PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

HALOUL PILOTULUI: La o altitudine de 3500 m, echipajul aeronavei militare AN-30 și-a văzut „Îngerul Păzitor”


INSIDER: „Un curcubeu circular. Echipajul aeronavei militare AN-30 a avut ocazia să observe un fenomen optic rar, numit și „halo-ul pilotului”. Într-un zbor la o altitudine de 3500 m, cu un strat subțire de nori dedesubt, umbra aeronavei a fost însoțită de un curcubeu circular, ca o aură. Se spune că și-au văzut „îngerul păzitor”.
Asemenea fenomene optice au început sa fie documentate din secolul 18, și se formează în condiții propice de iluminare și umiditate crescută.

Antonov An-30 este proiectat pentru executarea misiunilor de fotografie aeriană. Avionul are o structură integral metalică şi este echipat cu o gamă largă de senzori în spectrul vizibil şi infraroşu, integrate în fuselaj. În momentul de faţă Forţele Aeriene Române folosesc avionul pentru misiuni geodezice şi pentru misiunile din cadrul acordului „Open Skies”. Video: cpt. Andrei Păruș
#halo #MApN #ForțeleAerieneRomâne” SURSA

ARHIVĂ: AURA BUNEI VESTIRI: Soarele și Luna, ne-au ținut cununa. Astrele spun că totul va fi bine! *** PARCUL NATIONAL BUCEGI: Efectul Gloria și silueta proiectată în văzduh, în mijlocul unei aure perfecte *** PIRAMIDA HOLOGRAFICĂ: Coincidență, iluzie optică sau supranatural? *** POSTĂVARU: Luminița de la capătul tunelului

BETLEEM: Locul Naşterii Domnului, marcat de o stea din argint cu 14 colţuri realizată din porunca domnitorului Constantin Brâncoveanu


INSIDER: „Locul Naşterii Domnului este marcat de o stea din argint cu 14 colţuri, pe care se află inscripţionat: „Aici a fost născut Iisus Hristos de către Fecioara Maria”. Cele patrusprezece colțuri reprezintă fiecare cele 14 neamuri câte au fost de la Avraam la David, apoi de la David la strămutarea în Babilon, și apoi de la strămutarea în Babilon până la Hristos. Steaua a fost realizată din porunca marelui domnitor Constantin Brâncoveanu. Catapeteasma bisericii mari din Betleem a fost lucrată în Țara Românească pe cheltuiala domnitorului Șerban Cantacuzino.SURSA

N.R.: În peștera cea sfântă, care nu are mai mult de zece metri pătrați, în partea de răsărit, se află un mic altar, însemnat cu o stea de argint. Locul nașterii este străjuit de cincisprezece candele care ard in permanenta: șase candele aparțin grecilor ortodocși, cinci aparțin armenilor si patru aparțin catolicilor. Podeaua peșterii este pavată in intregime cu marmură, mobilierul din lemn datând din perioada de după incendiul din anul 1869. Porțile de bronz ale celor două intrări datează încă din vremea împăratului lustinian (sec al VI-lea). Din Peștera Nașterii pornesc o serie de trepte ce duc intr-o capela laterala, numita „Capela leslei”, îngrijită de romano-catolici. DETALII

ARHIVĂ: EFES, TURCIA: Casa Fecioarei Maria, locul sfânt unde clericii ortodocși, catolici și musulmani slujesc împreună

COPACUL MECANIC: Pică testul de frumusețe, dar este mai aproape de atingerea emisiilor CO2 zero


INSIDER: „Să sperăm că acești așa numiți copaci mecanici, nu vor fi o scuză pentru a tăia și mai mulți copaci naturali. Chiar dacă au o bună capacitate de a capta CO2, spre deosebire de aceștia, arborii naturali au mult mai multe funcții: stocheză apa și CO2 în rădăcini, stabilizează solurile, previn și minimizează pagubele inundațiilor, sunt elemente cheie în ecosisteme pentru sprijin altor specii cărora le asigura casă și hrană. Degajă oxigen și ne țin umbră vara. Și multe altele.” „Sau cel puțin funcționează ca unul! Tehnic, se numește copac mecanic și scoate CO2 din atmosferă de 1000x mai repede decât cei reali! În interior sunt 150 de discuri circulare care se umplu cu aer la fiecare 30-60 de minute pentru a separa CO2 și a-l depozita departe pentru reutilizare în aplicaţii la scară mică și mare – de la adăugarea sifonului la fabricarea betonului! CO2 capturat poate fi transformat în minerale și depozitat în betonul cu care construim, tăind până la 700 MEGATONE de CO2 anual – egal cu 150 MILIOANE de maşini scoase de pe şosea în fiecare an! Copacul mecanic s-ar putea să nu se potrivească cu frumusețea naturală a unuia real, dar este cu un pas mai aproape de atingerea emisiilor net-zero” SURSA

