PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

DECEBALUS REX: Regele dac de 3 ori mai înalt decât președinții americani de pe Muntele Rushmore!


INSIDER: „Decebal, de strajă la hotar” SURSA

N.R.: Chipul regelui dac Decebal este un basorelief, (dimensiuni 55 m x 25 m), aflat pe malul stâncos al Dunării în apropiere de orașul Orșova. Cea mai înaltă sculptură în piatră din Europa (și a doua din lume) a fost realizată timp de zece ani (1994-2004) de sculptorul Florin Cotarcea, ajutat de 11 sculptori-alpiniști și finanțată de omul de afaceri Iosif Constantin Drăgan, costul lucrărilor fiind peste 1 milion de dolari. Dimensiuni fizionomice ale sculpturii: ochii 4.3 m, nasul 7 m X 4 m. Pentru modelarea stâncii s-a folosit o tonă de dinamită.

Sculptura se află în zona cataractelor de la Cazanele Mici din golful Mraconia, unde Dunărea are adâncimea cea mai mare (circa 120 m) și se poate ajunge doar pe apă . Executarea lucrării a început în vara anului 1994 cu defrișarea copacilor care împădureau stâncă. Apoi curățarea rocilor și a stâncilor masive care puneau în pericol viața oamenilor. Nu s-au putut folosi nici un fel de utilaje grele, toate uneltele de lucru fiind transportate cu barca și cu saci de 40-50 de kilograme în spinare. Legătura cu pontonul a fost asigurată prin două stații de emisie-recepție. De la baza stâncii până la schelă, alpiniștii-sculptori trebuia să se cațere timp de o jumătate de oră. S-a lucrat în două ture de câte 6 ore: de la 07:30 la 13:30 și de la 13:30 până la 19:30. Lucrările s-au desfășurat în perioada martie-octombrie a fiecărui an. O operațiune la fel de grea și riscantă a fost cea de manevrare a schelelor.

Uneltele de lucru folosite de către sculptorii-alpiniști au fost cele clasice: ciocanul pneumatic, șpițul și barosul. În perioada de vară, stânca se încingea la soare, făcând condițiile de lucru aproape insuportabile. Din cauza acestor condiții dificile de lucru au avut loc și câteva accidente. O echipă de cinci persoane care lucra pe schelă a căzut în gol câțiva metri, ca urmare a smulgerii a două pitoane de susținere de pe cablul de susținere montat de jur-împrejurul stâncii. Din fericire, alpiniștii nu au suferit răni grave. De asemenea, unul dintre alpiniști a fost mușcat de o viperă ascunsă într-un punct de susținere, dar i s-a injectat imediat un ser antiviperin. Ca urmare a trepidațiilor, dar și a stâncii care începea să se macine, nasul lui Decebal (care avea o înălțime de șapte metri) s-a fisurat și era în pericol să se desprindă și să cadă. S-a renunțat la acel bloc imens de piatră, o parte mare din nasul lui Decebal fiind dinamitat, pentru mai multă siguranță. Nasul regelui a fost remodelat și întărit cu armătură de fier și ciment. Construcția chipului lui Decebal a fost finalizată în anul 2004.

Chiar în fața basoreliefului, dar pe malul sârbesc, se găsește de aproape 2.000 ani o placă memorială antică („Tabula Traiana”), având 4 metri lungime și 1,75 metri înălțime, monument ridicat de adversarul regelui Decebal, împăratul roman Traian, pentru a marca marșul trupelor imperiale romane spre Dacia și a comemora victoriile Imperiului Roman asupra regatului dac în Războiul din 105-106, dar și finalizarea drumului militar roman al lui Traian. Sub capul lui Decebal a fost săpată în stâncă o inscripție în latină: „DECEBALUS REX – DRAGAN FECIT” („Regele Decebal – făcută de Drăgan”).

Iosif Constantin Drăgan (1917-2008) a scris numeroase cărți despre istoria dacilor și a tracilor („Noi, tracii”; „Imperiul Romano-Trac”, „Mileniul imperial al Daciei”), intenționând să construiască în orașul Cluj-Napoca și o copie în mărime naturală a Coloanei lui Traian, proiect care nu s-a mai concretizat. Tezele sale sunt asociate cu protocronismul și extrem de controversate în rândul istoricilor profesioniști. În anul 2006 conform revistei Capital, a fost desemnat cel mai bogat român cu o avere estimată de 1.3-1.6 miliarde de dolari. Prin modelarea în munte a ultimului rege al Daciei, Iosif Constantin Drăgan a dorit să comemoreze și să demonstreze contribuția românească la formarea culturii europene, pornind de la premisa că identitatea românilor poate fi definită în primul rând prin componența sa daco-tracă.

