PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

PARIS: „Promenada Reginei Maria” în fața Turnului Eiffel, omagiu pentru cea mai iubitoare apărătoare a României


INSIDER: „Paris, octombrie 2019 – inaugurarea Promenadei „Marie de Roumanie” în fata Turnului Eiffel.

Un omagiu adus Reginei Maria a României, care în urmă cu 100 de ani pleda cauza României la Conferința de Pace de la Paris și care a rămas în sufletele românilor drept „Mama răniților” și „Regina Întregitoare”.

Felicitări pentru inițiativă Ambasadei României în Franța, precum și Primăriei Paris și Grupului de prietenie 🇷🇴-🇫🇷 din Adunarea Națională Franceză, care au sprijinit acest proiect! ” SURSA

ARHIVĂ: BALCIC: Locul unde Regina Maria și-a lăsat sufletul și inima. Atunci era pământ românesc! *** REGINA MARIA: Un diplomat “irezistibil” care și-a îndeplinit datoria pe toate fronturile activităților sale! *** RĂDĂCINI: Bijuteriile de familie ale României, adânc îngropate în noi. „Îşi scot strămoşii degetele-afară!”

ADRIAN PĂUNESCU: Purul adevăr – „Nu mai există nici valori,/ Nu se mai nasc nemuritori,/ Există bani și-atîta tot”


„Purul adevăr

Murim săraci, murim umili,
Din moftul unor imbecili
Și este vai și-amar de noi.
Nu mai există nici valori,
Nu se mai nasc nemuritori,
Există bani și-atîta tot
Să fim maimuțe-n carnaval,
Maimuța n-are ideal,
Maimuța are numai bot.
Sunt puse țările la zid,
Democrația e un vid,
Sub echilibrul pururi frînt
Se-aruncă-n lume maladii,
Popoarele spre-a se rări,
Că-s prea mulți oameni pe pămînt.”, ADRIAN PĂUNESCU

ADĂPOSTUL SPERANȚA: Seniorul Biță și-a găsit fericirea aplicând ideile filozofice ale lui Seneca și Marcus Aurelius


INSIDER: „Biță are 16 ani și e destul de fericit în adăpost, spre deosebire de majoritatea celorlalți locatari. Cum a reușit? Păi, Biță este un stoic veritabil și știe că fericirea se construiește dinspre interior spre exterior, nu invers. Mare cititor de Seneca și Marcus Aurelius, Biță a învățat, în cei 16 ani de viață, trei principii simple:
– Trebuie să se concentreze pe lucruri așa cum SUNT, nu așa cum AR TREBUI să fie, și să te bucuri de ele. Pentru că dorința de schimbare permanentă ne face (și o știu și budiștii, nu doar stoicii) să fim permanent nemulțumiți sau măcar insuficient satisfăcuți de ce deja avem.

– Să ne înfuriem pe alți oameni este o alegere neinspirată, care ne va face mereu rău nouă, nicidecum oamenilor pe care ne înfuriem. Biță vă sfătuiește să-l ascultați pe Marcus Aurelius, care scria acum 2000 de ani: ”Începe-ți ziua spunându-ți că vei întâlni azi un nerecunoscător, un om violent, un mincinos și un invidios, apoi înțelege că toate acestea li se întâmplă oamenilor din cauza lipsei capacității de a distinge binele de rău. […] Nimic rău nu poate veni din afara ta, pentru că singurul lucru rău care ți se poate întâmpla e să devii un om mai puțin bun, iar asta ține doar de tine.”

– Timpul este cea mai de preț resursă a ta. Amintește-ți zilnic două lucruri: memento mori (că vei muri) și amor fati (că trebuie să-ți iubești soarta). Trăiește-ți fiecare zi ca și când ar fi ultima și aceea va fi o zi fericită, în care vei fi în sfârșit prezent, reușind să te rupi atât de chinurile regretelor din trecut, cât și de cele ale anxietăților din viitor.” SURSA

ARHIVĂ: ADĂPOSTUL SPERANȚA: Bobiță și-a luat soarta în propriile lăbuțe urmându-și visul până la capăt. Model pentru noi, toți ceilalți! *** IUBIRE NECONDIȚIONATĂ: Fericirea are chipul tău

ANUL 2021: Volei cu vecinul de bloc în vremuri pandemice


INSIDER: „Anul 2021. Volei în fața blocului cu vecinul. Volei în vremuri pandemice, cu distanțare socială.

