PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

SPIRALA TĂCERII: „De ce nu îmi iau lumina din presă…” Jurnaliștii manipulează pentru că sunt manipulați la rândul lor!


INSIDER: „Cele 10 strategii de manipulare prin mass-media. Sau de ce nu îmi iau lumina din presă, pe absolut nici un subiect.

“1- STRATEGIA DISTRAGERII ATENȚIEI. Elementul primordial al controlului social este strategia distragerii atenției, care este de a distrage atenția publicului de la problemele importante și schimbările care urmează să fie decise de elitele politice și economice eden, prin tehnica inundarii sau potopului de distrageri de atenție continue și informații nesemnificative. Strategia de diversiune este, de asemenea, esențială pentru a împiedica publicul să fie interesat de perspective esențiale în știință, economie, psihologie, neurobiologie și cibernetică. Atenția publicului este distrasă de la adevăratele probleme sociale, ținută captivă de probleme care nu contează cu adevărat.

2- CREEAZĂ PROBLEME ȘI APOI OFERĂ SOLUȚII. Această metodă este denumită și „soluție de reacție la probleme”. Se creează o problemă, o „situație” care se așteaptă să provoace un anumit răspuns public, pentru ca acesta să fie imboldul acțiunii pe care o doriți acceptată. De exemplu: să conteste sau să escaladeze violența în orașe, să organizeze atacuri sângeroase cu scopul ca publicul să fie cel care să ceară legi și politici de securitate în detrimentul libertății. Sau: crearea unei crize economice pentru a-i determina pe oameni să accepte erodarea drepturilor sociale și desființarea serviciilor publice, ca pe un rău necesar.

3- STRATEGIA MEDIOCRITĂȚII. Pentru ca oamenii să accepte o măsură inacceptabilă, este suficient să o aplici treptat, cu picătura, pe parcursul mai multor ani. Așa s-au implementat condițiile socio-economice radical noi (neoliberalism), în deceniile anilor 80 și 90: stat minim, privatizare, precaritate, șomaj în masă, salarii care nu au un venit decent sunt garantate cinstit, deci multe schimbări care ar fi declanșat o revoluție dacă s-ar fi aplicat deodată.

4- STRATEGIA DE AMÂNARE. Un alt mod de a pune în aplicare o decizie nepopulară este de a o marca ca „dureroasă și necesară” pentru a obține acceptarea publicului pentru utilizarea viitoare. E mai ușor să accepți o viitoare victimă decât una imediată. În primul rând, pentru că efortul nu este la fel de mare. În al doilea rând, pentru că publicul, masele, tind întotdeauna să spere naiv că „mâine totul va fi mai bine” și că pierderile necesare ar putea fi evitate. Dă publicului mai mult timp să se adapteze la gândurile schimbării și să se resemneze să accepte asta când va veni momentul.

5- VORBIȚI PUBLICULUI CA ȘI CU NIȘTE COPII. Majoritatea reclamelor vizează discursul de uz public larg, argumente, personaje și un ton deosebit de copilăresc care adesea se învecinează cu slăbiciune ca și când spectatorul ar fi o creatură de câțiva ani. Cu cât încerci mai mult să înșeli spectatorul, cu atât vei avea tendința de a folosi un ton copilăresc. De ce? De ce? „Dacă cineva se adresează unei persoane ca și cum ar avea 12 ani sau mai mică, pe baza sugestibilității, va avea, într-o oarecare probabilitate, tendința de a avea un răspuns sau o reacție la fel de puțin critică ca cea a unei persoane de 12 ani sau mai tinara.

6- FOLOSEȘTE ASPECTUL EMOȚIONAL MULT MAI MULT DECÂT REFLEXIA. Exploatarea emoțiilor este o tehnică clasică de a trage o concluzie în analiza rațională și, în cele din urmă, în sensul critic al individului. Mai mult decât atât, prin folosirea registrului emoțional, poți deschide ușa de acces către inconștient pentru a implanta sau injecta idei, dorințe, frici și constrângeri sau induce comportamente.

7- ȚINE AUDIENȚA ÎN IGNORANȚĂ ȘI MEDIOCRITATE. Pentru a face publicul incapabil să înțeleagă tehnologiile și metodele folosite pentru controlul și sclavia lor.

„Calitatea educației acordate claselor inferioare trebuie să fie cât mai slabă și mediocră, astfel încât distanța ignoranței dintre clasele de jos și clasele superioare să nu poată și să nu fie depășită de clasele de jos.”