ARHIVĂ: FOREST BATHING: Te voi purta în brațele mele oricât va fi nevoie!

REDUPETIN: „Petele mele, de pe față au rămas la fel de maronii după utilizarea unui tub de cremă”


INSIDER 1: „Total ineficientă. Am o pată maro deschis de la soare. O folosesc de un an. Nu văd nici o schimbare. Tot sperând, am băgat-o în rutina mea și nu am mai scos-o. Seară de seară. Nu înțeleg care e efectul ei. Pata mea e foarte deschisă şi nouă. Mama are o pată deasupra buzei, la fel, nici o diferență. Poate ar trebui să modificați formula, nu are nici un sens crema asta. Nu o recomand deloc!” SURSA

INSIDER 2: „Petele mele, de pe față au ramas la fel de maronii după utilizarea unui tub de cremă” INSIDER 3: „Știți crema aia contra petelor care apar o dată cu inaintarea în vârstă, căreia îi fac toată ziua reclamă la tv? Redupetin – 20 ml, e vreo 40 lei la farmacie și nu e bună de nimic. „Mințiți poporul cu televizorul!”

N.R.: „Redupetin este o cremă pentru reducerea petelor pigmentare, ce confera luminozitate zonelor afectate, si care uniformizeaza culoarea tenului și îl îngrijește intens. Acesta nu conține conservanți, uleiuri de parafină, silicon, coloranți și parfum. Ingrediente: Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Olea Europaea Fruit Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Caprylic/Capric Triglyceride, Methylpropanediol, Cera Alba, Glyceryl Stearate Citrate, Lactic Acid, Salicylic Acid, Panthenol, Galactoarabinan, Lecithin, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Lepidium Sativum Sprout Extract, Soy Isoflavones, Alcohol, Heliotropine, Xanthan Gum, Phenylpropanol, Sucrose Stearate, Caprylyl Glycol, Sodium Hydroxide, Citric Acid, Titanium Dioxide.”

ARHIVĂ: TOP SHOP: „Rovus Handy Heater” pentru debara. „Acest aparat nu încălzeşte nici măcar un metru!” *** SHOPPING ONLINE: „10 secunde. Exact atât a funcționat. Lucrurile ieftine sunt mai proaste decât te aștepți” *** REBUTURI: Magazinele TCM nu oferă garanţia calităţii. „Made in Germany” nu mai este suficient! *** ESCROCHERIE: „Colecţionar german cumpăr maşini de cusut. …Şi nimeni nu mă prinde!” *** AGENȚIE FANTOMĂ: Caută și găsește pe stradă în Craiova și peste tot în România viitoare celebrități pe care le va umple de bani

BOBOTEAZĂ: Toate apele sunt sfințite și prețul pe metru cub prea mic


INSIDER: „Azi, pe la două după-amiaza, așa, la un semafor, prin centru, cum mă gândeam eu la ale mele, realizez că-mi pironisem ochii pe o biserică mare, frumoasă.

Îmi pică fisa că azi e Boboteaza, zi mare, și îmi aduc aminte că, de Crăciun, am uitam să îi aprind o lumânare tocmai lu’ soacră-mea. Băi, ea m-a trimis azi, aici, săraca, ia să cotesc eu în parcarea bisericii și să intru să ne împăcăm.

La intrarea în biserică, puhoi de lume agitată, se întrebau unii pe altii: – Aoleu, da’ eu în ce iau apă, că n-am sticlă.

În gură, îmi venea să le zic, nu vezi Lidlul în curtea bisericii? Du-te si ia o sticla de ce-ți place, de la apă, bulion, borș, până la Săniuța, o bei si gata, ai in ce să pui Apa.