BRĂILA: Dacă mergeți cu copilul la medicul de familie,”Consultațiile în cabinet se fac numai dacă aveți test PCR negativ”


INSIDER: „Am fost la medicul de familie ( dr.Bogdan Veronica) cu fetițele pentru un consult …. medicul nu a vrut să le consulte fără rezultatul testului pcr negativ… Mi-a spus să merg la spitalul județean să le testeze și apoi să mă reîntorc la consult .Testul de la farmacie nu este valabil…precizez că este vorba de o fetiță de 2 ani și 10 luni și o fetiță de 5 ani…este normal ceea ce mi-a cerut să fac? și m-a scos afară atât pe mine cât și pe o altă mămică care era cu un bebeluș tot pentru control… ÎN CE LUME TRĂIM???????? nu mai avem acces la medici nici pentru copiii noștri… cum se poate cere așa ceva unui copil de nici 3 ani????????????? S-A MAI CONFRUNTAT CINEVA CU ASA CEVA????? sau doar în BRĂILA se cere așa ceva chiar și la bebeluși….” SURSA

ARHIVĂ: HIPPOCRATE: “Jur că nu voi da unei femei un remediu abortiv”. Farmacişti: „Nici anti-abortiv!” *** SPITALUL DE URGENȚĂ: Pacienții români între miracole și lagăre de concentrare!

SUPRAVIEȚUIRE: „Românii sunt proprii călăi și propriile victime într-o societate profund alienată!”


INSIDER: „Dacă traiești numai in România, e posibil sa nu-ți dai seama că e ceva in neregulă cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te miști o dată cu el. Ești una cu toți ceilalți.
Dar dacă te întorci, după o vreme îndelungată, în țară e cu neputință să nu fii izbit de cât de anormală e umanitatea de aici. De cât de chinuiți sunt oamenii si de cât de răi devin din cauza asta.
Nu se poate să nu fii uluit de faptul, de pildă, că una dintre cele mai răspândite strategii de supraviețuire este mitocănia agresivă.
În orice țară civilizată oamenii încearcă să-și menajeze nervii cât se poate de mult. Sunt prevenitori unii față de alții în forme duse aproape până la caricatură.
Și-au dezvoltat zâmbete sociale și ritualuri de contact care să elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte.
Când cineva te contrazice, îi zambesti și spui: „We agree to disagree” („am căzut de acord că nu suntem de acord”).
Când cineva te calca pe picior, te grăbești sa-ți ceri tu scuze. O ipocrizie blândă si surăzătoare te întâmpină peste tot, ca un balsam care alină toate rănile si satisface toate susceptibilitățile.
Această ipocrizie poartă numele de politețe si e esentială pentru fluidizarea substanței sociale.
Românul nu este așa pentru că nu poate fi, obiectiv, așa. Pentru ca la noi, daca ești bun, esti călcat în picioare.
Să ne imaginăm o tânără care devine vânzătoare. Îsi iubește meseria și își propune să fie cât mai drăguță și mai serviabilă cu clienții. Zâmbetul profesional, acel zâmbet care vinde marfa, i se va șterge însă curând de pe față după ce vreo cinci-șase inși îi vor trânti câte-o bădănărie sau vor începe să urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru.
Sunt toate șansele ca după o lună de zile zâmbetul să-i dispară complet, iar după un an să avem vânzătoarea noastră standard, acră și scârbită, care te repede de nu te vezi.
Bădăranii de care-am vorbit nu sunt nici ei bădărani din naștere. Și ei sunt bieți oameni la care s-a urlat si care-au fost umiliți de când se știu. Au devenit scârboși pentru ca au simțit pe pielea lor ca nu ține să fii draguț cu ceilalți.
Pentru că, la toate ghișeele, au rezolvat numai urlând. Pentru că doar fiind mitocani au avansat social, călcând peste cei blânzi. În armată, soldații sunt extrem de chinuiți „în perioada” de sergenții lor. Când ajung ei înșiși sergenții, îi chinuiesc pe noii recruți și mai abitir.
Și tot așa, în toate straturile sociale și la toate nivelurile, românii sunt proprii călăi și propriile victime într-o societate profund alienată psihic, o societate isterică.
Cred că asta ne distinge, ca români, în lume, la ora actuală: tensiunea continuă la nivelul vieții cotidiene. Starea continuă de explozie, care ne provoacă ulcere si atacuri cerebrale.
Conflictul generalizat al fiecăruia cu fiecare. Nu vreau să spun prin asta că suntem fundamental răi.
Firește, ne-au împins spre asta sărăcia și lipsa de orizont, carențele de educație, perplexitatea maselor țărănești dezrădăcinate si aduse în ghetourile marilor orașe. Pot fi și alte explicații obiective.
Dar e încă ceva, mai subtil, mai întunecat in tot acest cinism social. Înrăiți de lumea în mijlocul căreia trăim, cu timpul începe să ne placă să fim răi. Sadismul nostru răbufnește atunci în insultă si obscenitate.
Începem să ne mândrim cu grobianismul nostru si, exhibiționiști ai moralei, ne dezbrăcăm voluptuos de caracter in aplauzele excitate ale publicului.
Curând, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rău ca tărfele si noii îmbogățiți.
Ascensiunea (sau doar supraviețuirea) noastră socială e marele premiu câștigat cu prețul mitocăniei.
Iar cercul acestei nevroze naționale nu ar putea fi spart decât printr-o lungă terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lungă, scumpă și cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite deocamdata.
Mircea Cărtărescu” SURSA

