în anul 1937. Ulterior, ambra s-a mai extras doar sporadic, până în anul 1943. La naţionalizarea din 1948, minele au fost închise. Astăzi, unii localnici, mai norocoși, care cunosc drumul spre fostele galerii, mai găsesc, uneori, ambră.

• Ce este chihlimbarul? Este o rășină de pin fosilizată timp de milioane de ani, ce are diferite culori: galben ca mierea, brun-roșcat sau verde-negru.

Muzeul, organizat într-o casă țărănească din Colți, are și un magazin de suveniruri, de unde vizitatorii pot achiziționa diferite obiecte. ” SURSA

N.R.: Cel mai mare chihlimbar din lume (3840g) a aparținut muzeului adus de o localnică și pe care l-a folosit timp de 20 de ani să sprijine o ușă care nu stătea deschisă. Acum aici mai există doar poza și povestea ghidei, chihlimbarul fiind donat Muzeului Județean Buzău.

MUZEUL VIITORULUI, DUBAI: „Nu vom trăi sute de ani, dar putem crea ceva care va dura sute de ani”


INSIDER: „Muzeul Viitorului, Dubai V-ați închipuit vreodată cum va arăta lumea peste 50 de ani? Cu ce mijloace de transport veți călători, ce surse de energie veți folosi, cum vor schimba robotica și inteligența artificială domenii precum sănătatea, educația, genetica? Ei bine, răspunsuri la aceste întrebări și multe altele le oferă Muzeul Viitorului, deschis la finele lunii trecute, în Dubai, pe care am avut șansa să-l vizităm la doar trei săptămâni de la inaugurarea sa. Am avut noroc cu achiziționarea biletelor! De ce? Fiindcă în momentul când am hotărât să le cumpărăm on-line, singurele locuri disponibile erau peste o săptămână, ce coincidea cu ultima zi de sejur în Dubai. Am plătit circa 180 de lei/bilet (145 de diharmi) și nu am regretat deloc acești bani! Deoarece începând de la construcție, o minune inginerească, zona din jurul ei, minunat amenajată, acces, lifturi, spații expoziționale, totul este realizat în așa fel încât să te simți în viitor.

Muzeul, în formă de tor, are o structură cu șapte etaje (circa 77 de metri înălțime), fără stâlpi de susținere, bazându-se în schimb pe o rețea de grinzi diagonale, care se întinde pe o suprafață de 30.000 mp. Fațada, din oțel inoxidabil, este decorată cu citate în caligrafie arabă. Ce anume? Este vorba de trei citate din șeicul Mohammed bin Rashid Al Maktoum, vicepreședinte și prim-ministru al Emiratelor Arabe Unite: ,,Nu vom trăi sute de ani, dar putem crea ceva care va dura sute de ani”; ,,Viitorul va fi pentru cei care îl vor putea imagina, proiecta și construi, viitorul nu așteaptă, viitorul poate fi proiectat și construit astăzi”; ,,Secretul reînnoirii vieții, al dezvoltării civilizației și al progresului umanității este într-un singur cuvânt: inovația”. De fapt, scopul acestui muzeu este de a promova dezvoltarea tehnologică și inovația, în special în domeniile roboticii și inteligenței artificiale (AI).
În interior, vizitatorii sunt duși într-o călătorie către anul 2071, care va fi centenarul fondării Emiratelor Arabe Unite. O componentă importantă a muzeului este călătoria în spațiu și modul în care putem valorifica călătoria în spațiu. De asemenea, se pune accent pe prelevarea de ADN și genetică la unul dintre etajele muzeului. Am fost conduși într-un spațiu întunecat, iluminat de coloane de cilindri de sticlă minuscule, cu ADN-ul iluzoriu al animalelor și speciilor care au dispărut, inclusiv ursul polar al cărui habitat arctic este în prezent amenințat de încălzirea temperaturilor.

