PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

GÂNDACUL RINOCER: Cea mai puternică ființă pe Terra ridică de 850 ori greutatea sa!


INSIDER: „Gândacul Rinocer este una dintre cele mai mari specii de gândaci și are între 20 și 40 de milimetri. În comparație cu mărimea sa, este cel mai puternic animal pentru că poate ridica de 850 de ori propria greutate. Ca o comparație, e ca și cum un om de 70 de kilograme ar putea să ridice aproape 60 de tone.” SURSA

N.R.: Gândacul-rinocer mai este cunoscut și sub denumirea de „caraban”, „nasicorn” sau „taurul lui Dumnezeu”. Denumirea de „gândac-rinocer” vine de la faptul că masculul prezintă un corn impozant în frunte, curbat spre spate, care se aseamănă perfect cu un corn de rinocer. Femela nu are un astfel de corn, ci doar punctuații rugoase și o convexitate pe frunte.

Acești gândaci trăiesc în jur de 3-4 ani în stadiul de larvă. După ce ajung în stadiul de insectă adultă, primăvara masculii ajutați de corn se luptă între ei pentru femele; după împerechere aceștia mor. Gândacii rinocer își au habitatul în scoarța copacilor, dar și în rumegușul acestor, unde se găsesc larvele. În unele țări, acești gândaci sunt puși să se lupte între ei pentru pariuri. DETALII

VENTURA, CALIFORNIA: Scena Nașterii Domnului reamintește despre adevăratul sens al Crăciunului


N.R.: Scena Nașterii Domnului este o reprezentare a nașterii lui Iisus Hristos așa cum este descrisă în Evangheliile lui Matei și Luca. Scene cu Nașterea Domnului prezintă figuri reprezentând pe Isus copil, mama sa Maria și Iosif. Alte personaje care apar pot fi păstorii, Magii și îngerii care apar lângă o iesle dintr-un hambar (sau peșteră) destinat animalelor de fermă. Un măgar și un bou apar de obicei în scenă, precum și cămile aparținând Magilor.

PÂINEA SOCIALĂ: „Sărăcia este cea mai crudă formă de violență.” (Gandhi)


INSIDER: „Franzeluța sărăciei – când pâinea devine un lux
Franzeluța este un magazin vechi al Chișinăului – se vinde pâine. În centru: Armenească colț cu Ștefan. Pâinea e tot – asta știu de la cei bătrâni: mâncarea de bază a săracului. Doar că pentru mulți bătrâni și oameni necăjiți ea a devenit la Chișinău un lux. Mulți nu-și mai permit pâinea noastră cea de toate zilele.

Magazinul se deschide la 7.00. Primii oameni apar la 5.30 – se așază în rând și așteaptă să se deschidă Franzeluța. La ora 6.00 e deja coadă mare ca să prindă pâine: pâine socială. La 3 lei (moldovenești). Câte maxim trei pâini de om. Oamenii fac o economie de 6-7 lei moldovenești – cam 30 de eurocenți. Pâinea socială oferită e limitată: nu ajunge – se termină repede. Așa ceva nu ar trebui să existe. Dar coada crește alarmant de repede.

Când sărăcia devine o normalitate e grav: Sărăcia este cea mai crudă formă de violență ne învăța Gandhi.
Să nu uităm. Mulțumesc pentru informație: Ion Andronache și Victor Bunescu.” SURSA

PASUL CIUMÂRNA, SUCEAVA: Palma, primul monument al drumarilor din România


INSIDER: „PALMA – primul monument al drumarilor din România, o mână îndreptată spre cer, un simbol adus muncitorilor care au participat la construirea drumului ce leagă Sadova de Rădăuți, în condiții deosebit de grele. A fost finalizat în 1968. Se află în Pasul Ciumârna din Obcina Mare, jud. Suceava.” SURSA

N.R.: Pasul Ciumârna (numit și Pasul Palma), este o trecătoare situată pe DN17A la 1100 m altitudine și, care traversează Obcina Mare leagând Valea Moldoviței de Podișul Sucevei.