Dupa ce aprind lumânările, mă reped și eu cu un recipient în biserică la niște vase frumoase, argintate, lustruite oglindă, ca noi. Acolo găsesc un bilețel scris de mână: „Apa mare e la subsol”. Apa mare??? Aaaa… Stai, mă, că așa e, mai e și apă mică, dar de care o fi cea de la oferta de azi? Și de ce nu e nimeni în zonă? S-or fi dus toți la coadă, în Lidl, unde îi trimisesem? Sau te pomenești că asta nu e apa bună? Ca să fiu sigură, o întreb pe doamna de la lumânări de care apă e apa sfințită azi. Îmi spune că e mare și că să merg la subsol. Mă vede că mă uitam ca curca-n crăci pe la toate ușile alea din pronaos, realizează că nu sunt de pe acolo și se ofera, amabilă, să mă conducă.

În subsol, două chestii enorme, până-n tavan, din plastic, într-o baltă până la glezne, ca la inundatii. Deja așteptam să văd jandarmii cum cară mobilă, tablouri, covoare, cum văzusem la televizor de atatea ori. Ei si, cum căutam după sticlă prin geantă, hop, doamna de la lumânări se urcă sprintenă pe o scară, ridică un capac la cisterna aia uriașă, se uită înăuntru, se luminează la față ca Newton la măr, de am crezut că gata, a descoperit leacul la covid, deschide un robinet montat la capătul unei țevi de apă de la oraș și fâââssss, apa începe să curgă în recipientul cu apa sfințită. Mă uit năucă, încerc să înțeleg ce se întâmplă, nu îmi vine să cred ce văd. Măi, zic, totuși, nu are cum, ar fi prea de tot să fie cum văd eu și nu cum cred. O fi alimentarea cu apă din altă parte, cine știe, o avea părintele ceva plin cu apă pe afară și mai mare decât cisternele astea.

Întreb: – Apa aia de pe țeavă e apă de la rețeaua orasului?

– Da.

– Si apa aia care curge acum se duce în cisterna asta din care ne punem noi apă în sticle?

– Păi da, altfel cum? Si se uită la mine ca la proști, mai avea să îmi zică „Dăăăăăh!”

Eu, nimic, insist:
– Păi apa nu e sfințită de preot?

– Azi e Boboteaza, doamnă, toate apele sunt sfințite.

– Aaaa … Deci și a mea de la robinetul de acasă e tot sfințită. Păi atunci îmi umplu sticla de acolo, mulțumesc de informație.

Am urcat din subsol înapoi la lumină, râzând cu lacrimi.

Practic, femeia putea deschide robinetul ăla oricând, atunci când nu o vedea nimeni. Ei, nu, l-a deschis taman când eram eu acolo, de parcă ar fi vrut să îmi spună că sunt tâmpită, dacă, cumva, nu mi-am dat seama.

E un oraș cu 350.000 de suflete, câtă apă să sfințească și părintele și în ce s-o pună ca să ajungă la toată suflarea?

Acum stau si mă uit cum curge apa la robinet și mă gândesc că e prea mic prețul pe metrul cub, totuși.” SURSA

ARHIVĂ:. BOBOTEAZĂ: Minunea întoarcerii Iordanului în ziua Botezului Domnului – 18 ianuarie, după calendarul Iulian *** TRADIŢIE: Vrei, nu vrei, bea, Grigore, aghiasmă! *** SIGURANŢĂ: De Bobotează, Poliţia controlează autorizaţia pentru vânzarea de „busuioc cu noroc”!

DESECRETIZARE IN DOLJ: 25.000 de minori prezentau rapoarte despre colegi, profesori și chiar părinți!


INSIDER: „Poate nu știați, dar Departamentul Securității Statului a editat un periodic cu patru apariții pe an. Broșura avea caracter „strict secret”, iar exemplarele (în număr limitat) erau numerotate și înmânate pe bază de semnătură unui corp restrâns de lucrători. Primul număr a apărut în 1968, iar ultimul, inevitabil, în 1989. După atât de mult timp, lectura unei astfel de publicații rămâne la fel de interesantă. Bunăoară, în numărul 3 din 1971 găsim un foarte interesant material despre mijloacele și metodele folosite de Securitatea din județul Dolj în „munca cu tineretul”.
Astfel, pentru a preveni unele fapte antisociale, „conducerea Inspectoratului Județean a ordonat încadrarea cu 1-2 colaboratori a fiecărei clase de elevi și a fiecărei grupe de studenți.”