Foarte mult ne-a plăcut de „Aya”, ghidul creat cu ajutorul inteligenței artificiale, care ne-a invitat să experimentăm călătoria spațială, parcuri eoliene și o lume alimentată de o structură masivă care orbitează în jurul Pământului, ce valorifică energia soarelui și o transmite către Lună. Așa-numitul Proiect Sol imaginează luna acoperită de nenumărate panouri solare care direcționează acea energie, mai apoi, către Pământ, unde umanitatea prosperă și biodiversitatea planetei include specii inovatoare de plante rezistente la foc. Muzeul prevede că proiectul energetic colectiv al umanității este condus de o stație spațială numită OSS Hope, același cuvânt în arabă pe care Emiratele Arabe Unite și-au numit misiunea din viața reală, culegând date din atmosfera lui Marte . Anul trecut, Emiratele Arabe Unite au devenit prima țară arabă care a lansat o misiune interplanetară funcțională.
De remarcat că noul muzeu a obținut statutul LEED Platinum, un rating la nivel mondial rezervat celor mai eficiente din punct de vedere energetic și design-ului de mediu.
Cum am ajuns la muzeu? Cu metroul, linia roșie, până la stația Emirates Towers. Text: Karina Vișan/
Foto: Rareș Vișan/ #hailadrum” SURSA

ARHIVĂ: TURISM: Călătorie în viitor: Emiratul Dubai creşte într-un an cât altele în 10, 100 sau 1000?

PODGORIȚA, MUNTENEGRU: Locuințe Tetris cu tehnologie antigravitațională slavă. Challenging physics, mathematics, engineering, space, time and Holy Spirit!


INSIDER: „Podgorița este capitala şi cel mai mare oraş al Muntenegrului. Recensământul desfășurat aici în 2011 a arătat o populație de 150.977 de locuitori. Municipiul Podgorița ocupă 10.4% din teritoriul Muntenegrului și adăpostește 29.9% din populația sa. Este și centrul administrativ, dar și cel cultural şi educațional.” FOTO

VIETNAM

N.R.: Asemenea tehnicii construirii piramidelor care fost cunoscută pe tot globul, mai multe mii de ani mai târziu tehnologia antigravitațională slavă face înconjurul lumii, inclusiv România, Moldova.”

Ferentari, BUCUREȘTI

Tbilisi, GEORGIA

Zenica, BOSNIA HERȚEGOVINA

Atena, GRECIA

POLONIA

VENEZUELA

Tbilisi, GEORGIA

MĂNĂSTIREA DERVENT: „Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, Crucile ce cresc singure din Pamant și Izvorul Tămăduirii.”


INSIDER; „Vă invit la Mănăstirea Dervent, loc de închinăciune și de vindecare trupească și sufletească. Este o mănăstire ortodoxă din România situată în satul Galița, comuna Ostrov, județul Constanța. În apropierea mănăstirii se află cetatea bizantină Păcuiul lui Soare (secolul al X-lea), considerată de către mulți cercetători ca fiind vechea cetate Vicina.

Sunt 3 lucruri ce definesc faima acestei mănăstiri: Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, Crucile ce cresc singure din Pământ și Izvorul Tămăduirii. Hramul Bisericii este Sfânta Cuvioasă Parascheva, Izvorul Tămăduirii, prăznuit pe 14 octombrie. Mănăstirea Dervent oferă călătorilor prin Dobrogea masă și găzduire pentru o noapte în arhondaric, fără taxă, cu condiția respectării unor reguli de bunăcuviință într-un lăcaș sfânt, prilej de rugăciune și de vindecare pentru sufletele în căutare de liniște, tihnă și sănătate.

Mănăstirea Dervent este locul în care crucile cresc din pământ singure iar oamenii bolnavi își găsesc aici tămăduirea. În perioada împăratului Dioclețian, pe locul unde acum se află biserica mănăstirii Dervent au fost martirizați patru creștini. De atunci au fost păstrate patru cruci care au puteri tămăduitoare. În pronaosul bisericii se află Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului, în partea stângă, pe un iconostas din lemn, pe sub care putem trece, cerând ajutor și mijlocire către Isus Hristos. Multe minuni se spune că s-ar fi înfăptuit aici. Elementul miraculos care atrage însă credincioșii în zonă sunt, cum spuneam, cele patru cruci ce au puteri tămăduitoare și Izvorul Tămăduirii, izvor aflat la circa 200 m de biserică. Acest izvor ar fi țâșnit atunci când Sfântul Andrei, care propovăduia Evanghelia în aceste locuri, a lovit cu toiagul de pământ pentru a găsi apa. Se spune că a și botezat primii creștini de prin Dervent aici.

