RAŢA-N GURĂ: Cu sau fără card cineva mereu te fură. Zânul de la BT îi spune „eroare tehnic-operaţională”!
INSIDER: „Nu mai folosiţi cardul când faceţi plata în această farmacie (n.r: Farmacia Bebe Tei) …mai exact în locaţia TEI! Nu ştiu dacă este pură întâmplare sau un scamm bine pus la punct? De exemplu, în urma unor cumpăraturi la ora 14.42 în valoare de 80 ron, seara, în jurul orei 22.00, aceeaşi suma mi s-a retras frumuşel din cont. Întâmplarea a făcut să mă uit pe extrasul de cont din bancă! Altfel, rămâneam fără 80 ron! Cum este posibil?! Şi nu s-a întâmplat doar o dată. FOLOSIŢI CASH!!!”
BEBE TEI: „Ne pare rău dacă aţi întâmpinat o astfel de problemă. Acest gen de situaţii (foarte rare de altfel) intervin datorită sistemelor de comunicaţii dintre sistemele POS şi bancă. Prin urmare, dacă aţi întâmpinat această problemă vă rugăm să trimiteţi un mesaj privat pe Facebook-ul Bebe Tei sau un email la adresa „comenzi@farmaciatei.ro” în care să prezentaţi situaţia şi bineînţeles şi un extras de cont pentru ca Bebe Tei să redirecţioneze mesajul dumneavoastră către banca cu care colaborăm. Banca va face verificări şi vă va rezolva problema în cel mai scurt timp posibil. Mulţumim pentru înţelegere.”
BANCA TRANSILVANIA: „Domnule Dima, am primit sesizarea dvs. referitoare la postarea eronată a tranzacţiilor efectuate la POS-ul băncii noastre, aflat la BEBE TEI, Bdul Lacul Tei nr. 62. Mulţumim pentru detalii, aveţi dreptate şi ne cerem scuze pentru situaţia creată. Concluziile sunt următoarele: dintr-o eroare tehnic-operaţională care ţine de un anumit soft, tranzacţiile efectuate au fost transmise corect spre procesare, însă s-a întâmplat ca suma tranzacţionată, de care spuneţi, să fie preluată de două ori şi blocată pe contul cardului. Nu s-au postat de doua ori sumele tranzacţionate, iar banca emitentă a cardului deblochează în mod automat sumele neconfirmate sau la solicitarea posesorului de card. Într-adevăr, sumele au fost blocate, dar nu au fost trimise spre decontare. În urma sesizărilor, BT a remediat de urgenţă eroarea, conform regulamentelor internaţionale în materie de caduri. Vă stăm la dispoziţie pentru informaţii suplimentare.” SURSA
BRICO STORE: Cine se scoală de dimineaţă îşi bea cafeaua gratuit, dar cine nu doarme prinde ofertele!
INSIDER: „După demolarea fabricilor, românii visează doar la ofertele de cumpărături. Una din marile bucurii ale şomerilor şi pensionarilor este deschiderea unui nou hipermarket pentru că pot cumpăra multe şi ieftine.
Cu noaptea în cap apar cozi stufoase, socia- lizează până în momentul deschiderii şi se antrenează mental pentru hăi-rup-ul apoteotic. O lopată, un sac de ciment sau rigips, o ţeavă sau o găletuşă de vopsea la preţ de dumping reprezintă premiul cel mare. Dacă nu eşti suficient de forţos sau nu ai noroc pe lume, te consolezi până la ora 10 cu 1-2-3 pahare din cafeaua oferită gratuit, atât cât te ţine corazon-ul!” (FOTO) DETALII
ZALE LA OS: „Greva foamei în faţa primăriei din Iaşi, sătul că România este în cădere liberă”
INSIDER: „Cui aparţine statul român? Corupţilor sau cetăţenilor acestui stat? Fraţi români, treziţi-vă!” – asta stă scris pe pancarta unui cetăţean care a intrat în greva foamei în faţa primăriei din Iaşi, sătul de faptul că România este în cădere liberă sub conducerea acestor corupţi. Cu toate acestea, reuşeşte să mai şi zâmbească, probabil cu speranţa că demersul lui va reuşi să trezească şi pe alţii.” SURSA
FACEREA 18:32: „Dar de se vor găsi acolo numai zece drepţi?” Iar Domnul i-a zis: „Pentru cei zece nu o voi pierde”
FACEREA 18:13 – Şi a mai zis Avraam: „Să nu se mânie Stăpânul meu de voi mai grăi încă o dată: Dar de se vor găsi acolo numai zece drepţi?” Iar Domnul i-a zis: „Pentru cei zece nu o voi pierde”. DETALII
ZABUL-CRAIOVA: „Scorpionii Negri” au venit acasă!
