PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

TESLA DE CLUJ: Viteza maximă 140 km/ h, autonomie 350 km, baterii ROMBAT. E atât de prototip încât nu are nici nume!


INSIDER: „Tesla de Transilvania. O companie de IT din Cluj a realizat acest prototip și este expusă (până pe 20 mai) la conferința internațională Innowave Summit 2022.” SURSA

N.R.: Premierul Nicolae Ciucă a condus noua mașină ‘Tesla de Cluj’.

„Designul noii maşini este unul extraordinar, realizat de Peter din Târgu Mureş, care a realizat prima maşină de lemn din România (N.R.: Julia, Roadsterul de Lemn) și care a fost expusă în 2015 la Salonul Auto de la Frankfurt. Ne-a venit ideea să facem altceva împreună cu echipa de implementare, cu cei de la zona de electronică, de putere.

Avem un proiect inovativ, avem motoare puse în cele două roți din spate, ceea ce este un experiment. Bateriile sunt produse de un partener al Rombat. Este un concept car, prima maşină electrică made in Cluj, made in România”, a spus Oprean, pentru Cluj24.

Maşina are caroserie din fibră de carbon, și, conform ultimelor teste, o autonomie de 350 de km la o încărcare. De asemenea, poate prinde o viteză de peste 140 de km pe oră.” DETALII

1-4 IUNIE: Bucureștenii luați în balon în fața Sălii Polivalente. „Cu capul în nori” la propriu sau la figurat?


INSIDER: „Ne pregătim să decolăm! Ești pregătit? Haideți să ne bucurăm de zborul cu balonul la apusul soarelui! Aducem lumea magică a baloanelor cu aer cald în inima Bucureștiului, mai aproape de toți cei care își doresc o experiență unica și nemaipomenită! Zbor și bucurie te așteaptă de pe 1 până pe 5 iunie, între orele 18-21, pe Platoul Sălii Polivalente București! Cost bilet: 100 lei/pers. Capacitatea unui zbor ancorat este de 4 persoane Pentru mai multe detalii și pentru achiziționarea biletelor moonbazar76@gmail.com. PS: Voia bună va fi completată de muzică și mâncare bună!” SURSA

N.R.: Mai mult de 30 000 de doritori au luat cu asalt pagina de Facebook a evenimentului. Sute de comentarii agitate cu întrebări adresate organizatorului despre detaliile evenimentului. Unii au plătit și vor biletele, alții vor să plătească și să rezerve, dar nu le răspunde nimeni pe email. Cât durează zborul? De câte baloane dispune Moonbazar? În condițiile date cred că ar fi bună „o escadrilă” mai mare pentru că matematic vorbind, dacă au doar 2 baloane ca pe afișul evenimentului, avem 4 zburători, 4 ore/ zi, 4 zile, rezultă un număr infim de fericiți care vor ajunge „cu capul în nori”. Restul cu „voia bună, muzica și mâncarea bună! Doar dacă „zborul ancorat” durează cât o ascensiune cu liftul până la etajul 10…

SUS AMPRENTA: Restaurarea Patrimoniului Cultural este o datorie a Intelectualităţii Mondiale. Pentru Progres!


INSIDER: Lasă-ţi amprenta asupra viitorului Accesează harta CSWEEK – Săptămâna Creativităţii Sustenabile – pentru a descoperi cele 12 instalații de artă şi informații despre expoziția de la Galeria Galateca, creatori, evenimente. Pentru Concurs: fotografiază lucrările din traseu și postează #CSWEEK #GALATECA #AMPRENTASUS

Alexandru Simion Boeriu – Instalaţia „Calcification” denotă starea actuală a Europei care a intrat într-o spirală scăpată de sub control în ultimii ani, cocktailul molotov format din stări de alertă, teroare psihologică combinate cu război la graniță.

Radu Drăguşin – Poarta Regenerării. Instalația are ca punct de plecare arta orientală şi continuă un traseu care vorbeşte despre asimetria simetriei, despre gol şi plin, despre echilibrul între natură și intervenția umană. Restaurarea patrimoniului cultural este o datorie a intelectualităţii mondiale, iar acest lucru face posibil progresul. În fața hotelului Novotel, fostul Teatru National, regenerarea amprentei originale este un deziderat atins. Ambele lucrări sunt realizate cu beton ECOPact – noua gamă de betoane de la HOLCIM Romania cu peste 30% reducere de CO2 față de betoane uzuale.”