Prin comparație, sculpturile de pe Muntele Rushmore (statul Dakota de Sud) au fost realizate în 14 ani (1927-1941) de peste 300 de sculptori-alpiniști. Monumentul prezintă sintetic primii 150 de ani din istoria Statelor Unite ale Americii înfățișând patru președinți marcanți – George Washington (primul), Thomas Jefferson (al treilea), Abraham Lincoln (al șaisprezecelea) și Theodore Roosevelt (al douăzeci și șaselea) – se întinde pe 5.17 km² și se găsește la o altitudine de 1745 m, sculpturile de circa 18 m înălțime au fost executate direct pe versantul sudic al cunoscutului munte de către sculptorul Gutzon Borglum (fost elev al lui Rodin). DETALII

ARHIVĂ: FALX DACIC: Arma care i-a determinat pe romani să-și modifice coifurile și scuturile are monument pe DN7. Vârful e îndreptat spre Roma! *** STICK NOTE: Ce mesaj ne transmite Decebal? *** BANC: România, izvorul civilizaţiei din Europa !?

ORȘOVA: Lenin, John Lennon, Nadia Comăneci, Florin Piersic și Ana Szeles pe „Drumul Crucii” în Biserica Romano-Catolică


INSIDER: „Biserica Romano-Catolică (Orșova). Construirea Bisericii Neprihănita Zămislire între anii 1972-1976 a fost o adevărată curiozitate prin forma nonconformista, fiind și singura biserica catolică ridicată în timpul regimului comunist.

Opera arhitectului Hans Fackelmann, are forma unui cort, cu un acoperiș de cruce asigurând un lăcaș de cult pentru credincioșii din Orșova, germani, cehi, maghiari și români. În interior există o orgă electronică, dar și una mecanică veche, la care se acompaniază serviciul religios și de la care se susțin concerte.

„Drumul crucii” realizat de Gabriel Popa, a trezit dispute serioase, pentru că a pictat și figuri contemporane . Astfel lângă Pilat din Pont apare Lenin, care instiga oamenii împotriva lui Isus. Mai apare John Lennon, Nadia Comăneci, Florin Piersic și Ana Szeles.. Program de vizitare luni – duminică 9-17″ SURSA // FOTO

ARHIVĂ: MIRACOLUL DIN MAGLAVIT: Ce nu ar fi reușit Petrache Lupu fără Gigi Becali? Și invers!

SPITALUL JUDEȚEAN TIMIȘ: „De ce se moare la ATI! Klebsiella pe sondele de intubație care sunt scoase din morți și intubați cu ele alți oameni intrați în secție…”