În punctul cel mai înalt din trecătoare este ridicat un monument de forma unei palme. Palma, simbol al muncii și al forței, ridicat în amintirea momentului (1968) când cele două echipe de constructori de drumuri s-au întâlnit aici venind din direcții opuse, și-au strâns mâinile în semn de terminare a șoselei și de depășire a dificultăților. DETALII

ARHIVĂ: FALX DACIC: Arma care i-a determinat pe romani să-și modifice coifurile și scuturile are monument pe DN7. Vârful e îndreptat spre Roma! *** ODESA, UCRAINA: Baciul moldovean din Miorița intră în Cartea Recordurilor. Cea mai mare statuie din lume dedicată ciobanilor! *** #ȘÎEU: 15 minute protest pe 15 Martie, ora 15

APOCALIPSA: „Copiii nu mai știu să scuipe. Oare o să și scuipăm pentru ei sau e timpul unui curs de scuipat?”


INSIDER: „Scuipatul postmilenialilor: copiii nu mai știu să scuipe – Apocalipsa e aproape

Azi toți copiii pe la ora 7.00 trebuiau să scuipe în test: e noua regulă. Părinții au rămas îngroziți…

Dar să o luam pe rând.

Am prins vremea în care pe pereți erau afișate inscripții: Nu scuipați.

Scuipatul era sport național. Se scuipa în draci: peste tot.
Copiii de mici știau să scuipe profesionist: mai ceva decât Robin Hood sau Ivanhoe cu arcul.

Se scuipa cu o exactitate demnă de sporturile olimpice. Exact și divers. Aud și acum sunetul acela de scuipat profesionist.

Codul bunelor maniere ne învață că trebuie să ne ferim de acest gest dizgrațios. Nu e civilizat. A cam funcționat?

La bază însă scuipatul este un ritual de protecție: ne apără de spiritele rele, de deochi, de ghinioane, aduce noroc, succes.

Bunelul înainte să pună mâna pe topor să crape lemnele scuipa în palme și dă-i și luptă. Scuipatul avea rolul lui – era mai cu spor munca grea.

Cei bătrâni înainte de a număra banii scuipau pe degete să numere cu spor, iar dacă găseau un ban scuipa pe el. E cu noroc. Pentru a avea parte de noroc, la începerea unui meci, boxerii scuipă încă pe mănuși: să fie cu noroc. Și tot așa.

Evreii mai scuipau de trei ori – cifră magică, creștinii la fel: să gonească Diavolul – să-i sară ochii din cap. Și tot așa.

Se mai scuipa la o înțelegere, la un târg – ca un semn al legământului, al înțelegerii.

Scuipatul are istorie lungă. Până și Hristos a scuipat și a făcut minunea – surdul a auzit și orbul a văzut iar medicii antici și alde Maimonides ne spuneau că scuipatul e de leac.

Până au venit modernii și au zis: nu mai scuipați că nu e civilizat.

Și acum au venit testele și ni se cere să scuipăm iarăși: acum scuipăm în teste.

Dar mare surpriză: copiii noștri nu știu să mai scuipe. Ați observat? Nimeni nu mai știe să scuipe.

Apocalipsa e aproape: se ascunde în neputința copiilor de a scuipa. Oare o să și scuipăm pentru ei? Sau e timpul unui curs de scuipat?” SURSA

NAȘTEREA DOMNULUI: „Moș Crăciun e orice tată care s-a făcut prieten cu Hristos și orice mamă care nu lasă Crăciunul să moară.”