ARHIVĂ: DEX: „În limba română se ascunde un secret despre natura noastră românească. Noi suntem, prin excelență, niște bătăuși. Ne place bătaia!”

CRAIOVA: Panoul ADR SV Oltenia își ascunde greșelile după gard. Sfinţii Doctori fără de arginți sunt COSMA şi DAMIAN!


INSIDER: „Să le spună cineva celor de la Mitropolia Olteniei că autorul acestui panou a pocit numele sfinților. Apoi, (altcineva) să le spună celor de la ADR SV Oltenia că autorului acestui panou dosit i s-a rupt de Manualul pentru identitate vizuală. Țineți aproape dacă vreți sa aflați ce se ascunde după gard!” SURSA

N.R.: <<Numele proiectului: Reabilitare, modernizare, extindere şi dotare centru social de 2i pentru persoane värstnice Sfinţii Doctori fără de arginți Cosman şi Damian // Obiectivul proiectului: Creşterea gradului de acoperire cu servicii sociale pentru persoanele vårstnice.>>

„Sfinții Cosma şi Damian ( în latină Cosmas et Damianus, d. 287) au fost doi medici arabi, presupuși frați gemeni și martiri creștini din epoca timpurie a creștinismului. Ei au practicat profesia de medic în portul Aegeae și apoi în prov incia romană Siria. Faptul că nu acceptau nici o plată pentru serviciile lor au făcut că ei să fie numiți „Anarghiroi” („fără arginți”), „doctori fără de arginți” și s-a spus că prin aceasta ei i-au atras pe mulți la credința creștină.” DETALII

ARHIVĂ: PERLE OLTENEŞTI: Noi muncim, nu gândim. Cofinanţare n-are cratimă! *** CRATIME: Cofinanţare vine de la copulaţie. Chiar trebuie să o desenăm de fiecare dată?

EZOTERIC: „Dacă nu știi, nu crezi. Dacă nu crezi, nu vezi.”


INSIDER: „Am ieșit cu cățelușa mea, Isis, în fața blocului.
E octombrie, dar soarele strălucește și chiar încălzește mai ceva decât în luna mai. Un vișin a înflorit.
Am mâncat un măr și am aruncat coceanul cu semințele în iarbă, între frunzele de nuc maronii.

E primăvară și mă plimb pe sub nucul căruia abia i-au mijit bobocii. În pământ văd firul mititel al unei plante.
Peste o săptămâna văd că planta este un măr.
Mărul tot crește, dar nucul este încăpățânat și ar vrea să îl oprească.

Aud o bubuitură. Mă și gândesc, iar vreun accident. Deschid fereastra apartamentului de la etajul 4 și privesc în jos. Da, un accident, un bmw a ieșit de pe bulevard și a intrat în parcul din fața blocului rupând nucul. Și mărul mititel rămâne singur, la lumină.