După aproape jumătate de an petrecut în Afganistan, militarii batalionului 20 din Craiova,
s-au întors acasă. Mii de craioveni i-au întâmpinat cu aplauze pe militari. „Scorpionii Negri” din Craiova şi-au încheiat misiunea din provincia Zabul, Afganistan, în luna iunie. De atunci și până la jumătatea lunii iulie, cei aproximativ 500 de militari ai Batalionului 20 Infanterie au fost repatriaţi cu aeronave C-130 Hercules, iar seara trecută, în centrul municipiului Craiova a fost organizată o ceremonie militară şi religioasă. DETALII
CRAIOVA: Inima Olteniei renaşte din propria cenuşă! Capitală Culturală Europeană din 2021?

Asociația ”Craiova Capitală Culturală Europeană 2021”. Organizația a fost fondată prin asocierea tuturor instituțiilor de educație și cultură din Craiova, a Primăriei Municipiului Craiova și a Consiliului Județean Dolj. Acestora li s-au adăugat ulterior consiliile județene Olt, Vâlcea, Mehedinți și Gorj, garantând astfel o coeziune istorică la nivelul Olteniei în jurul construirii viitorului cultural al regiunii. DETALII
ARHIVĂ: CRAIOVA: Primăriţa Olguţa pune panseluţa pe ţambal. Petunii pentru pian şi violoncel în Do Major!
LEBEDE ÎN MLAŞTINĂ: Protest artistic în faţa Guvernului. Cum să faci balet desculţ în iarbă?
„Am ieşit iar în stradă, în speranţa că cineva ne va lua în seamă. Ne-a fost promisă Sala Omnia ca spaţiu adecvat şi vom lupta în continuare. Ne-am adunat [miercuri n.r.] în jurul orei 12.30 în faţa Guvernului. Profesori, elevi şi susţinători! D-ra Ana Ghinea a condus „studiile de balet ” timp de aproape 2 ore. Am fost puţini… dar tot am realizat câte ceva, presa şi televiziunea nu au lipsit.” SURSA
CRAIOVA: Primăriţa Olguţa pune panseluţa pe ţambal. Petunii pentru pian şi violoncel în Do Major!
INSIDER: „De vreo câteva zile în fața Primăriei Craiova au aterizat un pian și un violoncel cu petunii. Unii craioveni sunt tare mândrii de noile decoruri înflorite, alţii mai pesimişi sau mai melomani văd pianul și violoncelul ucise cu sânge rece. Sau poate Primăriţa a salvat de fapt instrumentele de la dezafectări și le-a reciclat în mobilier stradal. Așteptăm cu nerăbdare petuniile dintr-o caroserie dezafectată de Ferrari!” DETALII
MAMAIA: Cum daţi metrul pătrat de trotuar?
INSIDER: „Mulţumim dl. Mazăre. Avem o staţiune pentru cluburi şi terase. Cui îi pasă de cărucioare de bebeluşi? De constănţeni? Târfe şi droguri!” SURSA
ARHIVĂ: CAPCANE: Merg pe gard, de drum mă ţin! / CAPCANĂ: Podul Izvor din Capitală, loc de rupt gâtul. „Gaura de iepure” duce în biroul primarului Vanghelie! / TERASE FĂRĂ PIETONI: Primăria Sectorului 3 a uitat de oameni. Trotuarul nu este moşia primarului!
EDUCAŢIE: „Oare foştii cioplitori în piatră au devenit între timp cioplitori de caractere?”
„Educația este procesul de trecere a Omului de la Piatră brută la Cub, până la un Diamant de claritate variabilă. Oare foștii cioplitori în piatră au devenit între timp cioplitori de caractere?” (Anonim)
NEM TUDOK: Aveţi bancomat şi pentru forinţi?