8- ÎNCURAJEAZĂ PUBLICUL SĂ SE MULȚUMEASCĂ CU MEDIOCRITATEA. Publicul ar trebui să creadă că e la modă să fii prost, vulgar și ignorant…

9- CONSOLIDEAZĂ AUTO-EXAMINAREA. Pentru a-l face pe individ să creadă că este singurul vinovat pentru ghinionul său, datorită inteligenței, abilităților sau efortului lor inadecvat. Așadar, în loc să se răscoale împotriva sistemului economic, individul se devalorizează și se învinovățește, ceea ce, la rândul său, creează o datorie auto-indusă.

10- CUNOAȘTEREA OAMENILOR MAI BINE DECÂT SE CUNOSC PE EI ÎNȘIȘI. În ultimii 50 de ani, progresul rapid în știință a dus la o decalaj tot mai mare între cunoașterea publică și ceea ce elitele conducătoare dețin și folosesc. Datorită biologiei, neurobiologiei și psihologiei aplicate, „sistemul” are o cunoaștere avansată a oamenilor, atât în forma lor fizică, cât și în cea mentală. Sistemul a reușit să cunoască omul normal mai bine decât se cunoaște el însuși. Asta înseamnă că, în majoritatea cazurilor, sistemul exercită mai mult control și putere asupra individului decât individul asupra lui însuși.” SURSA

FĂRĂ TEAMĂ: „Manifestă-ți adevăratul Eu, întotdeauna din iubire, mereu din conștiință!”


INSIDER: „”Te vor numi ”nebun” pentru că te-ai născut cu darul de a vedea lucrurile diferit și asta îi sperie …
Te vor numi „intens” pentru că te-ai născut cu curajul de a-ți permite să trăiești și să simți pe deplin și asta îi intimidează …
Te vor numi „egoist” pentru că ai descoperit că ești cel mai important lucru din viața ta și asta nu le aduce beneficii …
Te vor numi „conspiraționist” pentru că ai văzut controlul și manipularea pe care sistemele încearcă să o exercite asupra ta și asta nu le convine …
Te vor numi „ciudat” pentru că nu faci aceleași lucruri ca și masele, pentru că ai ieșit din matrix și ți-ai creat propria realitate …
Te vor numi „absurd” pentru că ai credințe diferite de cele care ne-au fost insuflate de ani de zile …
Te vor numi „deranjant” pentru că acționazi în moduri în afara celor stabilite, pentru că ajuți, pentru că predai, pentru că vorbești despre universuri și existență …
Te vor numi „periculos” pentru că nu respectați regulile și reglementările stabilite, pentru că îți creezi propriul mod de a trăi în felul tău și pe placul tău …
Te vor numi „iluzionat” pentru că știi că trăim într-un univers de posibilități infinite și că totul este posibil dacă îl crezi cu certitudine…
Ei te vor eticheta în multe feluri, cu multe judecăți, pentru o lungă perioadă de timp, dar rămâi ferm în tine, în dorințele tale și fiind credincios Esenței tale, pentru că până la urmă te vor căuta pentru ceea ce transmiți, pentru ce dăruiești, pentru ce ești tu, prin magia ta…
Nu te lăsa doborât de ce vor spune, creează-ți propria cale și ai încredere în Înțelepciunea ta interioară, dacă te îndoiești de ceva, investighează, dacă nu ești de acord cu nici o idee indiferent de cât de mulți oameni o cred, caută-ți adevărul tău, trezește-te și nu mai crede tot ce ți-au spus, trage-ți propriile concluzii și manifestă-ți adevăratul Eu, întotdeauna din iubire, mereu din conștiință…” SURSA

MAREA NEAGRĂ: Cea mai mare structură acvatică anoxică din lume. Acoperă Lacul Pontic unde a început agricultura in Europa?


INSIDER: „Marea Neagră este cea mai mare structură acvatică anoxică din lume. Termenul de anoxie semnifică un “conținut scăzut de oxigen” sau chiar o “lipsă de oxigen” și peste 90% din apa din Marea Neagra este lipsită de oxigen. Această situație se datorează faptului că apa de la suprafață, care primeste oxigen din atmosfera, nu îl poate transfera straturilor acvatice de adâncime din cauza mai multor factori (cantitatea mare de sedimente din apa, densitatea crescuta etc). (…) Marea Neagra a fost plină de mistere din cele mai vechi timpuri. Aici furtunile izbucnesc din senin, lupii de mare vorbesc despre un triunghi al Bermudelor, iar în adâncurile ei trăiesc pești ciudați. În Marea Neagră se petrec anomalii similare cu cele care se petrec doar in Triunghiul Bermudelor. Comandantul de navă Valentin Stan, care a colindat aproape tot globul, își amintește că, atunci când trecea cu vaporul prin zona Tuzla-Caliacra, acul busolei se mișca necontrolat. „Aici așa se întâmplă de când e lumea și pământul. Timonierul folosea girocompasul, care nu era influențat de perturbațiile magnetice“, spune el. Datorita noilor dispozitive de navigație, comandanții știu să treacă de această zonă fără să se producă tragedii navale, însă la începutul anilor 1900, atunci când tehnica nu era avansată, în zonă s-au produs multe accidente navale. Vapoarele nu se mai puteau orienta din cauza faptului că busola nu mai funcționa și, nu de puține ori, vasele eșuau sau se loveau de stânci.

