PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

BRAD, HUNEDOARA: Muzeul Aurului unic în Europa are 100 de ani, iar extracția auriferă 2000 de ani. „Munții noștri aur poartă!”


INSIDER: „În sfârșit, am ajuns la unicul muzeu din Europa dedicat aurului! În caz că această particularitate nu e suficientă, aici e expus (evident, alături de alte roci și minereuri de aur înflorite pe roci și neprelucrat) Dodecaedrul de Aur sau – popular – Balerina. „Dodecaedrul” este un corp care are 12 fețe în formă de pentagon, iar pentru aur, această formă naturală este foarte rară; extrem de rară: sunt două în lume, una e aici, cealaltă în Australia.
Legenda spune și că, în vremea comunismului, americanii au încercat să cumpere acest gram și jumătate de aur cu un milion și jumătate de milion de dolari (anii 60-70, adică Imaginează-ți suma la acea vreme!). Noroc că atunci am fost deștepți!” SURSA

N.R.: Muzeul Aurului de la Brad, fondat în urmă cu 100 de ani, aparţine de MINVEST Deva și deține mai bine de 2.000 de exponate de pe toate continentele lumii. Poate cele mai importante piese, însă, sunt cele din aur nativ, provenite chiar de aici, de „acasă”, din Munţii Metaliferi. De altfel, zona de nord a județului Hunedoara și partea sudică a judeţului Alba cuprind zeci de exploatații aurifere, unele datând chiar din vremea dacilor și a romanilor. Veţi găsi, în acest muzeu unic prin bogăția exponatelor sale, aur în toate formele posibile: lamele, filament, dendrite, granule, aur fin dispersat, liber, dar și în combinație (concrescent) cu alte minerale. De la ghizii muzeului veți afla că această impresionantă colecţie reunește majoritatea zăcămintelor de aur din România, cu exponate reprezentative pentru toate tipurile de mineralizaţii.

De asemenea, pentru că, probabil, nu ați văzut niciodată veţi putea admira, aici, unele dintre cele mai rare combinații chimice naturale ale aurului cu telurul, silvanitul și nagyagytul, exponate aurifere sub formă de câine, șarpe, ba chiar şi harta României precum și unelte folosite atât la extragere, cât și la prelucrare, vechi de peste 200 ani.

Adresa: Municipiul Brad, str. Independentei nr. 9, jud. Hunedoara; Program: Luni – Duminica: 9,00-17,00; Tarife: 20 lei pentru adulţi, 15 lei pentru pensionari, studenți și elevi de peste 14 ani, 10 lei pentru copii sub 14 ani. DETALII

ARHIVĂ:. RĂDĂCINI: Bijuteriile de familie ale României, adânc îngropate în noi. „Îşi scot strămoşii degetele-afară!”

PORTOFELU’ CA PURCELU’: Recordul absolut pentru rata inflației a fost 344.509,50% în Venezuela anului 2019


INSIDER: „Venezuela, țara cu cea mai mare rată de inflație din lume.
Un fotograf a decis să arate lumii întregi câți bolivari (monedă venezueleană) sunt necesari pentru a cumpăra strictul necesar pentru supraviețuire în Venezuela.” SURSA

N.R.: Inflația este un dezechilibru major prezent în economia oricărei țări, reprezentat de o creștere generalizată a prețurilor și de scăderea simultană a puterii de cumpărare a monedei naționale. Toate bunurile și serviciile consumate pe parcursul anului sunt reprezentate de un ,,coș” de produse. Fiecare produs din acest coș are un preţ care poate varia în timp. Rata anuală a inflației este dată de prețul coșului integral într-o anumită lună comparat cu prețul acestuia în aceeași lună a anului precedent.

Într-o economie de piață, preţurile bunurilor şi serviciilor se pot modifica oricând. Unele preţuri cresc, altele scad. Inflația se manifestă în cazul în care se înregistrează o creștere generalizată a preţurilor bunurilor şi serviciilor, nu doar ale unor articole specifice, ceea ce înseamnă că astăzi poți cumpăra cu un euro mai puţin decât ai putut cumpăra ieri. Înseamnă că inflaţia reduce valoarea monedei în timp.

Venezuela a avut inflație de aproape 3.000 % în anul pandemiei. Mai exact, Venezuela a încheiat anul 2020 cu o rată a inflației de 2.959,8%. În 2021 rata inflației din Venezuela a scăzut la 686,40% în decembrie de la 1197,50% în noiembrie; recorul absolut fiind o creștere de 344.509,50%. în anul 2019. DETALII

Inflația în România a atins un vârf de 256% în anul 1993. De atunci, inflația a scăzut lent, ajungând la o perioadă de deflație în 2015.

În: cea mai mare parte a perioadei socialiste, inflația a fost relativ scăzută, datorită economiei planificate la nivel central. Excepții în acest sens au fost la începutul politicii de austeritate în anii 1980, când preţurile au fost majorate pentru a reduce consumul și a permite guvernului să ramburseze datoria externă.

