FAŢADE: Balconul închis, mândria Epocii de Aur!

INSIDER: „Mult timp, balconul închis a lovit doar fațadele blocurilor construite în Epoca de Aur. Mai apoi, le-am văzut tolerate și pe fațadele unor bijuterii din perioada interbelică. Nu aș fi crezut că odată cu trecerea timpului vor mânji și fațade din secolul XIX… Dar uite că se poate! Fotografia este luată pe Splaiul Independenței, vis a vis de Palatul de Justiție. Evident, este o zonă protejată.” DETALII
CRAIOVA: „Romexpo din Bănie” face purici în cartierul rezidenţial Romaneşti!
INSIDER: „Clădirea din imagine este Domul Cultural din Craiova şi se găseşte în cartierul Romaneşti, lângă Popoveni. A costat jdemilioane de euro şi ar trebui să ofere cultură tuturor celor ce se încumetă să înfrunte câinii şi drumul desfundat. Pentru edificare, să mai spunem că cea de a doua imagine este din celalt capăt al străzii. Adică m-am rotit cu 180 de grade pentru a face cea de a doua fotografie.” DETALII
MOBILIZARE: Toată lumea caută câinele Andreei Berecleanu!

„Acces Direct” de miercuri, Simona Gherghe a făcut apel la telespectatori pentru găsirea patrupedului
Andreea Berecleanu: „El este Dumi şi v-am mai făcut cunoştinţă cu el. Este căţelul nostru iubit. Vă rog să mă ajutaţi să-l găsesc, arată exact ca în fotografie. A dispărut în această seară în zona Pieţei 1 Mai, dintr-o întâmplare nefericită. Noi îl căutăm în continuare. Astept un semn pe fb. Multumesc!” DETALII
VIENA: „Oripilaţi de tragediile din România, reprezentanţii OMV ne-au sugerat ca românii să protesteze şi în faţa sediilor Petrom”

INSIDER: „A fost o acţiune pregătită din timp cu atenţie, pentru care am hotărât să mergem o mână de oameni (pentru început), cu un mesaj foarte clar. Perimetrul în care impresionantul Sediu OMV se află, este enorm, multe alte firme precum şi o Universitate fiind în acelaşi campus, care desigur au văzut mesajele noastre (spre disperarea OMV), marea majoritate salutându-ne de la geamurile birourilor, încurajând acţiunea noastră.
Se pare că OMV a deranjat şi multă altă lume din Austria. Cea mai mare reuşită a fost ca încă de la început, patru reprezentanţi OMV au ieşit să discutăm. Discuţia a durat o oră, timp în care i-am copleşit cu argumente şi dovezi, iar cel mai important este că s-au declarat deschişi la dialog, ceea ce aproape nici o mare companie nu a făcut, mai ales reprezentanţi din Sediul Central. Ne-au pus la dispoziţie datele lor de contact, iar o echipă OMV ne va sta la dispoziţie pentru dialog!

Mesajele noastre au fost văzute de sute de angajaţi şi trebuie să spunem că nu le-a picat bine. În final, oripilaţi de tragediile din România prezentate de noi, reprezentanţii OMV ne-au sugerat ca românii să protesteze şi în faţa sediilor PETROM din România, căci le sunt parteneri – OMV PETROM!” DETALII
CÂNTARUL FACE PROFITUL: „Că aşa-i „promoţia” la Mega Image: cumperi 100 de grame şi plăteşti 500!”
INSIDER: „Duminică am ajuns la Mega Image (cel din Vitan, pentru identificare). În coşul de cumpărături se găseau şi câteva produse (în speţa noastră nişte măsline, un castravete şi o bucată ardei verde) care necesitau cântărire. Pentru cei nefamiliarizaţi cu Mega Image, la respectivul market produsele se cântăresc la casă. Spre ruşinea mea, recunosc, sunt unul dintre clienţii neatenţi la bon: nu-l studiez după, nu-mi pun problema că cineva înşeală pe altcineva, plec de la buna credinţă a celuilalt. Ajung în faţa vânzatorului, începe scanarea şi cântărirea produselor, toate bune până când, întamplător, în timp ce vânzătorul bătea de zor, îmi atrage atenţia că ardeiul meu (unul singur) cântărea 550 de grame. Cer să mai fie cântărit o data: 282 de grame. Solicit o recântărire şi a celorlalte două produse (măsline şi castravete) de fiecare dată apărea altceva, în concluzie cer stornarea tuturor produselor cântărite. Le cântaresc la o a doua casă. Rezultatele: măslinele – care iniţial aveau 778 de grame – cântăreau, de fapt, 262 de grame, castravetele care avea 546 de grame, la cealaltă casă cântărea doar 342 de grame, iar ardeiul buclucaş de la 550 de grame, coborâse la 112 grame. Că aşa-i „promoţia” la Mega Image: cumperi 100 de grame şi plăteşti 500.
N-aş fi povestit toată tărăşenia dacă, după ce am recântărit şi achitat cele trei produse, nu ne-am fi întors la prima casă (cea cu cântarul defect) unde lăsasem coşul cu produsele cumpărate anterior. Ce credeţi că făcea vânzătorul nostru? Se întorsese la lucru şi se pregătea să cântărească o pungă de banane sub privirea stupefiată a prietenului, căruia nu-i venea să creadă. Abia în momentul în care ne-am arătat noi indignarea, s-a ridicat şi a închis casa. Cel puţin până am plecat noi din magazin…
Stimaţi domni de la Mega Image, dacă luna aceasta, vă iese un profit nejustificat la raionul legume-fructe, nu, nu a dat o minune peste dumneavoastră, ci doar ghinionul peste clienţii dumneavoastră!” (SURSA)
AJUTOR: Răţuştele din Parcul Titan mor de foame!