Povestea Crucilor: Pe la sfârșitul secolului I după Hristos, Sfântul Apostol Andrei, Cel Întâi Chemat la apostolie, în misiunea sa creștină ajunge să-l propovăduiască pe Hristos în Scythia Minor, adică în Dobrogea noastră de astăzi, care în acea vreme făcea parte din Imperiul Roman. Credința creștină era interzisă în acele vremuri.

Sfântul Apostol Andrei ajunge să propovăduiască Evanghelia lui Hristos și în Scythia Minor, găsindu-și un adăpost într-o peșteră aflata la 37 km de mănăstirea Dervent, pe raza comunei Ion Corvin, unde astăzi este închinată o mănăstire în cinstea si in amintirea Sfântului Apostol Andrei, încreștinatorul României. Mai târziu opera misionară a Sfântului Apostol Andrei va reveni unor ucenici ai Sfântului, un preot si trei fecioare care vor veni în marea cetate Dervent la Dunăre să-l mărturisească pe Hristos. Ajunși aici cei patru sunt prinși și condamnați la moarte, după ce fuseseră sfătuiți să se lepede de Hristos. În momentul martirajului, tradiția acestui Sfânt Lăcaș ne spune că ei erau așezați astfel: Preotul se afla pe locul în care se află acum Crucea Sfânta din absida stânga a bisericii, crucea făcătoare de minuni și tămăduitoare iar cele trei fecioare se aflau în fața bisericii, mai precis în fața Sfântului Altar. Văzând că nu pot fi determinați să-și renege credința lor adevărată, Sfinții Martiri au fost chinuiți groaznic. În final preotul a fost jupuit de viu și spânzurat pe o cruce de lemn cu capul în jos, iar celor trei fecioare li s-au scos ochii, li s-au smuls unghiile de la mâini și de la picioare iar după aceste groaznice chinuri trupurile acestor Sfinte Mucenițe au fost tăiate în bucăți. Trupurile acestor Sfinți au fost aruncate în Dunăre, după ce au fost arse pe rug ca să nu le venereze creștinii aflați în cetate, să nu venereze rămășițele, Sfintele Moaște care au mai rămas. Pe locul unde au fost ei martirizați tradiția ne spune că au crescut din pamant patru pietre în formă de cruce cu însușiri tămăduitoare și făcătoare de minuni care, de-a lungul veacurilor, s-au dovedit a fi vindecatoare de diferite boli sufletești și trupești.”

“Foarte mulți bolnavi aflați în suferințe, în primejdii și necazuri, cu diferite boli și fără nici o speranță au găsit alinarea în suferințe și tămăduirea, numeroși ologi, șchiopi, surzi, mulți care au venit aici cu credință s-au tămăduit, unii dintre ei și-au lăsat chiar bastoanele și cârjele în acest loc spre mărturie și spre încredințarea altor persoane că aceste Sfinte Cruci sunt purtătoare de har dumnezeiesc și tămăduitoare, purtătoare de leac, așa se mai numesc în popor. SURSA

ARHIVĂ: PEȘTERA SFÂNTULUI ANDREI: Binecuvântată de Apostolul lui Iisus, prima biserică creștină din România!

NEW BASTET: FuzzzyArt reinventează portretele cu pisici


INSIDER: „~Artistul LEA ROCHE (născută 1964) ~ Artistă franceză care trăiește în Spania, Léa Salomé Roche este pasionată de culori şi tehnologie şi se inspiră din călătoriile sale, natură și mai ales animale, pentru a crea tablouri unice multicolore pline de viață! Câțiva ani de studii la Beaux-Arts în Grenoble, la secția sculptură… expoziții, cercetare și învățare personală, de-a lungul a 30 de ani dedicaţi pasiunii sale. Trecând de la pictura clasică (acuarelă, ulei sau pastel…), pentru a-şi găsi în sfârşit drumul în pictură în media mixtă, timp de zece ani… fuziune, fotografie, desen, lucrare digitală şi pictură tradițională. Léa Roche îmbină diferite tehnici şi media pentru a crea un stil de pictură modern unic. Ea și-a inventat propria metodă artistică pe care a înregistrat-o sub numele de marca FuzzzyArt (drepturi de autor 2010).

Este specializată în portrete de animale, cu predilecție pentru pisici şi feline, dar lucrează şi cu fețe feminine, scene abstracte și alte lucrări. ” SURSA