INSIDER: „<< De ce se moare la ATI! Klebsiella pe sondele de intubație care sunt scoase din morți și intubați cu ele alți oameni intrați în secție…
Voi nu știți de ce se moare și s-a murit masiv în secțiile de ATI din România, însă eu știu, și am să vă povestesc și vouă, pentru ca nu toți oamenii inteleg ce se intampla dincolo de ușile închise. Vă invit să citiți până la capăt o poveste pe care o spun pentru prima dată public.
În toamna anului 2012 aveam să mă îmbrac împreună cu copilașul meu de 4 anisori, intr-o călătorie pe care nu o voi uita niciodată. Cu câteva zile inainte m-a sunat mama și mi-a spus că bunicul a avut un accident urât, și cum în orășelul provincial nu exista un tomograf funcțional (era defect, și cred că nici până acum nu l-au reparat) a fost transportat cu ambulanța la Spitalul Judetean Timiș. Totul părea să fie bine, mi-a relatat mama, pentru că examenul tomografic a aratat clar că nu avea nicio leziune, ruptura sau vre-o sângerare în corp, si atunci in primele ore, era destul de lucid. M-a confuzat total când mi-a relatat că l-au pus pe ventilator și l-au intubat la ATI din moment ce funcția pulmonară îi era perfect funcțională. Din spusele mamei am înțeles că „așa fac dragaaaaa cu toți care ajung acolo” !!!! La început totul părea să fie bine, era stabil, deschidea ochii, înțelegea ce se întâmplă și ducea mereu mâna la nas… încercând să le spună ceva.
După câteva zile, timp în care care am vorbit cu ea de câteva ori pe zi, am înțeles că situația începe să se înrăutățească, că a dezvoltat febra, si comunică cu mama din ce în ce mai puțin. Am luat biletele și în ziua urmatoare la o săptămână de la accident, eram la căpătâiul lui, spre ușurarea mamei care era deja disperata văzând că situația se înrăutățește de la zi la zi.
Vreau să înțelegeți încă de la început, că nu sunt total străină de medicină, spitale, protocoale de îngrijire medicală și tot domeniul medical, eu lucrând și in domeniul sănătății din USA.
Inca de la inceput m-am asteptat sa gasesc multe minusuri in sistemul medical romanesc, eram constienta de asta, dar nimeni si nimic nu m-a pregatit pentru ororile pe care urma sa le descopar in saptamanile ce au urmat.
L-am gasit intr-o stare deplorabila, murdar, mirosea a acru, sangele de la accident era uscat in par si pe fata, nebarberit, si perfuzat pana la refuz cu un edem atat de pronuntat incat lichidul limfatic transpira prin pielea mainilor si prin picioare. Daca ii strangeam mana sau talpa piciorului vedeam lichidul transpirand prin piele. Am incercat sa intru in contact cu medicul si am pus o intrebare foarte pertinenta referitoare la cantitatea de perfuzii care ii este introdusa si la motivul pentru care este „hidratat” in halul acela. Mi s-a raspuns foarte arogant de catre asistenta, ca medicul a plecat si ele fac TOTUL BINE si de vina e „moshu care e batran”. N-as fi crezut ca intr-o sectie de ATI nu exista un medic cu care sa vorbesti 24 din 24 si ca o asistenta medicala te poate trata asa. Medicii veneau dimineata cateva ore si plecau, lasand totul in grija asistentelor si a studentilor din anii terminali de la medicina care faceau practica in spital. Au refuzat sa imi prezinte lista de medicamente, lucru de neconceput pentru mine, unde asta inseamna …. proces penal. Rudei pacientului trebuie sa ii prezinti tratamentul si fisa de tratament de fiecare data cand o cere.
Aveam sa aflu mai tarziu ca aceasta atitudine de superioritate o au aproape toate asistentele de acolo, le auzeam cum vorbesc cu pacientii si cu rudele lor, erau mereu arogante si afisau o superioritate caracteristica cadrului medical din Romania. Medicii tineri si unele asistente erau mai retinuti, insa medicii „batrani” (majoritatea) si majoritatea asistentelor aveau un comportament foarte urat fata de toata lumea.
In ziua urmatoare m-am trezit dimineata am mancat ceva in graba, mi-am luat rezerva de apa si m-am prezentat la spital. Datorita unor oameni inimosi si carora le voi fi recunoscatoare toata viata, dar si experientei, am avut privilegiul de a petrece cat timp am dorit alaturi de el in salonul ATI.
Imi amintesc ca la intrare erau niste halate si acoperitoare pentru incaltamainte si par atat de murdare, incat mi-am cumparat eu echipament, pe care mi-l impachetam la plecare in plasa lui. Imi era ff greu sa inteleg cum permit intrarea in sectie a rudelor purtand acele echipamente mizerabile. Hainele oamenilor erau mult mai curate decat ce le punea la dispozitie spitalul.
N-am reusit sa obtin o intrevedere cu medicul, in schimb am avut o discutie cu rezidentul sef, un medic tanar dar destul de capabil si intelegator care m-a tratat foarte frumos si cu care am avut discutii mult mai inteligente decat am avut cu SHEFA (asa strigau dupa ea celelalte asistente). A recunoscut ca poate l-au perfuzat prea mult si asta poate duce la probleme cardiace grave, DAR CA el NU POATE FACE NIMIC DEOARECE ASA A ORDONAT DOCTORUL. Acel medic nu il vazuse de 2 sau 3 zile pe bunicul si ei continuau cu tratamentul, neavand puterea de a schimba ceva. Am crezut ca m-a lovit cineva in moalele capului.

CONTINUARE

DECLIC: „Neam ucis de nosocomiale” RIP?


INSIDER: „Neam ucis de nosocomiale.” – mesajul transmis în clasei politice, care insistă să ignore criminalul nr. 1 din spitale: infecțiile nosocomiale. Semnează PETIȚIA pentru raportarea infecțiilor intraspitalicești!