INSIDER: „Un prieten a fost în parcul IOR şi a găsit multe răţuşte moarte. Am reușit să vorbesc cu domnul Kuki Bărbulescu şi dumnealui a şi trimis astăzi pe cineva acolo să vadă care este situaţia. Răţuştele nu sunt bolnave, sunt flămânde! Răţuştele din IOR mor de foame! Vă rog frumos, dacă puteți, mergeți şi lăsați-le ceva de mâncare! Or să moară toate fără mâncare. Eu am sesizat şi Administrația Parcurilor din Sectorul 3. Nu s-a făcut încă nimic. Nu cred că trebuie să avem aşteptări de la ei, trebuie să facem noi ceva. Vă rog, hai să nu le lăsam să moară! Multumesc încă o data D-lui Kuki Bărbulescu de la Vier Pfoten pentru promtitudine! Dacă nu puteți face nimic, măcar spuneţi şi altora despre această situație, poate cineva poate!” DETALII
CONFORT: Cum arată locul ghinionistului din „autobuzul” Tarom către Amsterdam?

INSIDERI: „Aşa arată un scaun într-un avion Tarom! Pentru cursa RO 364 AMS-OTP (Amsterdam – Otopeni) trebuie să vii cu buretele de acasă şi să-ţi meştereşti cotiera ca să nu-ţi beleşti cotul 3 ore cât durează zborul. …S-a furat! La noi se mai întâmplă, pentru că în limba română verbul „a fura” are şi diateză reflexivă. Nu-i bai, zboară şi fără cotieră, pentru că tot la noi există expresia „merge şi aşa”. Bine că avea toate palele la elice!” DETALII
ARHIVĂ: OTOPENI: Cum arată Salonul Business al Tarom? La Smoking Lounge, scrumierele sunt pline ochi!
BERLIN: Nemţii protestează la Reichstag împotriva eutanasierii maidanezilor din România!

INSIDER: „Pe 11 ianuarie, la ora 17.00 s-au strâns 300-400 de persoane. Organizatorii se aşteptau la 1.000”. DETALII
CÂRPELI: Instituţiile statului nu aruncă banii pe fereastră… Scotch-ul, singura achiziţie utilă!
ARHIVĂ: CONSOLARE: Moş Crăciun oltenesc, fragil şi lipit cu scotch! / PETICE: Cum umplem găurile crizei financiare? …Tragem un scotch!
ALTRUISM: „Aveţi o cafea în aşteptare?”
INSIDER: „Am intrat cu un prieten într-o cafenea mică din Belgia și am comandat. În timp ce ne îndreptam spre masa noastră, doi oameni au ajuns şi s-au apropiat de bar. „Cinci cafele, vă rog. Două pentru noi şi 3 în aşteptare”. Au plătit, şi-au luat cele 2 cafele şi au plecat. Mi-am întrebat prietenul „Ce înseamnă cafele în așteptare?” Prietenul mi-a răspuns „Aşteaptă şi-o să vezi.” Au mai intrat câţiva oameni.
Două fete au cerut câte o cafea pentru fiecare, au plătit şi au plecat. Comanda următoare a constat în 7 cafele şi a fost făcută de 3 avocaţi – trei pentru ei şi 4 „în așteptare”. În timp ce încă mă întrebam ce înseamnă „cafelele în aşteptare”, aceştia pleacă. Deodată, un om îmbrăcat cu haine vechi, care semăna cu un cerşetor, ajunge la bar şi întreabă binevoitor: „Aveţi o cafea în aşteptare?” şi chelnerul îi serveşte o cafea. Recapitulare: oamenii plăteau de dinainte o cafea care urma să fie servită unei persoane aflată în imposibilitatea de a-şi plăti o băutură caldă! Această tradiţie a început la Napoli, dar a fost răspândită în toată lumea şi în câteva locuri este posibil să comanzi nu numai „cafele în așteptare”, dar și un sendviş sau o masă completă… Faceţi ca această idee frumoasă să fie publicată în toată lumea! Ar fi minunat ca acest lucru chiar să se realizeze.”
LITORAL: Tataie + Cadillac + Mamaie = LOVE
Cadillac Eldorado 1974. Razvan Scurtu a gasit in urma cu cinci ani pe internet Cadillac-ul decapotabil, cu doua usi, si a licitat pentru el pana l-a adjudecat cu 6.700 de dolari americani. Masina cantareste 2,5 tone si are motor pe benzina de 8,2 litri, in V, aer conditionat, cruise control, geamuri si oglinzi actionate electric, scaune reglabile si cutie de viteze automata. DETALII
AGRICOLE: „Curăţaţi mizeria sau plătiţi amendă!”