Glicherie Caraivan, cercetător principal la Institutul Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Geologie Marină, spune că este vorba de un camp magnetic produs de o falie (o ruptura apărută in scoarța Pământului, ca urmare a mișcărilor tectonice verticale, care desparte două grupuri de straturi) în zona Sabla. „La Sabla avem o falie în structura adâncă a globului, ce trece prin partea mediană a Câmpiei Române.” SURSA

N.R.: Marea Neagră este, din punct de vedere hidrologic, un rest al Mării Sarmatice și prezintă o serie de aspecte unice în lume: ape salmastre (în medie 16-18 grame de sare pe litru față de 34-37 în alte mări şi oceane), stratificare între apele de suprafață oxigenate și cele adânci anoxice (fenomen denumit euxinism), limane la gurile fluviale, floră și faună cu multe specii-relicve. În zona litoralului românesc salinitatea scade și mai mult, în mod obişnuit fiind între 7 și 12 la mie. Marea Neagră se întinde pe o suprafață de 423.488 km². Cel mai adânc punct se află la circa 2212 m sub nivelul mării în apropiere de Ialta. Mareele sunt în general de mică amplitudine (circa 12 cm).

Dispunerea circulară a surselor de apă și existenţa unei singure legături externe – prin Strâmtoarea Bosfor, Marea Marmara, Strâmtoarea Dardanele – cu Oceanul planetar, alături de încălzirea relativ moderată a apei de către Soare, determină lipsa aproape totală a curenților marini verticali şi existenţa doar a curenților orizontali pe un imens traseu circular împotriva sensului acelor de ceasornic. Temperatura apei variază la suprafață: vara până la 29°C și iarna până la 0°C. Lumina pătrunde în largul mării la o adâncime de 150-200 m. Oxigenul este inexistent la adâncime [CO2, H2S]. Curenții au intensitate redusă pe verticală și mai mare pe orizontală; iarna sau în timpul unor variații ale stării vremii, pot apărea valuri care ating 5-10 m.

În 1997, hidrologul William Ryan şi geologul Walter Pitman, americani, descoperă lucrările hidrologilor şi sedimentologilor români, bulgari și ruși, publicate în analele institutelor de cercetări marine de la Constanța, Varna şi Sevastopol, şi relatând cercetările întreprinse prin anii 1970, îndeosebi analiza cu metoda carbon-14 a cochiliilor subfosile de moluşte de apă dulce, prezente în straturile de sub sedimentele marine actuale de pe platforma continentală. Analizele concordă: cochillile respective au circa 7000 de ani. Cercetătorii români, bulgari și ruși conclud că acum 7000 de ani, Marea Neagră a cunoscut, cel puțin în straturile de ape superficiale, un episod ligohalin (adică de mare scădere a salinității), datorat, poate, scurgerii spre bazinul pontic a unei mase de apă de topire post glaciară prin fluviile rusești. Dar Ryan și Pitman emit altă ipoteză, bazându-se pe legenda Potopului din Biblie, ea însăși moștenită din mitologia Sumeriană, anume din legenda lui Ghilgameș.

Ei presupun că bazinul pontic adăpostea de zeci de mii de ani un lac de apă dulce, pe care îl numesc Lacul Pontic, al cărui nivel era cu 180 m mai jos decât nivelul actual al mării, astfel că platforma continentală era la aer liber și adăpostea primii agricultori europeni (arheologia ne spune că Sud Estul Europei a fost prima zonă în care s-a răspândit agricultura).

Triunghiul morții din Marea Neagră ar avea o suprafață de cca. 8-10 km și s-ar deplasa constant dinspre Crimeea spre apele teritoriale românești. În Marea Neagră, de-a lungul timpului, au avut loc dispariţii misterioase de nave, avioane și oameni. Întâmplări în această zonă sunt descrise şi în unele povestiri rusești din secolele al XIII-lea și al XIV-lea, dar și în mărturii mai recente ale unor martori sau supraviețuitori. Povestirile rusești relatate de martori descriu un fel „vârtej alb” care ducea la fundul mării păsări, nave şi mici insule.