Au trecut 6 ani de la tragedia din Colectiv, când am conștientizat cu toții cât de grav este pericolul infecțiilor intraspitalicești pentru viața pacienților. 10 miniștri s-au perindat de atunci pe la Sănătate și niciunul nu a luat măsuri de impact, începând cu monitorizarea și transparentizarea datelor, ca prim pas în combaterea eficientă a bacteriilor.” SURSA

ARHIVĂ: #COLECTIV: „Au scăpat de sub zăvoare lenea, răutatea şi trufia / Or să meargă în lume şi-or să cuprindă minţi neştiutoare / Prea nevinovate şi prea slabe încă…” *** 3 ANI FĂRĂ VOI: Marșul Chitarelor în memoria victimelor de la Colectiv asfixiat de repetiția pentru Ziua Unirii *** JUSTIȚIE: Mortu-i vinovat?! 65 de tineri au ars de vii în #COLECTIV acum 5 ani și nimeni vinovat

LONDRA: Un băiat a vrut să se sinucidă și oamenii l-au salvat. Exemplu viu că încă mai avem inimă și suflet divin în noi!


INSIDER: „S-a întâmplat vinerea aceasta pe un pod din Londra. Un băiat a vrut să se sinucidă, dar oamenii din jur au dat dovadă de spirit civic, de iubire de oameni și până la venirea ambulanței, l-au legat cu ce au avut, unii chiar au folosit mâinile pentru al ține strâns de picioare, alții l-au îmbrățișat…
Un exemplu viu de consolidare a societății, un exemplu viu de dragoste pentru cel apropiat, un exemplu viu că încă mai avem inimă și suflet divin în noi.” SURSA

ARHIVĂ: TRANSPARENȚĂ: „Toată răutatea și ticăloșia din lume este topită de asemenea ființe anonime risipite prin toată lumea” *** MENS SANA IN CORPORE SANO: „Bă, frica vă paralizează sistemul imunitar! Activitatea energetică a minții se manifestă în corpul fizic!” *** SUPRAVIEȚUIRE: „Românii sunt proprii călăi și propriile victime într-o societate profund alienată!”

MENS SANA IN CORPORE SANO: „Bă, frica vă paralizează sistemul imunitar! Activitatea energetică a minții se manifestă în corpul fizic!”


INSIDER: „În 2 ani, nu am auzit niciodată, să vorbească vreun ,,oficial medical” pe la TV, ,,ce să facă omul, ca să-și mențină imunitatea în echilibru, să spună ,,bă, frica vă paralizează sistemul imunitar”, să explice și ce se întâmplă la nivelul fiziologic al creierului și hormonal, pe înțelesul omului obișnuit, că, nu e chiar așa de complicat. Doar spun că ,,lucrează la sănătatea omului”, vor binele omului. Și pe net majoritatea vorbesc de pandemie, de ce fac ăștia, parcă nu știu toți. Dar puțini vorbesc în mod constructiv ,,ce e de făcut” să ne păstrăm echilibrul minții, corpului, să nu o ia lumea pe ,,arătura panicii”. Mai vorbim pe aici, cât o să mai putem , cât de cât deschis. Am vorbit pe aici ,special foarte mult de sentimentul ,,frică” și de ,,imunitate”, o fac și alții, dar puțini. Sistemul imunitar al omului este ca un univers și este influențat nu numai de ceea ce el gândește, ci de tot ce-l înconjoară. Sănătatea sistemului imunitar al corpului este influențată în primul rând de energia noastră, de aceea ce avem în minte, iar mintea este și mediul înconjurător. Dacă îți protejezi mintea și nu o alimentezi cu negativism în mod sigur și imunitatea corpului va fi în echilibru.

Din punctul meu de vedere sistemul imunitar este activitatea energetică a minții care se manifestă în corpul fizic.” SURSA

N.R.: „Mens sana in corpore sano” (latină) – Minte sănătoasă în corp sănătos

ARHIVĂ: SUPRAVIEȚUIRE: „Românii sunt proprii călăi și propriile victime într-o societate profund alienată!”

TV – 150.000 EURO: „Le-am zis că vreau Prima Casa și mi-am luat televizorul ăsta”


INSIDER: Televizor Micro LED Smart SAMSUNG MNA110MS1A, Ultra HD4 K, HDR, 277 cm – 738.999, 99 lei

Adaugă extra garanție: 1 an – 51.799,99 lei; 2 ani – 73.999,99 lei

INSIDER 1: ” NU RECOMAND!
După ce am cumpărat televizorul a inceput să mă înjure si să se ia la bătaie cu câinele meu Olav. Nu recomand dacă aveți animale sau șobolani în casă!”

INSIDER 2: ” Bunicel
Eu i-am păcălit pe cei de la bancă, le-am zis că vreau prima casa și mi-am luat televizorul ăsta. O sa mai fac un credit pentru prima mașină să îmi iau și telecomanda.
Acum să vad ce fac cu el că nu-mi încape un rulota.”

