PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

CHINA: Hotelul Tianzi, șansa de a dormi în trupul unui zeu taoist. Fu, Lu sau Shou?


INSIDER: „Hotelul Tianzi de 41.6 m înălțime din provincia chinezească Hebei, oraș Yanjiao, a fost construit în anul 2000 și îi reprezintă pe Fu, Lu și Shou, zei taoiști care simbolizează norocul, prosperitatea și longevitatea. Shou (cel din stânga) ține în mână o piersică în care se află un apartament al hotelului, iar intrarea în hotel se face prin piciorul său stâng.” SURSA

N.R.: „Traducerea pentru „Tianzi” este „Son of Heaven”, „Fiul Cerului”, având în vedere că figurile cu barbă după care este modelat hotelul sunt menite să semene cu trei zei chinezi, datând din dinastia Ming (care a domnit între 1368 şi 1644). Aceste zeități sunt personificări ale celor trei atribute asumate pentru o viaţă bună, o asociere astrologică și istorică. FOTO

În centru, în halatul roșu, este Fu, legat de planeta Jupiter și avere, se crede că Fu este de bun augur în astrologia tradiţională. Clădirea antropomorfizată din dreapta în verde este Lu, reprezentând prosperitate, cuvântul „lu” se referă în mod specific la salariul unui funcționar guvernamental. Ca atare, steaua Lu este steaua prosperității, a rangului și a influenței. Silueta veselă cu păr alb din stânga, care seamănă cu Moș Crăciun este Shou, care este strâns asociat cu longevitatea. În astronomia chineză, steaua sa este cea a Polului Sud, care controlează durata de viață a muritorilor. La fel ca în iconografia tradițională chineză, Shou poartă întotdeauna o piersică. Guinness World Records a denumit acest hotel „Cea mai mare clădire imagine din lume.” DETALII

ARHIVĂ: VAMPIRI: Motel Twilight versus Hotel Castel Dracula. Cât costă să dormi printre strigoi celebri?

DOR: Cuvânt intraductibil, știut și simțit doar de români, indiferent de locul de pe Pământ unde soarta le-a hărăzit să-și ducă traiul


INSIDER: „Am primit de la un prieten din România această imagine. Este din curtea Palatului CEC din București, unde recent s-a aprins acest mesaj de dor pentru românii plecați departe. M-am emoționat pentru că știu că recent s-a aprins un mesaj similar, în limba română, pe o cladire simbol din Chicago. Acolo scria mare ”MI-E DOR DE TINE”, iar acesta pare să fie răspunsul.

Între timp, am aflat că aceste instalații sunt susținute de CEC Bank la inițiativa Asociație Daisler. Mulțumesc în numele românilor de aici, din America și Cec Bank pentru implicare. Iar pentru cei din România, mergeți să o vedeți și faceți-ne cu mâna de acolo. Da, ne este dor de voi, de România!” SURSA

N.R.: Proiect 2018 al Festivalului „Light ON România” cu ocazia Centenarului Marii Uniri.

„România ocupă primul loc în topul ţărilor din Uniunea Europeană cu cei mai mulţi cetăţeni plecaţi în străinătate. Potrivit statisticilor, sunt aproximativ două milioane de români care trăiesc în afara țării, departe de familie.” SURSA

„Indiferent dacă sunt din zona Ardealului, Transilvaniei, Olteniei sau Moldovei, românii folosesc la unison expresia „Mi-e dor!”. Este una dintre puținele expresii lingvistice folosite în mod uzual și frecvent în toate părțile țării și este pronunțabilă în toate dialectele limbii noastre. Românii aflaţi peste hotare au încercat să traducă expresia pentru a fi înțeleasă de locuitorii altor națiuni, dar în zadar; au constatat că în alte limbi nu există decât verbul „a lipsi” si expresia „Îmi lipseşti!”...

