PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

PIAȚA UNIVERSITĂȚII: Moș Crăciun de Bucharest Christmas Market vine doar la copiii cu părinți posesori de certificat verde


INSIDER: „Târgul de Crăciun din București cu bilete și doar pentru vaccinați/trecuți prin boală

Autoritățile locale din București anunță că revin târgurile de Crăciun în zonele centrale, iar pe străzi revin luminițele.

Anul trecut târgul nu s-a ținut. Nicușor Dan susținea atunci că ”suntem pe marginea prăpastiei. Noi, Bucureștiul, opinia mea fermă este că nu trebuie să avem un târg de Crăciun în această iarnă”.

De altfel și luminițele de pe străzi vor fi mai multe ca în 2020. Primăria Capitalei a anunțat că va cheltui 1 milion de lei pentru beculețele de pe copaci și de pe stâlpi. Ani trecuți se cheltuiau câte 9 milioane de lei pe an pe decorațiuni, spunea primăria.

Dar și primăriile de sector plănuiesc evenimente similare. De pildă, sectorul 6 anunță instalarea a 600 de mii de beculețe led, iar asta va costa bugetul local 1 milion de lei. Primăria sectorului 6 spune că a redus cheltuielile față de anii anteriori. Potrivit primarului Ciprian Ciucu, în sectorul 6 târgurile vor fi inspirate din târgurile de la Viena.

Apropo de Viena. Acolo se folosesc an de an aceleași decorațiuni de Crăciun, iar toată afacerea costă primăria orașului 1.2 milioane de euro în fiecare an. Prin turismul masiv de Crăciun Viena reușește să-și întoarcă însă banii.

Cum se va intra în târgul de Crăciun din București?

Primăria Generală a anunțat că doritorii să intre în târgul organizat pe esplanada cu statui din Piața Universității, între 26 noiembrie și 26 decembrie 2021, trebuie să plătească bilete. Biletele vor fi pentru o zi întreagă. Unul va costa 5 lei dacă îl cumpărați online. La ghișeul de la târg va costa 7 lei.

Copiii până în 12 ani intră gratuit.

Doar vaccinații și cei care au trecut prin boală au voie să intre.

Copiii până în 12 ani nu au nevoie de Certificatul Verde.” SURSA

STERILE LA VRAC: Kiturile cu teste pentru elevi, temă de lucru manual pentru profesori!


INSIDER: „În seara asta sau mâine domnul ministru Sorin Mihai Cîmpeanu va ieși triumfător la toate televiziunile să anunțe satisfăcut că testele au sosit în școli.

Ceea ce va omite să spună, vă spun eu. Astăzi seara la ora 18:30 au sosit în școli testele de salivă mult promise. În niște cutii mari de carton în care se găsesc 50 de bețișoare într-o pungă, 50 de căpăcele într-o pungă, 50 de flacoane într-o pungă, 50 de pliculețe cu substanță într-o pungă. Făra instrucțiuni, fără prospect. Noaptea minții!!!!

Ordinul este ca joi toți copiii din școală să primească câte un test de salivă aplicat. Profesorii trebuie să găsească soluții ca din seturi de batjocură de 50 de căpăcele și alte ingrediente să asambleze kituri unitare complete.

Stimate domn Cătălin Botezatu, stimați domni din Clanul Cămătaru, felicitări pentru vânzarea către ONAC! Nimeni nu se aștepta la atâta ingeniozitate. Clubul profesorilor din România vă urează un 1 Decembrie cu mult belșug și Sărbători Fericite! O face în timp ce se întreabă cât de prost sau cât de ticălos poate fi statul român care să fie complice la mizeria asta. PS: Vă dați seama cât de #deîncredere vor fi rezultatele testelor în care profesori obosiți și scârbiți de lipsa de respect, vor sta ore întregi să pună cu mâna în punguțe cumpărate de ei căpăcele, bețișoare și pliculețe.

PS2: Mulțumesc profesorilor care semnalizează batjocura asta în formă continuată presărată peste mizeriile de probe interviu pentru directori organizate în cele mai multe dintre școlile românești.” SURSA

PSIHOLOGIA HOȚULUI: „În cazul în care va fi furată vreodată să știe toată lumea că e furată!”


INSIDER: „Printre marile beneficii după Revoluția din 1989 ale cetățeanul de rând se numără cu siguranță, acum, obișnuitele pubele de plastic pentru gunoi. Dacă la început pe măsură ce apăreau în spațiul public cam și dispăreau, românii inventivi utilizându-le în procesul de murare a verzei, pe măsură ce țara s-a umplut de tomberoane de acest gen numărul disparițiilor a scăzut la puțin spre deloc. Chiar și așa mai bine prevenim decât să se lase cu reclamații de furt pe la poliție, după, ocazie să ne antrenam creativitatea și inventivitatea. Nu numai că scriem pe ele proprietarul (ca la grădi pe hăinuțe să nu le rătăcim!) e necesară adresa, poate un număr de inventar sau de ce nu un cip cu urmărire prin GPS. La niște blocuri în București, pe pubele deja stă scris „FURATE” asta în cazul în care se vor fura vreodată.

Tot în zona, pubelele sunt înțărcuite și dacă vrei să arunci un gunoi trebuie să știi cifrul. Cică să nu mai umble amărâții și să să se înfrupte din ce au aruncat ei…”

ARHIVĂ: DISPERARE: Aduceţi capacele! Maşină urmărită prin satelitul natural al Pământului? *** SUPER-GLUE: Scrumiere cu antifurt la Cotroceni Mall *** ANTIFURT: Cetăţenii şi poliţia, la mila infractorilor! *** OLANDA: Aceasta nu este o pubelă. Este o urnă de votare universală pusă la dispoziție de primării

KYOTO, JAPONIA: Mindar, călugărul robotic, predă „adevărata esență a budismului”. Maestru nemuritor și infinit upgradabil!


