PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

SECTOR 3: Pictură murală cu Happy & Bendeac la intrarea în Parcul IOR


INSIDER: „Punctul electric de transformare de la intrarea în Parcul IOR (București, sector 3) dinspre ParkLake a primit o față nouă – Mihai Bendeac și cățelul lui Happy. Actorul locuiește in sectorul 3, iar primăria se mândrește cu el. Ca și punct de reper, în timp, intrarea se va numi Bendeac. Happy Bendeac.” DETALII

ARHIVĂ: TURISM: “Poftiţi un scaun electric să vă odihniţi!” ***NU ATINGEŢI PICTURA: „Artistul s-a hotărât din pensulă că frumuseţea este mai presus de siguranţă!” *** NIKOLA TESLA: „Lăsaţi viitorul să spună adevărul şi să evalueze pe fiecare în funcţie de muncă şi realizări. Prezentul este al lor. Viitorul, pentru care am muncit cu adevărat, este al meu!”

SECTOR 1: Pe strada Chitila Triaj, pompierii, ambulanțierii, polițiștii pot folosi doar elicopterul în caz de urgență!


INSIDER: ”Am rugămintea să abordați într-un articol și trecerile la nivel cu calea ferată de pe Strada Teodor Neagoe, Strada Marmurei, Strada Modestiei, Strada Inovatorilor, Strada Copșa Mică și Strada Chitila Triaj și linia de tramvai de pe Strada Iacob Felix. Doamne ferește de-o situație de urgență în prelungirea acestor străzi și a Podului Săbăreni – ambulanțierii, pompierii și polițiștii sunt dependenți de traficul feroviar. Cât privește Strada Iacob Felix, în cazul unei urgențe la una din adresele tronsonului dintre Șoseaua Nicolae Titulescu și Strada Constantin Caracaș, salvarea, pompierii și polițiștii nu au unde să tragă pe dreapta ca lumea, întrucât linia de tramvai aferentă are 0 benzi auto și trotuarul e ocupat de mașini. Sectorul 1 e Cenușăreasa Capitalei la capitolul treceri la nivel cu calea ferată și tronsoane de tramvai lipsite de benzi auto de vreme ce administrația locală trage mâța de coadă de peste 30 de ani la demarat un proiect de substituire a trecerilor la nivel cu calea ferată de pe aceste străzi cu treceri denivelate care să taie cartierul Chitila Triaj, conectând Șoseaua Chitilei cu Calea Giulești și un altul de lărgire a liniei de tramvai de pe Strada Iacob Felix la 4 benzi auto și cu toate astea e mediatizat din punctul ăsta de vedere extrem de puțin spre deloc în jurnalismul bucureștean. Când, Doamne, devine sectorul 1 cu 0 treceri la nivel cu calea ferată și 0 tronsoane de tramvai lipsite de benzi auto?! Când, Doamne, devin substituirea trecerilor la nivel cu calea ferată cu treceri denivelate și lărgirea tronsoanelor de tramvai lipsite de benzi auto la 4 benzi prioritate pentru administrația locală bucureșteană la capitolul investiții în infrastructură?! Am rugămintea să abordați într-un articol și veșnicul dezinteres al administrației locale bucureștene pentru cartierul Chitila Triaj și Strada Iacob Felix, punctând trecerile la nivel cu calea ferată de pe Strada Teodor Neagoe, Strada Marmurei, Strada Modestiei, Strada Inovatorilor, Strada Copșa Mică și Strada Chitila Triaj și lipsa benzilor auto pe tronsonul dintre Șoseaua Nicolae Titulescu și Strada Constantin Caracaș al Străzii Iacob Felix.

OM CONTRA OM: Suntem cu toții copiii lui Dumnezeu! Vaccinați sau nevaccinați, cu defecte sau calități, păcătoși sau virtuoși.


INSIDER: „Trăim vremuri grele și cu multa suferință. Tot mai mulți oameni bolnavi și mulți oameni care mor. Lumea este împărțită: vaccinați și nevaccinați. OM CONTRA OM. Este tocmai mediul cel mai propice în a eșua lamentabil ca nație. În fond, suntem cu toții (vaccinați și nevaccinați, cu calități și cu defecte, păcătoși și virtuoși), copiii lui Dumnezeu. Până nu înțelegem acest lucru, in continuare suntem bolnavi , cu TOȚII…..Dar, stați, eram bolnavi demult! Nu de virus. De nepăsare, de egoism, mândrie, ură, lăcomie, orgolii. Suntem goi, cu haine de firmă, singuri, cu telefoane performante, triști, dar cu multi prieteni virtuali și inimi „emoticoane”. Bolnavi, cu atâta medicină. Bogați și atât de saraci…În toate. Nu împărțiți dreptate, ci iubire. Nu judecați pe ceilalți, ci ajutați-i. Nu le ocărâți deciziile, ci mângâiați-i. Rămâneți oameni între oameni, cu sentimente și trăiri de compasiune și ajutor reciproc. Vedeți-vă în ceilalți, pe voi! Faceți pentru ei, asemenea vouă! Căutați- L în ceilalți, pe Dumnezeu! Și numai atunci, aceasta diversitate mare de oameni, va ajunge la unitate, prin iubire. Dumnezeu sâ ne dea gânduri înțelepte, inima curată și fapte pline de iubire și în toate să fie cu noi!” SURSA

ARHIVĂ: SUPRAVIEȚUIRE: „Românii sunt proprii călăi și propriile victime într-o societate profund alienată!”