INSIDER: „După ce că nu am cu cine vorbi în limba română în zona asta, ING îmi împiedică şi accesul la moneda naţională, bancomatul funcţional fiind doar pentru Euro (e prima dată când văd că au aşa ceva) la Miercurea Ciuc – Harghita.” SURSA
ARHIVĂ: YALE: Ranga, cheia românească universală! / INOVAŢII: Bancomatele BCR încurajează colectarea selectivă a extraselor de cont
ŞOFERI AGRESIVI: „Oglinda laterală este ca să te uiţi în ea nu să te freci de ghidoanele bicicletelor!”
INSIDER: „Poate îi explică cineva domnului din maşina asta că sunt şi biciclişti în trafic, pe ŞOSEA! şi să NU mai fie agresiv, iar oglinda laterală este ca să te uiţi în ea nu să te freci de ghidoanele bicicletelor. Dacă era tânăr să zicem că ar avea o scuză, dar părea să aibă o anumită vârstă şi experienţă de viaţă. IF-03-RRG”. SURSA
GERMANIA: „Mesaj de pace” într-o sticlă de vodkă aruncată în Marea Baltică: „My name is Off. Putin Off!”
INSIDER: „Hai că şi Germania a impus sancţiuni Rusiei, a dat unei marci de vodkă numele de Putinoff (Putin Off).” SURSA
SECTOR 3: Nici cangurii şi nici caii nu ne vor tulbura joaca. Râdem, glumim, dar nu părăsim incinta!
INSIDER: „Noile garduri de doi metri de la locurile de joacă din sect 3. Acces permis între orele 07 şi 23. Bine că lucrează în weekend! Oare ce fac în plus acestea faţă de garduleţele de 70 cm de până acum?! Stai ca într-o cuşcă de la gradină zoologică! O să ajungem ca în Africa de Sud unde fiecare proprietate este împrejmuită cu gard electric şi are porţi blindate? Nu ar fi mai „sustenabil” să rezolvăm problemele sociale curente şi să gasim un remediu pentru oamenii şi câinii fără adapost!? În loc să ne concentrăm pe rezolvarea lor, noi ne ascundem după gard şi ne prefacem că sunt bine apăraţi.
Cel mai probabil aceste garduri erau „undeva, adunate pe stoc” şi un băiat deştept a prins o afacere grasă cu primăria. Astfel, copiii din sectorul 3 au „viitorul asigurat”, cel puţin dintr-un punct de vedere – nici cangurii şi nici caii nu ne vor tulbura joaca! Nici bordurile alea înalte nu sunt mai de folos, dar tot ce se toarnă în beton se face ieftin şi se vinde scump, că de-aia sunt fonduri europene, să mănânce şi gurile lor!” DETALII
NUREMBERG: Flashmob împotriva uciderii în masă a animalelor din România!
„Misiune: Stop Killing” – un flash-mob organizat la Nürnberg pe 31.05.2014 împotriva uciderii în masă a animalelor din România. Vor mai fi si alte acțiuni. Oamenii trebuie să vadă și să înțeleagă ce se întâmplă în România. Vă mulțumim pentru sprijinul acordat în timpul flash-mob și sperăm să vă inspire pentru următoarele acțiuni! DETALII
ARHIVĂ: BERLIN: Nemţii protestează la Reichstag împotriva eutanasierii maidanezilor din România!
B-FIT IN THE RAIN: Parada de la ora 20 s-a mutat la ora 00.00. Cine are chef să danseze noaptea în ploaie?
CĂTRE „BUCUREŞTI OPTIMIST”: Dragii noştri colegi, vă mulţumim pentru plângerea făcută la Facebook prin Notice #: 326233617528009, Contact Information: Name: Cristian Vasile, Email: igumail@gmail.com. Pentru că vă respectăm munca, talentul şi dreptul de „proprietate intelectuală”, ne cerem scuze pentru promovarea fotografiei de mai sus, cu logo-ul aferent (!), şi vă anunţăm cu bucurie că aceasta a fost eliminată din fluxul nostru. Vă dorim mult succes! FOTOGRAFIE
În perioada 31 mai – 1 iunie a.c., vor avea loc mai multe evenimente publice în Capitală pentru desfășurarea cărora traficul va fi restricționat. Sâmbătă şi duminică au loc festivalul de teatru în stradă B-fit-IN THE STREET, concert Poliția Rutieră recomandă conducătorilor de autovehicule să evite deplasările în zonele evenimentelor, să folosească rutele ocolitoare şi să respecte semnalele poliţiştilor rutieri aflaţi în trafic. În conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, în zilele de 29 mai – 01 iunie 2014, Brigada Rutieră a Capitalei a dispus măsuri specifice din competenţă în sensul restricţionării şi fluidizării traficului, pentru buna desfăşurare a evenimentului B-fit-IN THE STREET. Sâmbătă, 31 mai 2014, vor avea loc spectacole cu paradă în intervalul orar 20:30 – 22:30, pe traseul: Piaţa George Enescu – Calea Victoriei – bd. Regina Elisabeta –Piaţa Universităţii – platoul Statui. DETALII
CALEA VICTORIEI: Renovări cu tapet decorativ pe sus şi poieniţă aglomerată cu nimfe pe jos!