De fapt, era vorba despre racolarea de turnători începând cu cele mai fragede vârste, pragul majoratului nefiind considerat un obstacol. Nu mă îndoiesc că această activitate începută în 1971 a continuat și după aceea, probabil până în 1989. De altfel, istoricul Marius Oprea, un om care a petrecut mult timp studiind arhivele Securității, spunea că în 1989 existau cca. 25.000 de minori care prezentau rapoarte periodice cu turnătorii despre colegi, profesori, ba chiar și despre părinți.
Rețineți: obiectivul trasat era 1-2 turnători în fiecare clasă! Asta înseamnă că în fiecare școală din Craiova exista un grup de copii care informau Securitatea cu privire la tot ce se întâmpla în jurul lor. La fel în mediul studențesc. Greu de crezut, nu-i așa? Și totuși, aceasta era realitatea, mai ales că la reușita acțiunii colaborau și profesorii diriginți, precum și directorii unităților de învățământ. Iar Securitatea, mamă generoasă, avea grijă să-i răsplătească pentru turnătoriile lor. Chiar dacă timpul a trecut, o întrebare rămâne: ce or mai face acum foștii copii-turnători?

Câți dintre ei s-or bucura de avantajele activității de colaborator al Securității? Nu de alta, dar îmi amintesc vorbele unui deputat de Dolj care spunea că, având mai puțin de 18 ani la Revoluție, nu putea fi suspectat în niciun fel de statutul de colaborator al Securității. Și totuși, citind paginile alăturate, nu sunt la fel de sigur.
P.S. Ce o mai face cenaclul „Popas literar”? Că în ce-l privește pe „elementul declasat Dumitrescu”, este foarte clar: l-au demascat.” SURSA

REPUBLICA SRPSKA: Tito dădea 10 ani închisoare pentru cine observa asemănări între Romanija şi România!


INSIDER: „Deși poate nu ați auzit până acum, în lume, nu departe de România există o altă Românie, care nu este un stat, ci o regiune montană întinsă, populată cu Români (sau Vlahi). După ce călătorul străbate spectaculoasele chei ale râului Mojalka, pe drumul ce leagă Sarajevo de Belgrad, privirea îi este cucerită de o zonă cu munţi de înălţime medie – Munţii Românija, care se scrie şi se pronunţă aproape ca în limba română. Primul lucru care străpunge peisajul de un verde smarald nemaîntâlnit, este un han, Rumanski Bar, iar, imediat în apropiere, un panou pe care scrie în engleză: ,,Welcome to Romanija”. Român fiind, nu ai cum să nu te întrebi mirat dacă nu cumva privirea îți joacă feste sau dacă chiar te afli în a doua Românie de pe glob. Republica Romanija din Bosnia este cea mai mare regiune din Srpska, fiind locuită de Vlahi/ Rumâni sau Morlaci, ciobani care vorbesc o limbă română veche, similară potrivit studiilor, celei vorbite în România prin secolele X-XI, în care predomină ,,r” ul.

Din punct de vedere administrativ regiunea Saraievo Romanija, care este una dintre cele şapte regiuni ale Republicii Srpska, parte componentă a Bosniei de azi. Oraşul Vlasenica, unul dintre unul dintre cele mai mari din regiune, a fost principalele centre ale ,,Vlasilor”, numele dat de numele dat de populaţiile slave românilor. Nici portul tradiţional nu este departe de cel românesc autentic, fiind o combinaţie între cel al moţilor şi cel al macedonenilor. Principalele orașe cuprinse în regiunea Romanija sunt Pale (capitala Srpska), Sokolac şi Han Pijesak. În Pale există și un club de fotbal cu numele de FK Romanija.

Veliko Lupoglav este cel mai înalt vârf muntos al regiunii, cota 1600 de metri. Zona este fascinantă, cu sate montane presărate ici colo, din care răsar case mari cu până la 2 etaje, unele pierzându-se pe culmile muntoase ale Dinaricilor.

Potrivit lui Varlam, proprietarul hanului ,,Rumanski”, până în 1990, în perioada lui Tito, localnicii nu aveau voie să spună că sunt Români. Li se repeta că Romanija şi România nu au nimic în comun. Cine spunea altceva era arestat și putea primi chiar şi 10 ani închisoare. Acum sunt mândri de faptul că ,,limba română” s-a născut mai întâi aici, şi mai târziu în spaţiul carpatic și iubesc România, pe care o vizitează destul de des.