Sentimentul de dor este însă mai mult decât simpla lipsă. În dor sunt amestecate sentimente de bucurie, tristețe, melancolie, patimă, nostalgie ori jale. Etimologic vorbind, cuvântul dor vine din latinescul dolus, care înseamnă durere. Alte limbi cu origini latine au, în ziua de astăzi, variaţii ale acestui cuvânt, însă niciuna nu are un echivalent al dorului. Limba franceză are termenul deuil, care provine din aceeași rădăcină latinească, dar se traduce prin doliu, nu prin dor. Limba spaniolă are termenul dolor, cu aceeași origine veche, dar nici acesta nu se traduce prin dor, ci prin durere.

Din punct de vedere psihologic, dorul este un sentiment universal. Orice om care s-a ataşat de cineva trăieşte dorul. Românii sunt însă singurii care au un cuvânt specific pentru a denumi acest amalgam de trăiri.

Oamenii pot experimenta mai multe tipuri de dor. Este vorba de dorul provenit din ataşament, dorul din cauze romantice şi erotice, dorul de țară. Altfel spus, oamenii pot simți dorul atât față de o altă persoană, cât şi atunci când le lipsesc. situaţii de viață din trecut.” DETALII

ARHIVĂ: LONDRA – CLUJ – BUCUREȘTI: “Mi-e dor de tine” – “Și mie” – “Te aștept”

IISUS: „Luminătorul trupului este ochiul. Dacă va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat”


INSIDER: „Misterele glandei pineale – Glanda pineala, o glanda endocrinâ situată în creier, ar fi sediul sufletului, spun unii ezoteriști. Denumită și “cel de-al treilea ochi”, se crede ca această mică glandă este implicată în atingerea unor niveluri mai ridicate de conștiință, acționând ca o poartă către dimensiuni dincolo de realitatea noastră, creată de creier. Pentru persoanele care vor să încerce să își activeze pe deplin potențialul spiritual și să apeleze la puterea glandei pineale, trebuie să înceapă să se detoxifice și să aibă partea de o alimentație adecvată. Datorită alimentelor consumate, pline de pesticide și substanțe toxice, glanda pineala a devenit “calcificată”. Mulți dintre noi avem o glanda pineală care este deja complet calcificată. Acest lucru ne împiedică să valorificăm capacitățile ezoterice ale acestei glande – de aceea este necesar un proces de detoxifiere, adică de a renunța la toata alimentația nesănătoasă. Nu-i întâmplător că în credința creștin-ortodoxă se pune mare accent pe post. În afară de detoxifierea organismului, mai este necesară și utilizarea unor alimente care să stimuleze funcția glandei pineale, să ne ajute în decalcifierea acesteia și să ne susțină în călătoria noastră spirituală.

Iată câteva din aceste alimente care ne ajută să ne dezvoltăm glanda pineală: 1) Uleiul de oregano. Acesta ne ajută in procesul de purificare, contribuind la eliminarea calcificarii existente în glanda pineală, pe lângă purificarea sistemului endocrin. De asemenea, uleiul de oregano este foarte bun în fortificarea sistemului imunitar al organismului. 2) Cacao organică. Poate ajuta la detoxifierea glandei pineale, datorită conținutului antioxidant înalt ce se găsește în cacao. De asemenea, cacao organică poate stimula cel de-al treilea ochi. 3) Alimente bogate în clorofila. Suplimentele precum spirulina, iarba de grâu verde și algele verzi albastre sunt exemple de alimente bogate în clorofilă, care oferă beneficii similare consumului de verzi frunze. Aceste suplimente ajută la decalcifierea glandei pineale datorită proprietăților lor puternice de detoxifiere. 4) Oțetul de cidru de mere. Detoxifiant natural, oțetul de cidru de mere ajută la decalcifierea glandei pineale datorită conținutului de acid malic. Acidul malic este un compus organic care le conferă fructelor gustul acru. Când este luat ca supliment, oțetul de cidru de mere susține sistemul digestiv și ajută organismul să se detoxifice. Oricum, oțetul de cidru de mere are multe beneficii pentru sănătate.