INSIDER: „„Eram copil când au năpădit peste noi la școală și ne-au chemat la Orășelul Copiilor. Un fel de colț cu brad, ascuns între gunoaiele din cartier. Pe scenă s-au urcat secretarul de partid și sectoristul, altfel oameni faini. Atunci au devenit penibili. Cu o cravată roșie, cu nodul mare, stătea dinaintea noastră omul de la Județ, cum se numea trimisul de la Comitetul Județean al partidului. Era, cred, 1982. Au venit să ne spună că Moș Crăciun a murit… și că Moș Gerilă îi ia locul. Un tip în haine albastre, ca petlițele de la uniformele Securității, aveam să aflu ceva mai târziu. Cei mici, de la a patra în jos, au început să plângă. Au fugit acasă. Eu mi-am târât picioarele prin zloată. Pământul și cerul îmi păreau o zloată. Bradul, adus de cu seara în casă, numai tata știa de unde, o zloată și el. Mama mă liniștea, dar nu, nu mai era nimic de făcut. O tristețe groaznică așezase zloata peste sufletul meu de copil: Moș Crăciun murise…

Până a venit tata. A ascultat. A zis că e o prostie să cred asta. A luat de pe perete icoana Nașterii Mântuitorului. Mi-a povestit, cum știa el, ce se întâmplă acolo. Și apoi, văzând că nu m-a convins, a început să colinde. Tare, înalt, cu vocea lui de tenor ales. În câteva minute a sunat cineva la ușă. Mi-a fost teamă să nu fie sectoristul ori tipul de la partid… Era un vecin tânăr. Cerea tatei să-l primească să colinde și el. Bariton. Era Ajunul și plutea în aer un mister desăvârșit, altfel nu-mi explic cum, pe rând, toți vecinii de palier, apoi ceilalți, s-au strâns în cel mai curajos cor ce-l auzisem vreodată. Unul lângă altul, toți laolaltă. Nu m-am mirat când l-am văzut pe sectorist cântând și el, ba chiar și pe tipul de la Județ, care, uitasem, chiar stătea cu noi în bloc, într-o scară vecină. Privirile lor își cereau scuze. Un soi de iertare plutea peste noi toți. Cu gust de cozonac. La ei cred că era și un gust de vin nou, ușor acrișor… Și tata a pus iar mâna pe icoană și a început să cânte Nașterea Ta Hristoase, Dumnezeul nostru… Nu-mi venea să cred. Nu știam pe-atunci că tata, orfan, crescuse pe lângă Biserica Sfântului Nicolae din Șcheii Brașovului și pentru el nu exista negociere despre Dumnezeu. Cânta ca niciodată. De-atunci l-am iubit conștient și veșnic. Până atunci aveam senzația că se joacă de-a tata. Acum devenise tata. Mi-l redase pe Moș Crăciun în viață. Și-mi vorbise despre Pruncul din ieslea vitelor. Îl credeam Prunc pierdut, dar nu, am aflat că era Pruncul care ne-a scos din pierzanie pe toți. Că era Dumnezeu din cer, lucru greu de priceput la orice vârstă, dar mai ales la aceea în care mă temusem pentru Moșul ce-mi lumina cu portocale gândurile. Am aflat despre Maria, mama sa, tata îi spunea Maica, despre Iosif, bătrânul drept. Despre magi și ciobani și copiii cu flori în mână am aflat și de la ceilalți, vecinii care colindau cu tata…

A doua zi abia mi-am deschis ochii. Maldărul de cărți-cadou dovedea că Moș Crăciun există. Că e bun prieten cu Dumnezeu, de vreme ce-mi adusese exact cărțile pe care le filasem cu două zile înainte în librărie. Seara, tata m-a dus la teatru. Mi-a înlesnit să mă întâlnesc cu actorul meu preferat, care mi-a oferit, nici mai mult, nici mai puțin decât o cruciuliță mică, albastră, cuminte și ­strălucitoare ca ochii Pruncului din poiata ­Betleemului.

La școală am descoperit că nimeni nu mai era trist. Părinții noștri îl înviaseră cu dragostea lor pe Moș Crăciun. Și ne învățaseră, pe întunericul și frigul din apartamente, între penele de curent și cozile la apă minerală ori pâine, că nu există Crăciun fără Pruncul Hristos. A fost cel mai important an din viața mea. Anul în care m-am făcut prieten cu Hristos și am înțeles că Moș Crăciun nu moare, că nu-l lasă Hristos.