INSIDER: „Felicitări poliţiei locale! Au mers cu măturile la grupul de mâncători de seminţe: „Curăţaţi mizeria sau plătiţi amendă!” Ţineţi-o tot aşa!” Photo: Nicu Buculei
PROTECŢIA MUNCII: Reclamă la şepcuţe pentru protecţie solară, împotriva accidentelor de muncă!
INSIDER: „Deşi pare că se filmează o reclamă la şepcuţe sau un remake al videoclipului YMCA, nu este ceea ce pare a fi! Şi nici nu e Bumbeşti-Livezeni, ci un şantier din centrul capitalei europeane Bucureşti, undeva pe str. George Enescu din Piaţa Lahovari. Probabil se aplică regula de 3 simplă: urci pe schele, deci eşti mai aproape de soare, iar anul asta se anunţă explozii solare, deci pentru protecţia muncii ne trebuie şapcă!”
SOLIDARITATE: Românii sunt alături de Sabina!
CAUSES.COM: „Suntem alături de Sabina! Această elevă e o lecţie pentru toţi ce se cred ROMÂNI. Eleva a fost ameninţată cu MOARTEA pentru tricolor, în Covasna. Fata riscă exmatricularea pentru că a purtat o bentiţă tricoloră. După ce o elevă de clasa a IX-a din Covasna s-a afişat la ore cu o bentiţa tricoloră, colegii de la limba maghiară au huiduit-o şi batjocorit-o, iar diriginta i-a cerut să dea jos bentiţa, susţinând că este o provocatoare şi că strica imaginea şcolii. Mai mult, eleva riscă să fie exmatriculată pentru propagandă romanească. Sabina a primit şi ameninţări cu moartea pe o reţea de socializare, mai mult ca sigur de la nişte unguri frustraţi. Nu ne vine a crede că un cetăţean român care poartă insemnele ţării sale poate fi persecutat chiar în România. Reamintim ungurilor că Ţinutul Secuiesc este şi va fi Pământ Românesc! Cerem să se facă dreptate în cazul acestei eleve, cerem Ministerului Educaţiei să IA MĂSURI URGENTE ÎMPOTRIVA dirigintei şi a directorului şcolii respective. Să fie DEMIŞI şi cei din consiliul profesoral şi eventual tot INSPECTORATUL ŞCOLAR COVASNA, care se ocupă cu persecutarea românilor!” FACEBOOK
WC PARTY: Cum să ne distrăm cu hârtia igienică? “Noi vă oferim materialele, voi ne oferiţi imaginaţia!”
INSIDER: „Deunăzi, căutam pe internet o grădiniţă pentru băiatul meu. Din link în link, am ajuns pe pagina de Facebook a unui centru de petreceri pentru copii. „Misiunea Clubului Bambini este să încurajeze copiii să se distreze ALTFEL” sub sloganul “Noi vă oferim materialele, voi ne oferiţi imaginaţia!”, se laudă ei în prezentare. Pentru ilustrarea lui „altfel”, aceştia au ales o fotografie-avatar cu doi copilaşi care poartă mascuţe gen Zorro realizate din hârtie igienică! La prima vedere, pare a fi italienească… Oare ce urmează – picturi cu acuarelă din oliţă?”
DREPT LA REPLICĂ: Bambini-Club Pentru Copii: “Va multumim foarte mult pentru postarea acestui articol. Principiile dupa care a fost realizata aceasta fotografie sunt departe de ceea ce reda mesajul acestui articol. Nu stim in ce mod va putem explica aceste principii, insa putem sa afirmam ca inclusiv hartia igienica, isi are rolul si frumusetea ei in viata noastra. Va multumim inca o data si va dorim o zi minunata.”
JAPCĂ: Cum taxează Raiffeisen o plată pentru eBay?
INSIDER: „Mi-am luat ceva de pe eBay şi am făcut transfer în contul omului. Astea sunt taxele şi comisioanele la Raiffeisen (săgeata roşie semnifică bani ieşiţi din contul meu).”

