WORLD PRESS PHOTO: Fotografia anului 2022 este fără oameni. Premieră în istoria celor 65 de ediții ale concursului!


INSIDER: „Cea de-a 65-a ediție a expoziției internaționale anuale World Press Photo poatr fi vizitată şi anul acesta, la nivel national, în perioada mai- august 2022.

Timp de 35 de zile fotografiile sunt expuse concomitent în perioada 1 mai – 4 iunie în Bucureşti, Cluj şi Timişoara, ca mai apoi să fie prezentate publicului din celelalte oraşe din circuit. Următoarele vor fi Sibiu, Constanţa şi Braşov (10 iunie – 14 iulie), laşi şi Oradea (22 iulie – 25 august), iar detaliile fiecărui eveniment vor fi publicate pe pagina de Facebook a expoziţiei. Competiția World Press Photo recunoaşte fotojurnalismul de calitate şi premiază imagini şi poveşti din întreaga lume. Anul acesta, din 64.823 de lucrări înscrise de către 4.066 fotografi din 130 de ţări din întreaga lume, au fost selectați 241 de câștigători regionali şi 4 câştigători globali. Premiul fotografia anului: Kamloops Residential School de Amber Bracken, Canada, pentru The New York Times. Pentru prima dată în istoria World Press Photo, imaginea câştigătoare nu surprinde oameni. Fotografia lui Amber Bracken comemorează copiii care au murit în școala rezidenţială indiană Kamloops, o instituție creată pentru a asimila copiii indigeni și locul unde au fost descoperite 215 morminte nemarcate. Columbia Britanică, 19 iunie 2021. Școlile-internat au inceput så funcționeze în secolul 19 ca parte a unei politici de asimilare cu forța a culturii occidentale a coloniştilor şi misionarilor europeni în rândul diferitelor comunități indigene, Peste 150.000 de elevi au fost luați cu forța din căminele lor şi despărțiți de părinți, deseori interzicându-li-se să comunice în limba natală şi fiind supuşi abuzurilor fizice şi uneori sexuale. O Comisie a Adevărului şi Reconcilierii a ajuns la concluzia că cel puțin 4100 de elevi au murit în cadrul acestor școli. Kamloops a devenit cea mai mare școală din acest sistem. În mai 2021, o analiză cu un sistem radar care poate cartografia subsolul a identificat la Kamloops până la 215 potențiale locuri de înhumare juvenile, confirmånd istoriile orale.

Expoziția World Press Photo este adusă în Românial de @Eidos Foundation. În București se află în Piața Universității. Intrarea liberă.

ARHIVĂ: FLORI DE MUCEGAI: Radiografii ale suferinţei *** WORLD PRESS: Lacrimi din ochiul de sticlă! *** WORLD PRESS PHOTO: „Homo Non-Internetus tace trist sub o cupolă şi arată spre Apocalipsa din 2025”

CIOCĂNEȘTI, JUDEȚUL SUCEAVA: Un muzeu viu în inima Bucovinei, unic în ţară, cu 600 de gospodării decorate cu motive tradiționale


INSIDER: „Ciocănești, satul de basm din Bucovina, în care tradiția este obligatorie prin lege. Este considerat unul dintre cele mai frumoase sate din România, și de bună dreptate, căci cei care ajung acolo au parte de o priveliște de-a dreptul deosebită.
Aflat în inima Bucovinei, satul Ciocănești este un loc unde, dacă ești în pelerinaj pe la mănăstirile bucovinene, nu trebuie să îl ratezi. Situat într-o zonă pitorească pe Valea Bistriței, în județul Suceava, satul se află pe DN18, între Vatra Dornei și Botoș, la 26 de kilometri de Vatra Dornei și la 35 de kilometri de Câmpulung Moldovenesc. Poți parcurge acest traseu fie cu mașina, fie cu un autobuz, în cazul în care este vorba despre un grup organizat.

Localitatea datează din anii 1499, când domnitorii Moldovei veneau pentru a le cere meșterilor populari să realizeze cele mai bune arme pe care să le folosească în războaie.