5) Alimente bogate în iod. Mulți dintre noi au fost expuși la fluorura de sodiu, iar acest lucru a dus și la calcifierea glandei pineale. Iodul, care apare in mod natural în plante precum alge marine sau in fructe (ca nucile), îmbunătățește eficient eliminarea fluorurii de sodiu prin urina. Din păcate, dieta modernă ne-a lasat deficienți de acest mineral vital, deși trupurile noastre au mare nevoie de iod. Pentru a evita deficiența de calciu atunci când luați suplimente de iod, este recomandată o dieta care să includa multe alimente organice precum broccoli, migdale, portocale, semințe de in, semințe de susan, mărar, cimbru și alte plante medicinale uscate. 6) Sfecla roșie și prunele uscate. Un alt supliment care poate fi utilizat pentru a elimina fluorura din corpul uman este borul mineral. Este prezent în mod natural în sfecla roșie, dar și în alte alimente, cum ar fi prunele uscate.

N.R.: Epifiza sau glanda pineală (corpus pineale, conarium sau epiphysis cerebri) este o formațiune nepereche, cu greutatea de aproximativ 0,2 g, situată deasupra coliculilor cvadrigemeni superiori. Este aflată în masa encefalului, între cele 2 emisfere, fiind parte a epitalamusului. Aceasta este responsabilă pentru secreția unor hormoni, printre care și secreția melatoninei, însă odată cu trecerea anilor, aceasta se micşorează devenind aproape inactivă la maturitate. Epifiza aparţine sistemului endocrin difuz. DETALII

C O N T I N U A R E

CLUJ-NAPOCA: „O icoană a Mântuitorului nostru Iisus Hristos din Biserica „Învierea Domnului” plange de cinci zile”


INSIDER: „LACRIMA LUI IISUS: Mântuitorul plânge de cinci zile în România. A doua zi după sărbătoarea națională de 1 Decembrie, o icoană a Mântuitorului nostru Iisus Hristos de la o biserică din Cluj-Napoca a început să lăcrimeze.
O icoană a Mântuitorului nostru Iisus Hristos din Biserica „Învierea Domnului” din cartierul clujean „Zorilor” a început să lăcrimeze încă din dimineața zilei de 2 decembrie, a doua zi după ce românii au sărbătorit ziua națională. Icoana este una nouă, executată pe pânză, recent pictată, iar fenomenul nu poate fi explicat decât ca un miracol. Minunea a fost descoperită de două credincioase care au rămas să deretice după slujba din dimineața zilei de 2 decembrie 2021. Detalii a oferit preotul Nicolae Dura pentru Cluj24.ro.
„Partea de pridvor a revenit la două doamne, una dintre ele fiind profesor universitar. Au luat candela, au pregătit untdelemnul, iar cealaltă doamnă a curățat icoana Mântuitorului Iisus Hristos, o icoană pe pânză, față – spate.
Icoana a fost așezată la loc iar în următoarele câteva minute, până au luat candela ca să o pună înapoi, au observat că din ochiul stâng al Mântuitorului, de la pleopa de jos, a coborât o dâră sub formă de lacrimă până la vârful nasului Mântuitorului”, a spus părintele Dura.
Femeile s-au rugat, au fotografiat icoana iar seara, la Vecernie, la biserică a ajuns și preotul paroh, care a luat la cunoștință minunea întâmplată.
„Deja picătura ajunsese mai jos buza Mântuitorului, între buza de jos și barbă. De acolo am început să o supraveghem, am fotografiat și filmat fenomenul respectiv. E ceva ce curge dar nu se termină.
Acum s-a oprit la nivelul gâtului Mântuitorului, dar nu se mistuie. La capăt se păstrează aceeași consistență. Am crezut că, odată cu coborârea, se va usca traseul, dar păstrează aceeași umiditate, se vede lacrima pe traseu la fel ca în prima zi”, a precizat parohul bisericii din cartierul Zorilor.
Citiți și: Parohul bisericii din Cluj unde lăcrimează icoana lui Iisus Hristos: Mă feresc să interpretez mesajul. E vorba despre voința lui Dumnezeu
Preotul a avut ideea să strămute icoana în altarul bisericii, dar o discuție cu un profesor de la Facultatea de Teologie l-a oprit să o facă. Acesta i-ar fi povestit că o icoană similară din Alba-Iulia a fost strămutată din biserica unde începuse să lăcrimeze la Catedrala Arhiepiscopală și, după o zi, s-a oprit din plâns, semn că sfântul din icoană nu și-a dorit mutarea din biserica de cartier.
„Atunci am realizat că locul icoanei este acolo și ar fi bine să o ducem înapoi. Icoana este una pe pânză obișnuită, am verificat-o și pe cealaltă parte, e perfect uscată, nu are nimic. Și de atunci stăm și ne minunăm. Nu știu să spun decât că se întâmplă, mai departe doar Dumnezeu știe.
E a doua oară când se întâmplă la noi fenomenul, a fost anii trecuți o icoană a Maicii Domnului de la iconostas care a lăcrimat. De ce? Nu știu.
Cum, care e voința lui Dumnezeu? Depășește așteptările mele, lumea fizică pentru mine nu mai are corespondent. E ceva ce, dintr-o pânză obișnuită, curge. E ceva ce pe mine mă depășește rațional și doar constat că se petrece. Mai departe, doar Dumnezeu știe…”, a mai spus părintele Nicolae Dura” SURSA