Azi, când tata s-a stins, am descoperit acest adevăr parcă mai adevărat ca niciodată. De dincolo de moarte aud glasul lui de tenor: Nașterea Ta Hristoase, Dumnezeul nostru… Și înțeleg, cu altă minte, e drept, că Nașterea Mântuitorului înseamnă, de fapt, Învierea noastră. Răsărit-a lumii lumina cunoștinței…

Țin minte că poate tocmai de aceea, când m-au întrebat colegii mai mari cine mai este și Moș Crăciun care refuză să moară, am tăcut, știind răspunsul. E orice tată care s-a făcut prieten cu Hristos. Și orice mamă care nu lasă Crăciunul să moară.” Preot Constantin Necula” SURSA

SEVA DE MESTEACĂN: Detoxifiant natural pentru ficat și rinichi. Întărește imunitatea și șterge riduri!


INSIDER: „Beneficiile sevei de mesteacăn. Seva de mestacăn este recomandată celor ce consumă frecvent produse alimentare fabricate în mod industrial, au un ficat obosit sau lent, consumă cantităţi excesive de alcool, fumează, au colesterolul ridicat, trec printr-o perioadă de stres, au imunitatea scăzută, sau iau multe medicamente.

În prezent, seva de mesteacăn este folosită în întreaga lume și este considerată a fi un agent de detoxifiere extrem de eficient, care vizează două organe-cheie:

– Ficatul: prin captarea și neutralizarea deșeurilor toxice;

– Rinichii: prin eliminarea și filtrarea deșeurilor prin tractul urinar.

Există foarte puține ingrediente fitoterapeutice care sunt capabile de a ataca două sisteme de curățare și purificare majore ale corpului, în același timp.

Seva de mesteacăn are proprietăţi terapeutice, deoarece conţine tot ce e mai bun din mesteacăn, şi poate fi utilizată ca adjuvant în: afecţiuni hepatice, întreaga gamă a afecţiunilor renale, inclusiv calculoza, edeme cardiorenale, artroză, reumatism, gută, diabetul zaharat (îndeosebi ca prevenire), boli respiratorii, hipercolesterolemie, dermatoză, tonic capilar.

Seva de mesteacăn este un foarte bun tonic fizic și psihic. Pentru că are extrem de puține calorii dar foarte multe proprietăți nutritive, seva de mesteacăn este ideală în curele de slăbire care, altfel, pot secătui organismul de vitamine și minerale esențiale.

Seva de mesteacăn este eficientă și în fortificarea copiilor, sportivilor şi a persoanelor care vor să își imunizeze și vitaminizeze organismul.

Seva de mesteacăn reface celulele, ţesuturile şi regenerează pielea. Folosită pentru faţă întinereşte tenul, reduce ridurile şi curăţă petele. Seva de Mesteacăn se administrează în stare pură, în cure de cel putin 2-3 săptămâni, câte 0,5-1,0 litri pe zi.

Datorită conţinutului de zaharuri (0,6-1,1 %) şi a pH-lui de 5,0-6,5, fiind favorizate condiţiile pentru producere de mucegai şi drojdie, seva de mesteacăn se pastrează în frigider. Preț: 10 lei/ litru.” SURSA

N.R.: Încă din vechime, mesteacănul era folosit in tratarea multor boli, inycat pe drept cuvânt i se spunea „arborele vieytii”. De la mesteacăn se întrebuințează frunzele, mugurii, coaja și seva. Faptul că mesteacănul este unul dintre primii copaci care fac frunze a făcut ca el să fie ales ca simbol al primaverii.

Cum se recoltează?

1. Seva de mesteacăn se recoltează în a doua jumătate a lunii martie, înainte de pornirea în vegetație a arborilor şi de umflarea mugurilor. Momentul exact diferă de la an la an, în funcție de încălzirea timpului.