În urma declanșării reformelor economice liberale în luna noiembrie a anului 1990, pe măsură ce prețurile şi ratele de schimb au fost liberalizate treptat, inflația a început să crească. În anul 1997, în urma eliminării subvențiilor, a avut loc o nouă criză a inflaţiei. Și în anul 2022 inflaţia va rămâne la un nivel ridicat după ce în ultima parte a anului 2021 a urcat la maximul ultimului deceniu, apropiindu-se de 8%. DETALII

ISTORIE ASCUNSĂ: Ecaterina Conachi Vogoride, femeia necunoscută care a făcut posibilă Unirea românilor!


INSIDER: „Ecaterina Conachi Vogoride, femeia care a făcut Unirea! Totul s-a întâmplat pentru că a existat o doamnă pe numele ei Ecaterina-Cocuța Vogoride, născută Conachi.
Revoluționarii de la 1848 au reușit după un deceniu de eforturi enorme ( erau foarte mulți cei care se împotriveau unirii, chiar și printre boierii neoși) să își îndeplinească cea mai mare dorință revoluționară. Unirea.
Dar era cât pe ce să nu se întâmple și proiectul să se ruineze. Caimacamul Vogoride, un fel de domnitor locțiitor pus de Poartă al Moldovei, orbit de promisiunile de preamărire făcute de otomani de a ajunge domnul Moldovei, a falsificat alegerile, pentru a arăta Marilor Puteri că dorință poporului nu este pentru unire. Astfel, chiar și puținii suporteri ai Unirii Principatelor ar fi înțeles care este „voința românilor” si ar fi renunțat în favoarea turcilor.
Doar că ambițiosul Vogoride avea pe cineva acasă pe care nu îl putea domina. Era însăși soția lui, cea cu care a avut 3 copii.
Înainte de unire, Cocuţa l-a convins pe Nicolae Vogoride să renunţe la desemnarea lui Constantin Catargiu sau Nicolae Cantacuzino ca miniştri, ambii recunoscuţi antiunionişti, ameninţând în caz contrar cu divorţul şi cu plata unor despăgubiri egale în cuantum cu zestrea sa, pierdută de soţ, în urma unor neinspirate plasamente. Cocuţa Conachi reproşa „veneticului din Fanar”: „Ai venit în ţară sărac lipit pământului, n-ai altă avere decât zestrea ce ţi-am adus-o eu. Îţi iert risipirea ce ai făcut-o, dar nu-ţi voi ierta trădarea faţă de neamul, faţă de ţara care ar fi trebuit să devie şi a dumitale. Cum nu ai astăzi altă avere decât a mea, aş putea, printr-un divorţ, să te aşez din nou pe paiele de unde te-am ridicat”.
Se pare că amenințările ei nu au funcționat până la capăt. Atunci, boieroaica a pus mâna pe scrisorile secrete ale soțului, care dovedeau că a măsluit alegerile, la cererea otomanilor și le-a trimis spre publicare prin intermediul lui Costache Negri și Dimitrie Rallet, cotidianului «L’Étoile d’Orient» („Steaua Dunării”), care fusese interzis la Iaşi şi apărea la Bruxelles. Scurte review-uri în limba română ale acestor epistole care au făcut înconjurul Europei, au fost publicate şi în Moldova sub numele de „Estract de scrisori secrete trimise caimacamului Moldovei de deosebite feţe politice”.
Fiind prestigiul lor în joc, Regina Victoria și Împăratul Napoleon al III-lea (în calitate de reprezentanţi ai Puterilor Garante) s-au întâlnit la Osborne, au hotărât anularea alegerilor falsificate de Vogoride și repetarea lor sub atentă supraveghere. Rezultatul a fost covârșitor în favoarea unioniștilor. In paranteză fie spus, cred ca dovezile că alegerile pentru Adunarea ad-hoc din Moldova au fost falsificate în favoarea celor care se opuneau Unirii au adus în pragul rupturii chiar şi solida alianţă dintre Anglia şi Franţa, proaspeţii învingători din Războiul Crimeei. Anglia susţinea Turcia, adică separarea în continuare a Principatelor, iar Franţa, unde lobby-ul românesc era mai puternic, Unirea.
Ce a urmat, alegerea lui Alexandru Ioan Cuza ca domn la Iași și apoi la București, a pus lumea în faţa faptului împlinit, chiar dacă, initial, Marile Puteri au căzut de acord ca românilor să li se permită o Unire formală, administrativă, dar cu doi domni, două guverne, două parlamente. După această înţelegere, alegerile au fost reluate, iar românii au speculat la maximum termenii acordului. Şi-au ales un singur domn, pe Alexandru Ioan Cuza. Se năștea România și datorită Ecaterinei-Cocuța Vogoride, născută Conachi .
După împlinirea actului Unirii l-a părăsit pe Nicolae Vogoride şi a călătorit prin Europa. După moartea acestuia, în 1862, s-a recăsătorit cu principele Emanuele Ruspoli,principe de Paggia-Suaza, senator şi sinodic al Romei, care a devenit unul dintre apropiaţii regelui italian Vittorio Emanuele II. Cu cel de-al doilea soţ, Ecaterina Conachi a avut cinci copii.
Cocuţa Conachi a cunoscut cele mai elitiste cercuri politice şi artistice italiene, fiind o susţinătoare convinsă a unirii italiene.
A murit la Genova în februarie 1870, dar rămăşiţele sale pământeşti au fost inhumate în biserica familiei din Ţigăneşti , din judeţul Galaţi. Asta i-a fost dorinţa.
Eu aș pune-o pe acesta femeie, de un curaj nebun pentru vremurile acelea, pe o bancnotă românească. Fără ea putea să nu fie nimic. Și nici măcar nu e o persoană istorică recunoscută. Adina Ștefănescu” SURSA