ARHIVĂ: MINUNE: Cruce din lemn, neatinsă de incendiul de la Biserica Sf. Pantelimon din Bucureşti *** BOBOTEAZĂ: Minunea întoarcerii Iordanului în ziua Botezului Domnului – 18 ianuarie, după calendarul Iulian *** 7 CADRE: Cum apare Lumina Sfântă de la Ierusalim? Minunea filmată în 1994 de un medic devenit preot!

SYNEVO: Proiect-pilot de recoltare a analizelor cu realitate virtuală la copiii peste de 6 ani pentru a reduce frica și anxietatea


INSIDER: „Recoltarea cu realitate virtuală este un proiect-pilot Synevo, care debutează în acest an în mai multe orașe, dar pe care ne dorim să îl extindem cât mai mult în rețea. Din dorința de a face experiența copiilor la recoltare cât mai plăcută și cunoscând faptul că multor copii le este frică de injecție sau au teamă de ace, a luat naștere proiectul VR kids.

Întreaga animație presupune sincronizarea pașilor recoltării desfășurați de asistenta medicală cu imersiunea copilului în lumea virtuală, transformând experiența recoltării într-una pozitivă, în timpul căreia nivelul de teamă, frică, anxietate scad treptat iar în locul lor apar curiozitatea, încântarea și bucuria. Astfel, copilul rămâne cu o amintire plăcută, oferind o premisă pozitivă pentru o viitoare recoltare. Recoltarea cu Realitatea virtuală în centrele Synevo România este un serviciu gratuit pentru copii. Conform testărilor efectuate pe un grup de 30 de copii, cu vârste cuprinse între 5 şi 14 ani, atât durerea, cât și anxietatea au fost semnificativ mai puțin pronunțate în comparație cu procedura obişnuită de recoltare a sângelui (Testul U Mann Whitney).

Totuși, această procedură nu este recomandată: copiilor cu probleme de vedere; copiilor mai mici de 6 ani, care au nevoie de contactul cu părintele; copiilor care preferă să fie în control deplin, să fie conectați la ceea ce se întâmplă în cabinetul de recoltare.