Frumusețea locului este întrecută numai de către frumusețea caselor, care atrag de la prima privire. Frumos decorate, la fel ca celebrele ouă încondeiate, casele sunt din moși strămoși adevărate bijuterii de artă. Sculptate cu motive tradiționale specifice Bucovinei, fiecare locuință este mai frumoasă ca cealaltă. Tradiția decorării caselor a început cu o femeie din sat care a decis să își decoreze casa cu motivele pe care le avea și pe portul popular și nu a durat mult până când vecinii, care au văzut cât de frumoasă este casa, au decis să îi urmeze exemplul. Astfel, satul s-a transformat într-un muzeu viu, unic în ţară, cu peste 600 de gospodării una mai frumoasă ca alta. Locuitorii sunt obligați prin lege să păstreze tradiția decorării casei. Nu doar casele sunt decorate, ci și porțile, și Secția de Poliție, dar și Școala. Comuna are și un muzeu etnografic, unde turiștii pot vedea o mulțime straie populare, războaie de țesut și țesături vechi de sute de ani. De asemenea, în comună mai există și un muzeu al ouălor încondeiate, care reunește peste 1800 de exponate extrem de valoroase și de frumoase.” SURSA

N.R.: La Ciocănești în fiecare an pe 15 august are loc Festivalul Național al Păstrăvului.

AMBASADA ROMÂNIEI, PARIS: Palatul Behague, cumpărat de Statul Român în 1939, a aparținut muzei lui Marcel Proust.


INSIDER: „AMBASADA ROMÂNIEI de la Paris
Pe 27 martie 1939, Palatul BEHAGUE din Paris, este vândut Statului Român. Aici va funcționa Ambasada ROMÂNIEI. Primul Ambasador care a locuit aici, a fost

Gheorghe Tătărescu. Palatul BEHAGUE (N.R.: Paris, arondismentul 7, 123 Rue Saint Dominique) a aparținut lui Martine de Behague (1869-1939) a fost o personalitate la Paris în timpul BELLE EPOQUE. Era pasionată de artă și a fost muza scriitorului Marcel Proust. A organizat evenimente culturale și a susținut tinerii poeți, scriitori, pictori.
Palatul apartinându-ne, să îl vedem și noi în exterior și în interior.” SURSA

DOLNI MORAVA, CEHIA: Sky Bridge, cel mai lung pod pietonal suspendat din lume are o lungime de 721 m și 1.2 m lățime


INSIDER: „Pe 13 mai 2022, a fost inaugurat cel mai lung pod suspendat pietonal din lume -Sky Bridge 721, în Cehia
Cel mai lung pod pietonal din lume, suspendat între doi munţi, a fost inaugurat în Cehia, cei care l-au văzut spunând că este absolut spectaculos.

Cel mai lung pod pietonal suspendat din lume are o lungime de 721 de metri şi tocmai a fost inaugurat în staţiunea Dolní Morava din nord-estul Republicii Cehe, relatează CNN. Construcţia podului a fost realizată în doi ani, iar podul denumit Sky Bridge 721 a fost deschis oficial pe 13 mai. Pasarela oferă vederi spectaculoase ale munţilor Jeseníky învăluiţi în nori şi o experienţă uluitoare.

Sky Bridge 721, suspendat de cabluri, atârnă la 95 de metri deasupra fundului văii şi se întinde între 1.110 şi 1.116 metri deasupra nivelului mării. Podul poate fi accesat cu telecabina, iar mersul pe jos se face în sens unic. La ieşirea de pe pasarela de pe cealaltă parte, vizitatorii îşi pot face drum de-a lungul unei cărări forestiere pavate, mărginite cu indicatoare care detaliază istoria Cehă. Există, de asemenea, un joc de telefon în realitate virtuală corespunzător.

Bloggerul austriac Victoria Fellner a vizitat Sky Bridge 721 la începutul acestei săptămâni, ca parte a unui eveniment de previzualizare, şi a declarat pentru CNN Travel că a făcut primul pas pe pod i-a dat o „senzaţie de linişte”. Dar această teamă iniţială s-a domolit pe măsură ce ea admira peisajul din jur. „Mi-a fost teamă că podul suspendat va trepida foarte mult, dar nu a fost chiar atât de rău”, a spus Fellner. „Priveliştea este cu adevărat impresionantă şi poţi vedea chiar şi pădurea de dedesubt prin spalier! Din fericire, nu mi-e frică de înălţimi.”

Podul Sky de 1,2 metri lăţime este deschis copiilor de toate vârstele şi înălţimile, dar nu este potrivit pentru persoanele cu cărucioare sau scaune cu rotile. În prezent, călătorii trebuie să rezerve bilete Sky Bridge 721 din timp pe site-ul Dolní Morava, cu preţuri pentru adulţi începând de la 350 de coroane cehe (în jur de 14,60 USD).