Număr 13 flori în mărul care are peste un metru jumate înălțime.
Vara sunt trei mere verzi, toamna un măr galben.
Trece un țigănuș de vreo 10 ani, rupe mărul și-l mănâncă cu poftă. Aruncă coceanul cu semințe pe trotuar.
Seara, un tânăr, cu căștile telefonului în urechi, în trening, trece alergând prin fața blocului.
Eu privesc apusul soarelui când aud un țipăt.
Tânărul a călcat pe coceanul de măr, a căzut și și-a rupt o gleznă.
El se pregătea pentru a da examen la academia de sport. Era o mare speranță a atletismului, câștigase deja cateva medalii de aur la ultima Olimpiadă a Tineretului de la Buenos Aires din Argentina.
A ajuns la spital plângând, gata, visul lui s-a frânt.
Gabriel, Gabi îi spun prietenii, a rămas un an acasă după terminarea liceului. Debusolat total.
Se plimba prin livada unui vecin admirând merii înfloriți, s-a îndrăgostit de florile de măr. Mari, albe, cu pete roz străvezii, păreau niste aripi de îngeri.
Și în acea toamnă a intrat la facultatea de silvicultură. De ce nu la pomicultură? Pentru că era o fire îndrăgostită de natura sălbatică și a descoperit că și acolo înfloresc merii.
Într-o toamnă a adormit pe spate sub un măr sălbatic în mijlocul pădurii și a avut un vis. Un măr se desprinsese din pom si cadea vertiginos spre capul lui. Și, în vis, se gândi să îl prindă cu mâna din zbor. Dar corpul lui era inert. Și-a dat seama că visează și nu putea face nimic. Și atunci i-a trecut prin minte, prin mintea din vis, să oprească mărul în aer cu mintea, bineînțeles cu mintea din vis. Și mărul s-a oprit. A fost atât de surprins încât s-a trezit. Când s-a trezit primul lucru care l-a văzut a fost un măr, puțin mai mare decât o nuca, plutind pe loc în aer la 20 cm de fruntea lui.
A fost … uluit. Și imediat marul a căzut lovindu-l în frunte.
Și-a amintit de lecturile lui ezoterice care, desi le dăduse crezare, nu i-au scos în cale niciun eveniment exotic, paranormal.
Multe zile a mai tot încercat, aruncând un măr în sus, să îl oprească cu mintea. Zadarnic.
Într-o zi de primăvară a trecut prin fața unui bloc unde era un măr înflorit. S-a apropiat și a privit în sus la minunea florilor. Printre crengi a văzut la geamul de la etajul 4 un om care îl privea, părea bătrân și tânăr în același timp. Privirile lor s-au întâlnit câteva clipe și el a simțit o căldură luminoasă inundându-i cutia craniană.
A plecat spre casă cu o stare de liniște interioară de care nici nu își dădea seama. Un zâmbet discret i se întipărise pe față când auzi un țipăt și cu coada ochiului văzut un corp prabusindu-se prin dreptul ferestrelor blocului de peste drum.

“Timpul se oprește acum!” Î trecu brusc prin minte aceasta propoziție.
Autoturismul care venea în viteză pe stradă a incremenit fără să frâneze. Și trupul copilului s-a oprit la un metru de betonul trotuarului. Trecu strada, lua corpul copilului, un țigănuș de vreo 10 ani, îl așeză jos pe trotuar, după care trecu drumul inapoi.
Apoi în mintea sa rosti: “Timpul se pornește acum”
Brusc autoturismul își continuă drumul cu aceeași viteză și băiatul se ridică de jos fugind către ușa blocului.
Iar Gabi plecă mai departe mușcând din mărul pe care îl scosese din buzunar.” SURSA

MUZEUL COCA-COLA: Ediţia specială 1999 dedicată eclipsei totale de soare din România a unui simbol SUA, la Sun Plaza


INSIDER: „În perioada 11-24 octombrie 2021, Muzeul Colecționarilor încheie seria Pop Up Museums 2021, prin care Sun Plaza își propune să aducă arta si cultura mai aproape de bucureșteni. Printre ele, „Colecția Coca-Cola” a lui Adrian Preda, care numără 500 de sticle Coca-Cola și 450 de coastere, adunate din toată lumea.

Expusă aici găsim și ediţia specială dedicată eclipsei totale de soare din 1999, vizibilă din ţara noastră. România a fost punctul de maxima vizibilitate a eclipsei in Europa, iar Bucureștiului a fost singura capitală europeană situată pe linia centrala a benzii de totalitate. Pentru colecționarii Coca-Cola cred că este unul dintre produsele iconice favorite, fiind totodată şi prima sticlă cu etichetă ACL (imprimare culoare direct pe sticlă), dar şi o schimbare a formei şi dimensiunilor, aceasta fiind total diferită faţă de sticlele disponibile pe piaţă în acea perioadă.