București – Centrul de recoltare 13 Septembrie și Centrul de recoltare Brâncoveanu; Ploiești – Centrul de recoltare Mihai Viteazul; Sibiu – Centrul de recoltare Calea Dumbrăvii; Cluj – Centrul de recoltare Zorilor; Timişoara – Centrul de recoltare Tudor Vladimirescu; Constanța – Centrul de recoltare Materna; Galați Laborator şi centru de recoltare Galaţi; lași – Centrul de recoltare Lăpuşneanu; Braşov – Laborator și centru de recoltare Braşov SURSA

N.R.: Frica, depresia şi anxietatea sunt factori de stres care pot slăbi circuitele creierului, ceea ce îi face pe oameni mai vulnerabili la sentimentul de durere. Astfel, dacă acele circuite prefrontale nu funcţionează pentru a-i ajuta să regleze senzațiile, indivizii vor simți durere mult timp după ce o rană fizică s-a vindecat. Mai mult, în unele cazuri creierul poate genera durere chiar dacă nu există vreo vătămare corporală, existând persoane cărora li s-au amputat un membru și continuă să simtă durere, mult timp după intervenția chirurgicală.

Asociația Internațională pentru Studiul Durerii a definit durerea ca fiind „o experienţă senzorială și emoțională neplăcută asociată cu rănirea efectivă sau potențială a unor țesuturi”. Vorbim practic de două niveluri ale durerii – cel fizic (senzorial) și cel psihologic (emoțional) – care interacţionează constant. Astfel, nu vom putea spune niciodată că o durere ne afectează doar corpul sau că este doar în mintea noastră.

Toleranța la durere sau cât de bine putem gestiona un stimul dureros este puternic influențată de structura creierului. Un studiu publicat la începutul anului 2014 a arătat că indivizii percep durerea cu o intensitate invers proporțională cu cantitatea de materie cenușie din anumite zone cerebrale. Astfel, la cei cu o sensibilitate ridicată la durere, care percepeau durerea ca fiind mai intensă, scanarea creierului a arătat că aveau mai puțină materie cenuşie în acele regiuni care se ocupă de controlul și concentrarea atenției și de gândurile noastre. Cu alte cuvinte, cu cât avem o mai mare ușurință în a ne detașa de durere şi a ne concentra asupra altor aspecte, cu atât o putem tolera mai ușor.

Anestezia, procedura medicală prin care pacientul este ferit de durere în timpul unei intervenții chirurgicale funcționează prin împiedicarea conștiinței să formeze amintiri despre durerea respectivă. La fel se întâmplă și în cazul analgezicelor administrate înainte de o operaţie: efectul lor asupra sistemului nervos îl împiedică să formeze amintiri, ceea ce mai târziu împiedică dezvoltarea durerii cronice.

lată în ce constau cele două extreme legate de capacitatea de a percepe durerea: Insensilibitatea congenitală la durere este o boală rară care se manifestă prin incapacitatea de a simți orice formă de durere. Aceste persoane (şi cei din jurul lor) trebuie să fie tot timpul în alertă pentru a se asigura de siguranța și sănătatea propriului organism.

Imposibilitatea de a simți o temperatură prea ridicată sau prea scăzută, incapacitatea de a simți un disconfort fizic sau o stare de rău fizic atrag atenţia asupra importanţei durerii pentru asigurarea sănătăţii şi integrității corporale.

Durerea membrului fantomă este o condiție ce apare frecvent în cazul celor care au suferit amputația unui membru sau chiar a unui sân (în cazul mastectomiei) și constă într-o durere reală în acea zonă a corpului, chiar dacă fizic membrul respectiv nu mai există. Statisticile arată că acest fenomen apare la aproximativ 80% dintre pacienţii care au suferit o amputare. Modul în care durerea este resimţită, intensitatea, frecvența etc. sunt diferite de la o persoană la alta. În general durerea dispare după șase luni de la intervenţia chirurgicală, însă unii pot continua să aibă anumite senzaţii în ,,membrul fantomă”.