Dolní Morava, situat la graniţa cehă cu Polonia, este un loc de vacanţă care găzduieşte şi pârtii de schi, un roller coaster alpin care se pretinde a fi al doilea ca lungime din Europa, un restaurant pe vârf de munte şi o atracţie numită Sky Walk – o structură curbă, cu o pasarelă din lemn şi un tobogan situat la 1.116 metri deasupra nivelului mării.

Podul Sky din Republica Cehă este cu 154 de metri mai lung decât pasarela suspendată, deţinătorul recordului mondial Guinness, Podul Baglung Parbat din provincia Gandaki, Nepal. Sky Bridge 721 se află la aproximativ 2,5 ore cu maşina de Praga, capitala Cehiei.” SURSA

ARHIVĂ: PRAGA: Cu Segway, după Arabela şi Pane Rumburak *** PRAGA: Maraton de 10 km prin Grădina Zoologică! *** PRAGA: Artişti cu sânge rece la Muzeul AMoYA

MEMORIALUL ÎNCHISOAREA PITEȘTI: Tortură neîncetată până când victima devenea călău, pierzându-și calitatea de victimă


INSIDER: „Pe urmele Experimentului terorii de la Pitești. Oamenii sunt capabili să facă lucruri de o ferocitate neînchipuită. O dovedește istoria. O dovedesc astăzi, din păcate, atrocitățile din Ucraina. O lecție despre trecutul dureros, despre universul închis, represiv și umilitor al comunismului din țara noastră am primit-o la Memorialul Închisoarea Pitești. Un muzeu aflat în interiorul fostului penitenciar Pitești, activ între 1941-1977. Un loc care te răscolește la fiece pas și te face să te întrebi cum oare pe unii, animale cu chip de om, i-a mai ținut pământul.

Este cutremurător să privești chipurile celor mulți, din fotografiile expuse aici, care nu mai sunt printre noi, să afli povești ce-ți îngheață sufletul. Fiindcă la Pitești, în acest loc, în perioada anilor 1942-1952, s-a desfășurat unul dintre cele mai oribile experimente. ,,Experimentul Pitești” sau ,,Fenomenul Pitești” era bazat pe tortură neîncetată, până ce reeducatorul, care la rândul său a fost reeducat, considera că respectivul deținut se transformase în omul pe care regimul îl dorea. Astfel spus, victima devenea călău și își pierdea

calitatea de victimă. Cel ce tortura stătea în aceeași celulă cu victima, până la îndeplinirea obiectivului propus. Suferința continuă făcea ca deținutul să își piardă personalitatea și demnitatea umană, ajungând la slăbiciune interioară, fapt ce favoriza implementarea în psihicul deținutului a unei conştiinţe sociale tipic comunistă. Se spune că a fost cel mai mare și cel mai agresiv program de spălare a creierului prin tortură din blocul de Est, câteva mii de deținuți politici, majoritatea studenți, fiind victimele lui. Experimentul a fost implementat de Securitate, la ordinul Anei Pauker, care executa ordinele moscovite directe ale

lui Stalin. Memorialul a fost deschis publicului larg în 2014, situl găzduind expoziții, evenimente culturale și programe educaționale pe teme legate de detenția politică anticomunistă. Muzeul se poate vizita de joi până duminică, între orele 11-18.00.SURSA

ARHIVĂ: JILAVA FORT 13: Tunelul fără luminiţe la capăt. “Dacă vrei să trăieşti, Bagă paie sub haine!” *** MEMORIALUL SIGHET: Pentru ca nimeni, niciodată, să nu mai sufere din cauza convingerilor sale politice!