INSIDER 3:” Mai iau unul
Sunt foarte mulțumit. Am luat două! Unul îl țin pe post de masă de ping pong, iar pe al doilea ca să fac căldură la găini iarna. Am păstrat totuși sound bar-ul. Pe ăla pot să îl pun pe birou. Se asortează perfect cu tastatura.”

INSIDER 4: „Ieftin, dar nu își face treabă. L-am luat în rate, fără dobândă, cu card de cumpărături. Cea mai bună achiziție că preț, dar nu e foarte bun. A fost mai mare decât peretele din cameră și a trebuit să demoleze sufrageria… în rest super bun, mă așteptam totuși la un 24 k, până la urmă la prețul asta vine în karate nu în pixeli. Mulțumesc echipa Altex pentru seriozitate și curierului pentru rapiditate… A ajuns peste 5 luni.” SURSA

N.R.: ” Clasa energetică G – cea mai puțin eficientă: 842 kW / 1000 h.

BERLIN: Cea mai mare Gioconda din lume are 11 m x 16 m. Originalul lui Da Vinci de 15 ori mai mic a stat în dormitorul Împăratului Napoleon Bonaparte


INSIDER: „În Berlin, Germania a apărut cea mai mare reproducere a GIOCONDEI o lucrare minunată a lui Leonardo da Vinci.. Pictura murală de 11m x 16m. a fost realizară de „Die Dixons” un celebru colectiv de artiști stradali din Berlin! Repede a devenit unul din cele mai vizitate locuri! SURSA

N.R.: „Se spune că însuși Da Vinci , înainte de moarte, ar fi vândut Mona Lisa regelui Franței, Francisc I cu 12 000 de franci, pictura împodobind camera de baie de la Fontainebleu. De aici, tabloul ar fi ajuns la Paris și apoi în colecția lui Ludovic al XIV, la Versailles, în Cabinetul Regelui. După Revoluția Franceză, tabloul a fost dus la Muzeul Luvru. Napoleon însuși a fost atât de captivat de portretul Giococondei încât pentru o vreme l-ar fi pus chiar în dormitorul său din Palatul Tuilleries. Ulterior, tabloul a ajuns din nou la Luvru. Dimensiunea picturii originale 77 cm x 53 cm.” DETALII

ARHIVĂ:. SAPER VEDERE: Leonardo da Vinci îşi prezintă creaţiile la Sun Plaza. Dar nu este colecţia de toamnă!

HARTA CERULUI: Din 35 de asteroizi cu nume românești, 5 au fost descoperiți anul acesta!


INSIDER: „În ultimele luni au apărut noi nume românești pe cer. Cinci asteroizi au primit nume de astronomi, după cum urmează:

(555152) Oproiu, după astronomul Tiberiu Oproiu (1939–2020), care a activat în cadrul Observatorului de la Cluj-Napoca, în domeniul mecanicii cerești, sateliților artificiali și asteroizilor.

(557045) Nadolschi, după astronomul Victor Nadolschi (1911–1996), care a activat în cadrul Universității A. I. Cuza de la Iași, în domeniul eclipselor și astronomiei practice. A fost și un popularizator al astronomiei, autor al mai multor cărți.

(572217) Dramba, după astronomul Constantin Dramba (1907–1977), care a activat la Observatorul din București (actualul Institut Astronomic al Academiei Române), în domeniul mecanicii cerești.

Acești trei asteroizi au fost descoperiți de români, în cadrul programului EURONEAR.

Alți doi asteroizi au primit numele de (31569) Adriansonka, (36340) Vaduvescu, astronomi români activi în domeniul asteroizilor. Ovidiu Văduvescu este conducătorul proiectului EURONEAR.

În prezent 35 de asteroizi poartă nume de români.” SURSA

N.R.: EURONEAR, acronim al European Near Earth Asteroids Research, este un program de cercetări al cărui obiect este dezvoltarea unei rețele dedicate descoperirii și urmăririi de obiecte care intersectează orbita Pământului, inclusiv acele obiecte care sunt clasate potențial periculoase. Acest program exploatează telescoape situate pe cele două emisfere accesate de membrii rețelei.

ARHIVĂ: TELESCOP: Vizitaţi Observatorul Astronomic. Sperăm să nu se prăbuşească până la viitoarea eclipsă de Lună! *** AŞTRI: „La steaua care-a răsărit, e-o cale-atât de lungă, că mii de ani i-au trebuit, Luminii să ne-ajungă” *** SUN PLAZA: Institutul Astronomic al Academiei Române și-a scos în premieră instrumentele la mall *** TELESCOP: Cum se văd din București Munții Carpați de pe Lună?