Conform specialiștilor, o ipoteză ar fi că în ciuda amputării, creierul continuă să păstreze reprezentarea membrului respectiv și să se comporte ca și cum acesta încă ar fi la locul său. Ar fi vorba practic de o lipsă de sincronizare la nivelul creierului între realitatea corporală şi cea reprezentată. O altă teorie susține că în momentul amputării o serie de neuroni care inervau membrul respectiv „bombardează” creierul cu semnale de alarmă, care ar produce durerea.” DETALII

COMISIA EUROPEANĂ: Europarlamentarii, obligați să voteze contractele secrete referitoare la vaccinare?


INSIDER: „Simularea democrației dusă la extrem. Cetățenii europeni nu au voie să știe ce conține acest contract și nici chiar europarlamentarii care au fist puși în situația de a vota un document a cărui conținut, în părțile cele mai importante, nu-i puteau vedea conținutul. Totul pe banii contribuabililor europeni.

Europarlamentarul Chris Terhes arată cum COMISIA EUROPEANĂ a ÎNNEGRIT majoritatea paginilor CONTRACTULUI semnat cu FIRMELE PRODUCĂTOARE de VACCINURI.” SURSA

Sursa video : https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=4936176773081567&id=100000678782857

FISH & CHIPS: Cultivarea cartofilor cu sardine, crește producția și alungă dăunătorii


INSIDER: „Cultivarea cartofilor cu sardine.
Știați că peștele era folosit in trecut ca îngrășământ deoarece conținea fosfor și descompunerea peștelui dă o substanță organică puternică care ajută la viteza germinației și protejează cartofii de putrefacție.
Această metodă este
considerată scumpă in țările care nu au o bogăție de pește,dar este foarte ieftină pentru țările bogate in pește.
Este folosit in țări europene,
precum Norvegia,iar această metodă era folosită în trecut
datorită lipsei de îngrășământ. In prezent cei care folosesc metoda cultivării cartofilor cu sardine
au cartofi de calitate superioară și scumpi.” SURSA

N.R.: Peștele este eficient în fertilizare pentru că acesta conține calciu, fosfor, azot și alte substanțe pentru dezvoltarea plantelor. Mirosul înțepător va alunga șoarecii și cârtițele. În plus viermii sunt atrași de pește și afâna solul , lăsând deșeuri folositoare.” DETALII

ARHIVĂ: MUNTII APUSENI: „Copiii Soarelui” practică agricultura plasmatică și produc legume uriașe, crescute cu îngrășăminte electromagnetice și monoatomi de aur

CARAȘ-SEVERIN: Complexul Egreta, prima stațiune lacustrâ din România


INSIDER: „Știați că? În localitatea Berzasca din județul Caraș-Severin se află primul complex lacustru din România? Complexul “Egreta” cuprinde 15 căsuţe suspendate pe piloni deasupra Dunării, legătura lor cu malul fluviului fiind reprezentată de un lung ponton.” SURSA

N.R.: Complexul Egreta e un proiect unic în Europa, investiția fiind derulată cu fonduri de la Uniunea Europeană. Bungalourile are două camere (dormitorul la etaj), tv, climă, wifi, baie cu duș, terasă de 16 mp la Dunăre. Complexul are o parcare pentru 19 maşini și o terasă de 10 mese unde se poate servi masa. Pentru doritorii de pescuit, turiștii au la dispoziție undițe, iar pentru plimbări pe Dunăre, hidrobiciclete.

Adresa: Berzasca nr.548, județul Caraș-Severin.

Preț cazare/ noapte: adulți 150 lei, al treilea adult 100 lei. Copii sub 2 ani gratuit, 2-12 ani 25 lei, 12-18 ani 50 lei. Se accepta și vouchere de vacanță.

Într-un bungalou se pot caza maxim 3 persoane adulte, fără animale de companie. DETALII

ARHIVĂ: BRAȘOV: Dragonfly Gardens, sejur în căruțe glam cu coviltir, cea mai inedită cazare din Romania! *** DALNIC, COVASNA: Cum poți bea o bere sub apă în singurul bar subacvatic din România