Fenomenele sunt puse pe seama anomaliilor magnetice din Marea Neagră. Potrivit lui Emil Străinu, o altă explicație ar fi că în adâncul Mării Negre este un rezervor uriaş de hidrogen sulfurat care formează bule foarte periculoase, inflamabile și toxice. Potrivit ABC News, acumulări de gaze ies la suprafață în Triunghiul Morții ca și în cel al Bermudelor şi ard la suprafața apei cu un foc ciudat (ca o gheață care arde). O poziţie a triunghiului morții ar fi în imediata vecinătate a Insulei Șerpilor, la 45 kilometri nord-vest de Sulina.” DETALII

ROCAR: Vedere din satelit 2000 vs 2002 vs 2012. Din cea fost și nu mai este!


INSIDER: „ROCAR București, vedere din satelit. 2000 vs 2002 vs 2012” SURSA

N.R.: Rocar București, denumire adoptată din 1993, ca succesoare a întreprinderii Uzina Autobuzul București (UAB), a fost o companie producătoare de autobuze, troleibuze și autovehicule comerciale uşoare deținută de Statul Român

Între anii 50 si 1990, ROCAR (pe atunci Uzinele Tudor Vladimirescu, apoi AUTOBUZUL) a fost singurul furnizor din România de vehicule pentru transport persoane și vehicule ușoare de marfă. În anul 1957 incepe fabricarea troleibuzelor TV iar in anii 70 își diversifică destul de mult gama de produse, multe dintre acestea, în special utilitarele TV12, TV14C, TV15C, TV14, TV35, TV41, fiind exportate atât în țări din Blocul Socialist (Cehoslovacia, Republica Democrată Germană, Ungaria, Polonia) cât și în America de sud și unele chiar in Vest. În anii 70 este preluată o licență RABA MAN pentru fabricarea de autobuze și autocare, iar la sfârșitul anilor 70 și continuând în anii 80 produce vehicule articulate (autobuze și troleibuze), diverse autocare, microbuze, midibuze, dar și foarte multe prototipuri care însă nu au intrat vreodată în fabricația de serie, fabricându-se cel mult in numar foarte redus. Economiile socialiste din anii 80 precum și penuria de materiale și piese și-au pus într-un mod negativ amprenta asupra produselor ROCAR (Autobuzul), calitatea mai bună a produselor fiind a celor pentru export. S-au efectuat în continuare exporturi, de acum și în URSS (Ucraina) și Bulgaria ale troleibuzelor DAC 117 si 217 (multe fiind modificate local) și în Columbia. Republica Democrată Germana și Cehoslovacia achiziționează ultimele utilitare ROCAR in anii 1988-1989. În anii 80, ROCAR a avut un litigiu cu fabrica IKARUS BUS Ungaria, pentru faptul ca ROCAR (pe atunci AUTOBUZUL), a copiat integral mecanismul si ansamblul articulatiei autobuzului IKARUS 280, lucru ulterior dovedit. Conflictul a fost aplanat in anii 80, însă procesul a fost redeschis de catre IKARUS în anii 90, și a și fost câștigat de catre IKARUS BUS, lucru care se zice că a dus la încetarea în anul 1996 a vehiculelor seria 117 si 217 și care proces a adus si alte prejudicii lui ROCAR, de ordin moral, dar probabil și financiar.

În anii 80, ROCAR (Autobuzul pe atunci) era singurul furnizor de autobuze, troleibuze si vehicule ușoare de Marfă din România, iar, cum importurile erau interzise sau restricționate, vehiculele ROCAR erau predominante in Romania în domeniul transportului de marfă ușoară și de persoane. Acest lucru însă avea să se schimbe în anul 1990 odată cu căderea regimului si liberalizarea pieței, și prin urmare tot mai multe vehicule din import au început să pătrundă pe piața românească, atat second hand cât și noi. DETALII

DRAGOBETE: Zeu pețitor care oficia în cer, la începutul primăverii, nunta tuturor animalelor


INSIDER: Românii sărbătoresc în data de 24 februarie, Dragobetele în unele zone, această sărbătoare românească a iubirii este marcată pe 28 februarie, 1, 3 şi 25 martie, iar Dragobetele se mai numește, în funcție de regiune:
Cap de primăvară, Sântion de primăvară, Ioan Dragobete, Drăgostițele, Năvalnicul, Logodna

În tradiția românească, Dragobetele marca începutul primăverii, fiind ținut în preajma zilei de 1 martie, cel mai adesea la 24 februarie. Data de 24 februarie nu era întâmplător aleasă, marcând începutul anului agricol. Este momentul în care întreaga natură renaște, păsările îşi caută cuiburi și, după unele credințe populare, ursul iese din bârlog. Odată cu natura, reînvia şi iubirea, iar Dragobetele marca ziua în care întreaga suflare sărbătorea înnoirea firii și se pregătea pentru venirea primăverii.