Colecția este structurată pe mai multe teme care se întind pe decenii. Expuse în Muzeul Colecţionarilor sunt majoritatea modelelor apărute în cei 30 de ani de activitate Coca-Cola în România. Putem observa, de asemenea, o serie de sticle cu tematică de Crăciun, cunoscută fiind alăturarea imaginii lui Moş Crăciun cu Coca-Cola începând din 1931. O altă serie cumulează sticle create în parteneriat cu nume sonore din industria filmului: Marvel Avengers, Star Wars, DC Batman vs. Superman; din fashion design: Jean Paul Gaultier, Marc Jacobs, Manolo Blahnik, Chantal Thomass; dar şi din seria Happiness Factory – Fabrica de Fericire filmul animat, de 3’30” ce prezintă aventurile unui muncitor într-un automai de Coca-Cola.” SURSA

N.R.: Coca-Cola a fost creată în anul 1886 de către farmacistul John S. Pemberton, în orașul Atlanta (statul Georgia, SUA) și inițial a fost vândut ca medicament brevetat. Rețeta băuturii este un secret foarte bine păstrat și e cunoscut doar de câțiva oameni. În acel moment, punctul de vedere american era că băuturile carbogazoase sunt bune pentru sănătate. Potrivit inventatorului, Coca-Cola a vindecat mulți oameni de diverse boli (de exemplu dependența de morfină, tulburări gastrice, neurastenie, prostație și dureri de cap).

La 50 ani de la descoperirea acesteia, Coca-Cola a câștigat titlul de „Simbol național al Statelor Unite”. Muzeul World of Coca-Cola a fost deschis în Atlanta în 1991 și până acum i-au trecut pragul peste 9 milioane de vizitatori.

Turul muzeului durează 90 de minute, „Lumea Coca-Cola” fiind un complex interactiv cu peste o mie de exponate, opere de artă, filme, reclame, etichete, o mini stație pentru producerea și îmbuteliere de Coca-Cola, precum și o expoziție permanentă, „Încercați”, unde oaspeții pot gusta mai mult de 60 de tipuri de băuturi din întreaga lume și un magazin de suveniruri având tematica Coca-Cola. DETALII

ARHIVĂ: COCA-COLA: Gagici de colecţie. Pe care le-am băut! *** CHINTALE: Silueta de 100 kg împlineşte 100 de ani! *** LOCOMOTIVA CU AJUTOARE: Camionul lui „Moş Crăciun” aduce Coca-Cola cu gust de praz!

TEATRUL NAȚIONAL CRAIOVA: „câine cu om. câine fără om” de Radu Afrim și incapacitatea umană de a iubi necondiționat


INSIDER: „Duminică seară am fost în Craiova pentru premiera spectacolului „câine cu om. câine fără om”, de Radu Afrim, la Teatrul Naţional Craiova.

Am fost nervoasă, am plâns și am râs în hohote (la râs a contribuit mult actorul George Albert Costea). M-am răzvrătit și mi s-a făcut inima ghem, mi-am fixat ochii pe podeaua teatrului „Marin Sorescu” și am așteptat speriată câteva picături de sânge s-apară pe vopseaua neagră.

Spectacolul lui Afrim este, ai zice, despre câini. Și este și despre câini, despre afecțiunea lor, despre iubirea pe care câinii din adăpost o așteaptă de la noi.

Dar spectacolul lui Afrim este și despre noi, foști sau actuali stăpâni ai câinilor. Este despre incapacitățile noastre de a iubi necondiționat (cum o fac câinii), despre divorțuri în urma cărora iubirea cade la partaj, despre oameni care îngroapă fericirea în vacarm, despre oameni care simt că toate orașele de pe hartă s-au terminat, despre oameni care trăiesc 100 de veri fără ierni între ele.

„câine cu om. câine fără om” este un spectacol în care uneori câinii sunt doar pretexte pentru oameni care schelălăie. Am văzut timp de 4 ore câini care sunt umanizați și oameni care devin animalici.

O zic mereu și o repet: ce bucurie că îl avem pe Radu Afrim prin preajmă! Mergeți să vedeți ce montează el pentru că ăsta e cel mai util lucru pe care arta bună îl face: ne zguduie ca să ne ajute apoi să aducem armonie în iernile dintre veri.

Piesa se mai joacă pe 15 și 16 octombrie 2021. Bilet intrare: 44 lei. Texte de Lia Bugnar, Dan Coman, Simona Goşu, Maria Manolescu, Oana Pellea, Radu Tudoran și Radu Afrim (căruia îi dau și credit foto) Scenografie: Irina MoscuSURSA