PANDEMIE DE LENE: Agenție imobiliară cu agenți imobili, oferă vizionări după alte vizionări!


INSIDER: „Am intrat astăzi pe net pentru a căuta să închiriez o garsonieră în zona Dristor, București, sector 3. Am găsit câteva oferte în bugetul pe care mi-l permit și am sunat prima dată la o agenție de imobiliare. I-am spus ce mă interesează și că vreau să vizionez garsoniera. Răspunsul lui a fost să mai vad și alte garsoniere și apoi vin la el. Că dacă el are 10 clienți pe zi ce face vine să se plimbe cu toți pe la vizionări??

L-am întrebat dacă garsoniera e foarte murdară și prăpădită încât îi e rușine să mi-o arate, dar el a sărit instant zicând că e ok, dar nu se deplasează el daca nu sunt hotărâtă!!!

Heloooo! Părerea mea că în asta constă job-ul lui… L-am mai întrebat dacă șeful lui sau proprietarul garsonierei știu că flituiește potențialii clienți și el mi-a trântit telefonul în nas.

Agențiile nu fac voluntariat, să ne înțelegem, taxează fiecare participant la tranzacție cu 50% din valoarea chiriei pe o lună!” DETALII

N.R.: „Platforma de Imobiliare – Pagina de internet în forma http://www.storia.ro sau în orice altă formă care va fi decisă de OLX, incluzând orice secțiune sau subpagină a acesteia, al cărei administrator este OLX, dedicată postării anunţurilor de vânzare sau închiriere de bunuri imobile și alte anunțuri legate de piața imobiliară.”

MIRACOLE ÎN SECTOR 5: Primarul Piedone și-a scos biroul în stradă ca pe sfintele moaște!


PIEDONE: „Mi-am scos biroul la aer! Am speriat puțin birocrația! Îmi place sa fiu lângă oameni. Și cum noiembrie e drăgălaș cu noi și ne răsfață cu soare cald, mi-am zis că-i mai bine să lucrez afară!Și mă bucur c-am făcut-o! Am întâlnit oameni frumosi, oameni calzi! Și-am aflat o sumedenie de vești bune și mai puțin bune din sector.
Vine însă frigul! În comunitate avem frați năpăstuiți, părăsiți de rude, săraci… care locuiesc în case cu sobe! Pe ei ii ajutăm cu lemne de foc! În special pe bunicii singuri care au muncit cândva pentru țara asta!!! Măcar caldură să aibă!
Am cunoscut oameni obosiți și stresați de birocrație! Oameni plimbați de la un ghișeu la altul, de la o instituție la alta… ca să-și poată racorda casele la gaze! Să aibă caldură! E posibil??? Nu! Așa nu! Astăzi li s-au rezolvat problemele! Semn că… ceva e in neregula la noi in Primarie!!! Este inacceptabil să pot rezolva lejer, în curte, probleme cetățenești blocate luni în șir la ghișee!!! Inacceptabil!

Adică… dacă primarul dispune rezolvare urgentă… se rezolvă! Iar dacă primarul nu știe cazul… nu se rezolvă, tărăgănează! Serios?

Stimați funcționari, vă rog să băgați la cap: NU ESTE BINE AȘA!!! VA ROG SA LUCRAȚI ÎN FOLOSUL CETĂȚEANULUI, NICIDECUM ÎN DEFAVOAREA LUI! Altfel… se va întampla așa: Vă scot în curte și vă închid birourile! Lucram laolaltă, în aer liber, și rezolvăm ceea ce este de rezolvat!(…)” SURSA

ARHIVĂ: LA OGLINDĂ: Crucile te feresc de accidente. Piedone te scapă de „hingherii auto” din Sectorul 4? *** NON GRATA: Dacă Piedone avea şi statuie, aceiaşi pupincurişti treceau de la idolatrizare la vandalizare!

BUZIAȘ: Restaurant amenajat la umbra unui avion Lisunov eșuat acum 40 de ani


INSIDER: „Avionul – restaurant de la Buziaş, o poveste aparte! Orașul Buziaș se mândrește cu o aeronavă rusească de transport persoane adusă în Banat de mai bine de 40 de ani!
✈Cu avionul pe şosea, remorcat de tractor✈ Nicolae Cerneanţu, din Buziaş, a participat la operaţiune şi îşi aminteşte în detaliu cum a fost mutat avionul de la Timişoara la Buziaş. „Am fost cu vreo 10-12 colegi. Ne-am dus până la Albina şi când am ajuns la Chevereş nu intra pe drum din cauza balustrăzilor de la pod. L-am ridicat cu o macara până a trecut şi de acolo am mers încet”. Ne-am jucat pe la manşe. Funcţionau toate. Dacă trăgeam de manşă aripile funcţionau. A fost foarte interesant că nu am mai văzut până atunci aşa ceva”,
Ajuns la Buziaş, avionul a fost parcat în parcul băilor, lângă actuala sală de sport, unde a funcţionat ca şi „Aviabar”. În 1986, avionul a fost mutat lângă Hotelul Silvana şi ideea de bar-avion părea „ucisă”.