PALANCA, BACĂU: „Monumentul Eroului Emil Rebreanu” condamnat la moarte pentru refuzul de a lupta împotriva oștirii române


INSIDER: „𝑴𝒐𝒏𝒖𝒎𝒆𝒏𝒕𝒖𝒍 𝑬𝒓𝒐𝒖𝒍𝒖𝒊 𝑬𝒎𝒊𝒍 𝑹𝒆𝒃𝒓𝒆𝒂𝒏𝒖 𝒅𝒊𝒏 𝑷𝒂𝒍𝒂𝒏𝒄𝒂 a fost ridicat în anul 1922, la inițiativa scriitorului Liviu Rebreanu, în amintirea fratelui său, Emil Rebreanu, care în timpul Primului Război Mondial a dezertat din armata austro-ungară, refuzând să mai lupte împotriva oștirii române, fiind condamnat la moarte.

Eroul a fost înmormântat aici, la cererea fratelui său, care a scris romanul ,,Pădurea spânzuraților” (1922), în care personajul principal, Apostol Bologa, este inspirat de Emil Rebreanu. În cinstea martirului român, un nou monument a fost ridicat în anul 2012.” SURSA

SUROGAT: Copiuță a Casei Memoriale Spiru Haret dărâmate pentru clădirea de birouri


INSIDER: „Probabil nu te interesează, dar în ziua asta, în 2014, a fost demolată casa lui Spiru Haret, de pe strada G-ral Gheorghe Manu nr. 7, aproape de Calea Victoriei. Cazul Haret nu trebuie uitat, pentru că face parte din preambulul curentului de fațadizare/disneyficare, intensificat în anii 2010.

▶ CONTEXT. Fațadizare e atunci când dintr-o clădire veche e păstrată doar o fațadă, pentru a fi integrată într-un proiect nou. Disneyficarea implică renovarea kitschoasă sau refacerea la scară 1:1, cu materiale de construcție contemporane, a unei clădiri vechi, creându-se un surogat golit de istorie. Totul sub stindardul „păstrării și respectării istoriei”, cu concursul autorităților centrale și locale care ar trebui să vegheze la menținerea identității unui loc.

▶ CAZUL HARET. Casa memorială Spiru Haret data din secolul 19 și devenise muzeu după ce a fost donată statului. Pe fațada de la stradā era o placă masivă din marmură, pe care scria „Muzeul Spiru Haret – 1941”. După închiderea muzeului, fosta reședință Haret a fost lăsată în paragină, s-a șubrezit și a fost demolată în 2014, deși se găsea pe lista monumentelor istorice. Ministerul Culturii dăduse asigurări că imobilul nu va fi demolat. (…)

Dezvoltatorul imobiliar a spus că urma să păstreze un colț de zid și o mică verandă pe care le-ar fi încorporat în noua clădire de birouri și locuințe. Nu s-a întâmplat nici asta, casa a dispărut integral și a fost înlocuită cu o copie aproximativă, din materiale de construcție contemporane, disneyficare curată. Fațada noii case vechi a fost ajustată pentru a include accesul spre parcarea subterană și alte amenajări, bătaie de joc totală. Surogatul servește ca o cochilie a parterului proiectului nou, nepotrivit într-o zonă protejată din centrul capitalei.

Spiru Haret e numit „părintele învățământului românesc modern”, dar asta nu a oprit distrugerea casei lui, reprezentativă pentru belle époque-ul bucureștean. Cât timp administrația Bucureștiului va urmări interesele sponsorilor de campanie, a conexiunilor de business ale partidelor, ale dezvoltatorilor imobiliari lacomi, orașul va fi decimat în continuare, fără vreo șansă de a-și păstra identitatea.” SURSA

ARHIVĂ: CASA PĂUCESCU: Sediul Uniunii Arhitecților, locul unde Mihai Eminescu a citit prima dată „Scrisoarea a III a” *** MUZEU: „În această casă a suferit şi a murit neînţeles pictorul Ştefan Luchian”. Astăzi, se mănâncă pizza! *** CASA MEMORIALĂ GEORGE CĂLINESCU: “Doar REBU vine regulat să lase chitanțe și, din când în când, turiști rătăciți!”

AUTISM: Simfonia necunoscutului dintr-o lume ermetică povestită cu pensula


INSIDER: „Zalău. Vă las câteva picturi realizate de copilul meu de 12 ani, un copil special cu autism, cine dorește ceva special în casă se poate trimite prin curier cu plata rambus. Vă mulțumim! SURSA