2 La aproximativ 50 cm deasupra solului se face cu un burghiu un orificiu de 0,5-1,0 cm diametru și adânc de 3-4 cm.

3 În orificiu se introduce o conductă de colectare de același diametru ori se pot folosi soluții tipice pentru înnădirea conductelor flexibile. Important este să se obțină o etanșeizare cât mai bună între orificiu și conducta de colectare.

4 Celălalt capăt al conductei se introduce într-un vas de colectare.

5 Nu vă mai rămâne decât să fiți impresionați de volumul mare al recoltei!

6 Perioada de colectare durează aproximativ o lună.

7 Important! După încheierea colectării, bateți un cep în orificiul rămas prin retragerea conductei, pentru a opri scurgerile de sevă, a preveni îmbolnăvirea arborelui şi a favoriza cicatrizarea. (Înfigerea unei bucăți de ramură cu același diametru e suficient.) Procedura de extragere a sevei din arborii de mesteacăn nu dăunează sănătății acestora.

Cum se păstrează seva de mesteacăn?

1 În stare proaspătă, o persoană poate consuma până la 1 litru pe zi, în 3 reprize.

2 Păstrată la frigider, seva proaspăt recoltată începe să fermenteze după 3-5 zile, dar poate fi consumată în continuare, până gustul devine dezagreabil.

3 Pentru o păstrare mai îndelungată, seva trebuie pasteurizată și turnată apoi în recipiente sterile, ermetice.

4 Dacă seva este redusă la stadiul de sirop (se arată mai sus cum) și siropul se toarnă în sticle sterilizate apoi la cuptor sau bain-marie (cum se procedează cu dulceața și alte conserve), rezistă un timp îndelungat. În acest mod se distruge o parte din vitamina C, însă celelalte principii rămân intacte. DETALII

ADOPȚIE: Returnat ca un colet de niște persoane a căror răbdare a luat sfârșit după doar patru zile


INSIDER: „Nu frângeți inimi! Lebăduța noastră s-a întors din adopție. După ce ne-am bucurat alături de el că și-a găsit o familie, ieri a fost adus înapoi. Returnat, ca un colet. De niște persoane a căror răbdare a luat sfârșit după doar patru zile. De când s-a întors în țarc, Lebăduță plânge continuu. Are inima complet distrusă. Și singurul lui mare defect a fost că a făcut pipi în casă de bucurie. Are obiceiul ăsta, când e mângâiat și aliantat mai scăpa câte un strop. \nLe reamintim oamenilor că animalele nu sunt jucării. Iar noi promovăm câini din adăposuri, a căror viață nu a fost deloc ușoară. Câini care au nevoie de răbdare și de timp, ca inimile lor să fie vindecate. Câini care au nevoie de educație. Noi ne naștem cu bunele maniere în bagaj? Nu. Le dobândim mai târziu. Iubirea pentru un animal înseamnă timp, dăruire, grijă. Fii responsabil, omule! Gândește-te de un milion de ori înainte! Adopția este o decizie uriașă! Nu îl abandona odată ce ai decis să îl salvezi! Pentru că îi vei face inima bucăți! Ne ajută cineva să-i reparăm sufletul lui Lebăduță? #ilfovimpreuna” SURSA

ARHIVĂ: ADĂPOSTUL SPERANȚA: Bobiță și-a luat soarta în propriile lăbuțe urmându-și visul până la capăt. Model pentru noi, toți ceilalți! *** IUBIRE NECONDIȚIONATĂ: Fericirea are chipul tău

GLOVO: „Semnezi un contract de livrare cu Glovo, ce prevede o perioadă de șase luni fără comision, iar din a doua lună îți vine pe factură comision de 25%”


INSIDER: „Ce mai înseamnă un stat eșuat, cum este astăzi România? Păi, un stat în care semnezi un contract de livrare cu Glovo, ce prevede o perioadă de șase luni fără comision, iar din a doua lună îți vine pe factură comision de 25%. Apoi, când semnalezi de s-a întâmplat, ți se dă o adresă de mail, la care trimiți plângerea ta, la care nu doar că nu ți se răspunde, dar următoarea factură vine tot cu comision, tot de 25%.