Romanija (cântec patriotic sârbesc) Ко за срспку Босну љуту битку бије, то су Срби, брате с горе Романије. Док је Романије, Срби се не боје, док је Романије и Срби постоје. Ко никада друга оставио није, тоје Србин, брате, с горе Романије. Док је Романије, Срби се не боје, док је Романије и Срби постоје. Cât există Romanija, sârbii vor lupta/ Cât există Romanija, sârbii vor rezistaDETALII

MATRIX 4: „Cu cât te tratăm mai rău şi te manipulăm mai rău, cu atât tu produci mai multă energie. Dorință și frică!”


INSIDER: „Matrix 4 și graba de a ne livra un mesaj înainte de a intra în anul 2022.

MARIUS STAN: Acum câteva zile a fost lansat Matrix 4 (simultan în cinematografe şi online). Nu pot să zic că m-a impresionat, deşi adevărul e că oricum cele 3 părţi anterioare (în special prima) ar fi greu de depăşit ca acţiune – deci să vină acum cu ceva inedit care să îţi ia ochii e dificil. Dar au fost câteva idei interesante despre modul în care stăpânii şi supraveghetorii Matrixului ne folosesc ca baterii:

„Te-ai întrebat de ce creierul tău te torturează? Sunem noi, maximizăm producţia. Sentimentele sunt mult mai uşor de controlat decât datele. În Matrix, cu cât te tratăm mai rău şi te manipulăm mai rau, cu atât tu produci mai multă energie. Am stabilit nivele de productivitate anuală. Şi cea mai bună parte, nu există nicio rezistenţă. Oamenii stau la locul lor mai fericiţi ca porcii în rahat. Tânjesc tăcut după ceea ce nu au, sunt îngroziţi să piardă ceea ce au. Pentru 99,9%, aceasta este definiţia realităţii. Dorinţă şi frică. Oile nu pleacă nicăieri. Le place această lume. Nu vor libertate sau putere. Vor sa fie controlaţi, tânjesc dupa confortul certitudinii.”
Excelent spus. Este fix starea actuală a omenirii, accentuată în ultimii aproape 2 ani. Când interpretezi lucrurile dpdv energetic exact asta observi. Dar nu vei observa nimic de acest gen (sau chiar mai profund) dacă te informezi, în ceea ce priveşte viaţa, exclusiv din propaganda oficială. Aceasta e, cum spunea Morpheus „lumea care a fost trasă peste ochi pentru a te orbi de adevăr.” Iat trezirea e dureroasă, pentru că presupune renunţarea la tot ceea ce crezi că ştii deja. Cred că este valabil pentru oricine, întrucât ceea ce nu ştim că nu ştim este infinit . . .

„Suntem aici să schimbam câteva lucruri, să remodelăm lumea, să reamintim oamenilor ce poate să facă o minte liberă” spun Neo şi Trinity la final. Sunt printre noi oameni care ne reamintesc puternic – şi, de fapt, fiecare putem, la un anumit nivel, să reamintim altora, prin ceea ce spunem sau facem că totul este o iluzie). Matrix 4 : îl găsiţi online peste tot la liber. Cronică film şi legătura cu ce spuneau Robert Monroe şi Carlos Castaneda pe temă.” SURSĂ

PERECHE, NEPERECHE: „Excentricitatea desperecheată a șireturilor, cerceilor, șosetelor a devenit trend”


INSIDER: „Decrețeii și părinții lor cu siguranță își amintesc zâmbind despre filmul franțuzesc „Le Grand Blond avec une chaussure noire” (1972), cu Pierre Richard şi Mireille Darc sau de remake-ul american „Omul cu un pantof roșu” (1985), regizat de Stan Dragoti și cu Tom Hanks şi Dabney Coleman în rolurile principale. Copiii și nepoții lor, tineri și adolescenți ai zilelor noastre își comandă online încălțămintea nepereche. Personalizată! Excentricitatea desperecheată a șireturilor, cerceilor, șosetelor astăzi a devenit trend. DETALII

„Nu contează cât de lung am părul,/ Important e cât și cum gândesc!”