INSIDER: „Cine deține softul, ori datele deținute de robot?
De simțire, tot el le va vorbi oamenilor!

Mindar, călugărul robotic din Kyoto. În Kyoto, templul Kodaij Zen, rugăciunea este condusă de un robot. Numele ei este Mindar, a costat un milion de dolari și are asemănarea cu Kannon, zeiţa milei şi compasiunii.

Călugărul templului budist este convins: androidul îi va putea învăța pe credincioși ,,adevărata esență a budismului”. lată de ce, i-a mărturisit intervievatorului: spre deosebire de el şi de orice alt călugăr din lume robotul nu va muri niciodată. Și datorită inteligenței artificiale poți căpăta cunoștințe infinite.” SURSA

MOGOȘOAIA: Un dezvoltator imobiliar vinde case cu 3 bitcoin bucata. Viitorul a început ieri!


INSIDER: „În Bucureşti, un dezvoltator imobiliar vinde case cu 3 bitcoin bucata,” SURSA

N.R.: Cel puțin un milion de români au investit până acum în monede virtuale. În ultimul an și jumătate, valoarea Bitcoin s-a mărit de 15 ori. 1 BT = 50512,90€

Bitcoin (din limba engleză bit: unitate de informație binară și coin: monedă) este un sistem de plată electronică descentralizat și o monedă digitală (criptomonedă) opensource creată în 2009 de Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) a fost creat pentru a asigura protecția investițiilor și finanțarea liberă a afacerilor, fără a face apel la instituții financiare și în afara oricărei constrângeri și reglementări.

Construcția monedei BT permite deținerea și transferul anonim de valoare. Bitcoinii pot fi salvați pe un computer personal sub forma unui fișier portofel sau pot fi stocați cu un serviciu de portofel al unei terțe părți, iar în ambele cazuri BTC pot fi transmiși prin intermediul oricărei persoane cu adresă Bitcoin. DETALII

ARHIVĂ: PI NETWORK: Ați pierdut startul pentru BitCoin? În 2021, Pionierii români pun telefoanele la treabă!

EMPATIE FĂRĂ SIMULARE: Un maidanez protejează cu trupul său un om, actor „aflat în dificultate” într-o piesă de teatru stradală


INSIDER: „UN CÂINE ABANDONAT ÎNTRERUPE PIESA DE TEATRU PENTRU A-L AJUTA PE ACTORUL CARE INTERPRETA ROLUL OMULUI RĂNIT!
Inima şi empatia unui câine nu cunosc limite. În ciuda atâtor suferinţe, a foametei şi dezolării, nobleţea şi sufletul său curat sunt de o asemenea dimensiune, încât ori de câte ori vede o fiinţă umană în pericol, nu va ezita să-i ofere lăbuţa lui prietenoasă. Este şi cazul protagonistului acestor imagini a cărui poveste o veţi afla în continuare.
Exact așa sunt animalele: generoase si amabile. Ele nu te vor judeca niciodată și vor fi dispuse să te ajute și să te iubească. Aflaţi povestea câinelui abandonat care a întrerupt o piesă de teatru ce era pusă în scenă într-o piaţă din Turcia.
Există nenumărate poveşti despre căţei care fac tot posibilul să rămână alături de stăpânii lor, chiar şi în cele mai grave circumstanţe.
Un câine fără adăpost a topit inimile tuturor arătând că este dispus să ofere dragoste unui om aflat aparent în mare pericol. Totul s-a întâmplat în timpul unei piese de teatru ce se desfăşura în mijlocul străzii. Desigur, căţeluşul naiv cu suflet nobil habar n-avea că totul este un simplu spectacol.
Actorii nu şi-au imaginat că se vor bucura de participarea spontană a unui patruped blănos. Actorul Numan Ertuğrul Uzunsoy era foarte concentrat pe rolul său. În timpul scenetei, personajul a trebuit să se întindă pe jos şi să se prefacă pentru câteva minute că este rănit.
Numan a făcut totul conform scenariului şi a început să respire greu în timp ce se prefăcea că suferă foarte mult. Aparent, prestaţia lui a fost atât de bună, încât a reuşit să impresioneze căţeluşul nevinovat de pe stradă. Patrupedul s-a apropiat de actor cu mare afecţiune şi s-a întins lângă el.

Numan nu s-a putut abține să nu iasă din rol când şi-a dat seama ce se întâmplă. Adorabilul căţel nu numai că a venit să-i dea câteva sărutări, dar s-a şi întins lângă el şi şi-a aşezat capul pe actor pentru a încerca să-i ţină de cald. Acest câine abandonat a fost dispus să-l ajute pe omul care stătea întins la pământ şi subliniază încă o dată faptul că animalele au o inimă minunată.” SURSA

ARHIVĂ: ADĂPOSTUL SPERANȚA: Seniorul Biță și-a găsit fericirea aplicând ideile filozofice ale lui Seneca și Marcus Aurelius *** IUBIRE NECONDIȚIONATĂ: Fericirea are chipul tău *** TEATRUL NAȚIONAL CRAIOVA: „câine cu om. câine fără om” de Radu Afrim și incapacitatea umană de a iubi necondiționat