RUDOLF NUREYEV: Cel mai mare balerin al sec. XX născut în tren, în Siberia, înmormântat la Paris unde a trăit extazul


INSIDER: „Acesta e mormântul din Paris al celebrului balerin Rudolf Nureyev (1938-1993). Iar ceea ce acoperă mormântul nu este o cuvertura, ci un mozaic! Un prieten al său a creat acest mozaic realist, cu motive baskire, evocând ținutul din Rusia, de unde se trăgea Nureyev.” SURSA

N.R.: „Rudolf Hametovici Nureev (în tătară, Rudolf Xämit uli Nuriev) (п. 17 mai 1938 d. 6 ianuarie 1993) a fost un balerin de origine tătară din Uniunea Sovietică. Este considerat ca fiind unul dintre cei mai talentați balerini ai secolului XX. Nureev s-a născut în zona lrkutsk, în timp ce mama sa călătorea cu trenul (prin Siberia) spre Vladivostok. Aici bunicul său, de origine tătară, era comisar politic. A copilărit în Başchiria, în apropiere de Ufa. Încă de mic copil a fost atras de dansurile folclorice başkire. Din 1955 a început să urmeze cursurile de balet, fiind invitat la Institutul Coregrafic din Vaganova, patronat de Școala de balet Kirov din Leningrad. Cu toate că a început studiul baletului la 17 ani, târziu pentru a face carieră de balerin, a fost repede recunoscut ca fiind balerinul cel mai talentat pe care şcoala l-a avut. În scurt timp, Nureev va deveni unul dintre cei mai faimoşi balerini ruşi, fiind invitat să danseze la Viena.

Anul 1961 a fost un punct de cotitură în viaţa lui: în urma unui accident, prim-solistul Baletului Kirov, Konstantin Sergheev, nu a mai putut dansa, iar în locul acestuia, pentru o prestație la Paris, a fost ales Nureev. Prezenţa sa i-a uimit pe specialiştii în tehnica baletului. La Paris ia hotărârea să nu se mai întoarcă în Uniunea Sovietică. Atunci l-a cunoscut pe balerinul Erik Bruhn, care i-a devenit protector, prieten, cât şi partener de viaţă.

În 1962, este invitat de către balerina Margot Fonteyn pentru a dansa într-o gală de balet, alături de Royal Ballet, la Londra. În anii ’70, a jucat în mai multe lungmetraje și a ajuns în Statele Unite pentru un spectacol preluat de pe Broadway: Regele şi cu mine.

În anii ’80, se îmbolnăveşte de SIDA. În 1983, devine directorul Baletului Operei din Paris. În 1988, Nureyev este numit Cavaler al Legiunii de Onoare. În 1992, ministrul francez al culturii i-a acordat ceea mai înaltă distincție a Franței în domeniul artistic: Commandeur des Arts et des Lettres. A murit la vârsta de 54 de ani. Este înmormântat în cimitirul Sainte-Genevieve-des-Bois.” DETALII

Imitația de covor a fost făcută tocmai pentru că Nureyev era pasionat de covoarele vechi ale etniilor asiatice din care făcea parte şi el, având și o impresionantă colecție. Simulează un covor kilim cu care se acoperă sicriele rătăcitorilor în cultura caucaziană. Textura şi pliurile sunt incredibil de realiste. Opera de artă a fost proiectată de către italianul Ezio Frigerio, un mare prieten al dansatorului, care a fost și autorul decorului pentru baletul „Romeo şi Julieta”

CHEFCHAOUEN, MAROC: Cel mai albastru loc din lume pentru adorarea Divinului, alungarea insectelor sau amândouă?


INSIDER: „Chefchaouen – orașul albastru din Maroc, poate fi considerat și cel mai albastru loc din lume. Este situat în Nordul Marocului, la poalele munților Rif și are toate clădirile colorate in albastru
💙 În Chefchaouen vei găsi cu certitudine toate nuanțele de albastru care există: albastru celest, albastru cobalt, albastru Marin, albastru electric, albastru metalic, albastru mineral, albastru persan, albastru regal, albastru turcoaz. Pe porți, pe uși, pe ziduri, pe paviment, pe trepte, pe prag, pe ferestre, pe acoperișuri, peste tot.

𶐠În mod evident, apare întrebarea: de ce în oraș a fost vopsit totul în albastru? Se zice că în anii 30 , in oraș a sosit un val de refugiați evrei care au vrut sa fugă de situația tensionată din Europa. Aceștia nici bine ce au ajuns că au și luat pensula în mână și s-au apucat se reîmprospăteze aspectul așezării marocane din munți, transformând-o în cel mai albastru loc din lume.

Se spune că pentru ei culoarea avea o însemnătate religioasă, simbolizând divinitatea. Însă se mai spune și că scopul albăstririi era de a alunga insectele. Prin urmare, fiecare își alege explicația care-i place mai mult. 💙Este o adevărată încântare sa te plimbi pe străduțele linistite, frumos colorate in toate nuanțele de albastru, care te relaxează și te bine dispun!” SURSA