FOTO 1: „Renovare pe Calea Victoriei… cu tapet decorativ – cărămidă aparentă şi colţare din cornier maro.”
FOTO 2: „…Numai unor idioţi ar fi putut să le treacă aşa ceva prin bile. Cum să îngropi complet borduri de granit înalte, să ajungi la acelaşi nivel cu strada, bordura şi trotuarul, şi să plantezi p… ca într-o poieniţă aglomerată cu nimfe, nici măcar trase la linie? O să navigăm printre menhire, pe traiectorii cu revenire, fugind spre gagici peste obstacole brici.” DETALII
PANOUL ŞOFERILOR AGRESIVI: „Ne-a agresat verbal şi fizic pentru simplul motiv că nu mergem mai repede. Am sunat la Poliţie, dar a fugit în mare viteză!”
INSIDER: „Acest idiot era să ne lovească cu maşina, pe trecerea de pietoni – pe mine, pe fata mea şi pe sora mea însărcinată în luna a-6-a. Ne-a agresat verbal şi fizic pentru simplul motiv că nu mergem mai repede. Am sunat la Poliţie dar a fugit în mare viteză. Cine îl cunoaşte? Vreau să îl întrebe cât tupeu a avut să ridice mâna la o femeie însărcinată şi la o mama cu copilul de mână!” DETALII
ARHIVĂ: PERICOL PUBLIC: Şoferul de la “Black Cab” care te calcă cu maşina să-ţi ia locul de parcare!
ANGLIA: Vulpile maidaneze nu au covrigi în coadă!

INSIDER: „La 58 km în sudul Londrei, în oraşul Haywards Heath, reşedinţă a districtului Mid Sussex, din comitatul West Sussex – Marea Britanie, noaptea pe stradă apar vulpi maidaneze să-şi savureze cina. Aici sunt vulpi peste tot. Nu trebuie să fii lângă o pădure să găseşti vulpi. E suficient un petic de parc mai sălbatic.” DETALII
FILIAŞI: „Indiferent de cât s-ar scumpi carburantul, la Filiaşi nu putem merge pe jos!”

INSIDER: „În 2012, înainte de campania electorală ne minţeau cu pancartele „mincinoase” amplasate prin toate intersecţiile că se vor asfalta toate străzile… Acum ce ne mai mint? Indiferent de cât s-ar scumpi carburantul, la Filiaşi nu putem merge pe jos!” DETALII
FAPTE BUNE: „Dacă Obama salvează un curcan, DGASMB salvează un miel de la tăiere!”
DIRECTOR D.G.A.S.M.B: „Dacă Obama salvează câte un curcan de Ziua Recunoştinţei, DGASMB salvează câte un miel de la tăiere! Mielu’, căci acesta e numele lui, doarme azi la birou şi de mâine îşi începe turneul prin creşe! Într-un final, va ajunge la căsuţa lui, la Centrul Curcubeul Magic! Orice sfat despre creşterea şi îngrijirea mieilor e binevenit, iar orice reţetă de a-l găti e nulă şi neavenită!” SURSA
CONSTANŢA: „Toaletarea” copacilor se face de la rădăcină. Vom importa umbră şi oxigen!

INSIDER: „Iniţial copacii erau tunşi stil „cactus”. Am zis… ok… vor face coroană din nou… totul
se va înverzi. Apoi Primăria Constanţa a început să „toaleteze definitiv” copaci sănătoşi care nu încurcau pe nimeni.
Fără nicio explicaţie au fost masacrate zeci de trunchiuri. Va veni vara şi vom vrea aer curat, umbră, oxigen. În curând le vom importa si pe astea?” DETALII





