De ce se întâmplă asta? Pentru că pe marile companii, vezi și cazul recent Black Friday, le doare la spate de cetățeni, de firmele mai mici, de clienți, de drepturile lor, de lege, de țara asta care trebuie doar stoarsă pentru profit cu orice preț. Pentru că au avocați șmecheri și pentru că știu că suntem prea săraci și prea preocupați să supraviețuim ca să ne apărăm drepturile. Pentru că amenzile, atunci când le primesc, sunt niște glume proaste.

Îl auzeam pe băeatu‘ de la Altex care, foarte deranjat că firma lui a fost prinsă înșelând clienții, spunea că vai, e cea mai neagră zi din viața lui, că asta e o treabă între firmă și clienți. Nu, cocoș, înșelăciunea se pedepsește prin lege.

Într-un stat ok, te duci la pârnaie. Ce avioane aveți voi prin mințile voastre de idolatri ai pieței libere și ai statului minimal, care trebuie doar să se uite cum exploatați oameni pe salarii de mizerie pentru profituri imense (dacă nu știați, băncile din România raportează în anul ăsta pandemic cel mai mare profit din 90 încoace), asta e treaba voastră de bișnițari care vă credeți antreprenori.

Deci, cum era faza aia? Sunt român pentru că… păi, pentru că iau plăcuțe suedeze în fiecare zi de la statul ăsta imbecil și de la corporații. Hai, lamulțean!” SURSA

OM, OMENIE, UMANITATE: „Nu, nu suntem pierduți, chiar dacă unii încearcă să ne descurajeze, să ne dezbine!”


INSIDER: „Mă aflam într-o cofetărie (așa cum este foarte obișnuit pentru mine) și așteptam la rând, apreciind din priviri prăjiturile din vitrină. În fața mea era un bărbat tânăr, nu știu dacă avea mai mult de 25 de ani. A făcut poză vitrinei, probabil se consulta cu cineva… În fața lui era un bătrân care punea diverse întrebări despre prăjituri, iar vânzătoarea îi explica totul cu multă răbdare. Bătrânul părea interesat de o prăjitură care să nu aibă nucă sau ceva crocant și m-am gândit că probabil își dorea să evite alimentele tari din cauza danturii. Apoi a întrebat cât costă două prăjituri dintr-un fel și cât costă două din alt fel. A ales prăjiturile cu mousse de ciocolată, despre care vânzătoarea i-a spus, mai devreme, că sunt mult mai bune și mai fine.
– Înainte să le împachetați, vă rog să îmi dați voie să le plătesc, am doar card și am pierdut socoteala lunară, nu știu dacă mai sunt destui bani acolo înăuntru., i-a spus bătrânul vânzătoarei cu o voce timidă.
Aceasta a introdus suma pe pos și, în timp ce bătrânul era atent la portofel ca să își scoată cardul, tânărul din fața mea a atins repede pos-ul cu cardul lui și i-a făcut un semn discret vânzătoarei să nu îl dea de gol. Bonul fiscal a ieșit imediat, fiind o sumă mică nu a fost necesară introducerea codului pin. Bătrânul i-a întins cardul vânzătoarei, iar aceasta, puțin încurcată, a mimat că îi folosește cardul pentru plată.
– A mers?, a întrebat bătrânul.
– Sigur. Uitați și bonul. Împachetez acum și prăjiturile. Le doriți pe cartonaș sau într-o caserolă?
– Ar fi bine în caserolă, am de umblat mult cu ele. Le duc unui prieten bolnav, este în spital, săracu.
Vânzătoarea a împachetat prăjiturile, iar bătrânul i-a mulțumit și a plecat, cu pași greoi, salutând-ne pe toți cei care așteptam la rând.
Iar undeva, pe un pat de spital, un suflet a primit o mică bucurie dulce, care a ajuns la el printr-o magie făcută de doi îngeri… ❤️” SURSA