🛩După 1990, avionul de la Buziaş a ajuns o ruină. Cu aeronava lăsată în paragină au început să dispară mai întâi aparatura de bord, obiecte de mobilier, geamuri, uşi, proiectoarele montate în aripi şi chiar elemente ale cozii. Mai mult decât atât, avionul a suferit şi un incendiu, ajungând, practic, un morman de fiare vechi.

În 2005, avionul a fost preluat de Nelu Hudrea, un investitor local care a hotărât să facă ceea ce părea o adevărată nebunie: să recondiţioneze avionul şi să îl transforme într-un restaurant. „În primul rând a trebuit să îl igienizăm pentru că era un loc de refugiu pentru oamenii străzii”, povesteşte Nelu Hudrea.Turiştii care treceau prin zonă, auzind cum se lucrează, erau convinşi că îl tăiem să îl ducem la fier vechi. Anul următor când au trecut prin zonă erau încântaţi de ce a ieşit”, povesteşte Nelu Hudrea, care a pus foarte multă pasiune în realizarea „aeroportului” din Buziaş.

De altfel, „La aeroport” se şi numeşte restaurantul cu terasă amenajată la umbra avionului. Este una dintre atracțiile Buziașului, este imposibil sa treci pe la Buziaș și sa nu te oprești la Avion” SURSA

N.R.: Terasa „La Aeroport” din Buziaș, județul Timiș, este situată la 50 de metri de strada Principală, în spatele hotelului Silvana unde este amplasat un avion sovietic Lisunov, foarte asemănător cu mult mai celebrul Douglas DC3 al aviației americane, poreclit „Dakota”. DETALII

ARHIVĂ: ESCALĂ: Ce poţi face pe Aeroportul Schiphol din Amsterdam între două avioane? *** TIMIȘOARA: Singurul tramvai-restaurant din România face o incursiune senzorială în istoria orașului. Auditiv, olfactiv și gustativ! *** LONDON BUS PARTY: La petrecere intră lejer 80 de persoane. Merge chiar o nuntă între două semafoare! *** BRAȘOV: Dragonfly Gardens, sejur în căruțe glam cu coviltir, cea mai inedită cazare din Romania! *”” OZN LA CORNU: „Am luat masa cu extratereştrii”

SPACETIME’S A WASTIN’: La închiderea expoziției, vizitatorii vor răspândi în oraș instalația-grădină Altarul#6 crescută în subsolul galeriei Gaep


INSIDER:Mâine, 6 noiembrie (ora 13.00-20.00), la GAEP, strada Plantelor nr.50, București, sector 2, în ultima zi a expoziției lui Sebastian Moldovan – Spacetime’s a Waistin’ – vizitatorii sunt invitați să atingă opera de artă, să-și aleagă o parte din ea, să plece cu ea acasă și astfel să participe la răspândirea în oraș a instalației-grădină Shrine#6. O grădină care a crescut în subsolul galeriei (hrănită cu apă, lumină artificială LED și ventilație) timp de două luni înaintea vernisajului și încă două luni pe parcursul expoziției, aceasta a fost menită de la început să prindă rădăcini, să se dezvolte și, în cele din urmă să se împrâștie. Cu ferigi rezistente, vrejuri de fasole și tulpini prospere de monstera, Shrine#6 întruchipează fascinația artistului față de complexitatea sistemelor biologice și dependența oamenilor de natură. Sebastian Moldovan e captivat de faptul că sămânța unei plante conține toată informația și materia necesare pentru conservarea speciei și că acest corp fizic redus la minimum poate ajunge oriunde, oricând. În practica lui, abordează adesea responsabilitatea oamenilor față de alte organisme vii și examinează înstrăinarea noastră, tot mai mare, de natură. Închiderea expoziției Spacetime’s a Waistin’ va fi ocazia de a lua acasă o plantă din Shrine #6. Prin acest gest simplu de a da și de a primi, instalația-grădină devine un spatiu de discuție despre moduri de a ne reconecta cu natura și de a ne apropia de artă, pentru că orice lucrare de artă este, în esență, un dar.” SURSA

N.R.: Pentru vizitatori, în contextul actual al pandemiei, accesul în galerie se face pe baza certificatului verde, test PCR sau antigen negativ, mască. DETALII

ARHIVĂ: I, HUMAN, ARCUB: Instalație interactivă care transformă empatia vizitatorilor în lumină laser ce influențează procese biologice vitale unor microorganisme