Divinitate mitologică asemănătoare lui Eros (zeul iubirii, în mitologia greacă) și Cupidon (sau Amor, zeul roman al dragostei), Dragobete, cunoscut și sub numele de Dragomir, este considerat, în credința populară românească, fiul Babei Dochia. Năvalnic și nestatornic, Dragobetele se diferențiază de blajinitatea Sfântului Valentin din tradiția catolică și este închipuit ca fiind un flăcău voinic, chipeș și iubăreț, care sălășluieşte mai mult prin păduri.

Preluat de la vechii daci, unde era perceput ca un zeu pețitor şi ca un naș ce oficia în cer, la începutul primăverii, nunta tuturor animalelor, de-a lungul veacurilor românii au transformat Dragobetele, acesta ajungând să fie considerat ‘zânul dragostei’, zeitate ce îi ocrotește și le poartă noroc îndrăgostiților. A devenit protectorul iubirii celor care se întâlnesc în ziua de Dragobete, iubire care ține tot anul, precum cea a păsărilor ce ‘se logodesc’ în această zi.

Dragobete este și un zeu al bunei dispoziții, de ziua lui organizându-se petreceri, prilejuind, astfel, înfiriparea unor noi iubiri, logodne și chiar căsnicii. Odinioară, de Dragobete, satele românești răsunau de veselia tinerilor și peste tot se putea auzi zicala: ‘Dragobetele sărută fetele!’.

Credințele populare referitoare la această sărbătoare sunt multe. Astfel, în popor se spunea că cei care participă la Dragobete vor fi feriți de boli și mai ales de febră și că Dragobetele îi ajută pe gospodari să aibă un an îmbelșugat.

În dimineața zilei lui Dragobete, înveșmântați în straie de sărbătoare, flăcăii și fetele se întâlneau în centrul satului sau în fața bisericii. Dacă vremea era urâtă, se strângeau în casa unuia dintre ei, unde se țineau de jocuri și de povești. Însă, dacă vremea era prielnică, porneau în cete, cântând, către pădure sau prin luncile din apropiere, unde băieții adunau lemne pentru foc, iar fetele culegeau ghiocei, violete și tămâioasă, flori de primăvară și plante miraculoase, pe care le păstrau la icoane, fiind folosite apoi la descântece de dragoste. Adunați în jurul focurilor aprinse, flăcăii și fetele stăteau de vorbă.

În unele zone, exista obiceiul ca fetele mari să strângă apă din omătul netopit sau de pe florile de fragi. Această apă, despre care se spunea că e “născută din surâsul zânelor” (‘apa zânelor’), era păstrată cu grijă, existând credința că avea proprietăți magice: făcea fetele mai frumoase și mai drăgăstoase. Dacă de Dragobete nu erau zăpadă și fragi, fetele adunau apă de ploaie sau luau apă de izvor pentru spălatul părului.

În Mehedinți, exista obiceiul numit “zburătorit”, potrivit căruia, la prânz, fetele se întorceau în fugă spre sat. Fiecare flăcău urmărea fata care îi era dragă. Dacă băiatul era iute de picior şi o ajungea, iar fata îl plăcea, goana se sfârșea cu un sărut în văzul tuturor. Acest sărut simboliza logodna celor doi tineri, pentru cel puțin un an de zile. Nu de puține ori, aceste logodne ludice precedau logodnele adevărate, Dragobetele fiind un prilej pentru comunitate pentru a afla ce nunți se mai pregătesc pentru toamnă.

În Ardealul de sud-vest (de pildă, în zona Orăștiei), Dragobetelui îi corespunde sărbătoarea Popelnicului. Tinerele merg să culeagă planta omonimă, cu ale cărei frunze își spală părul. Popelnicul se culege după un ritual prestabilit: fetele merg pe ascuns, nespălate și nemâncate, încă de la sfârșitul nopții. Ele lasă ca ofrandă pâine și ouă sau pâine cu sare și culeg planta. Tinerii fac hore în câmp și, dacă vremea este frumoasă, merg să culeagă ghiocei.

Uneori, flăcăii petreceau din plin de Dragobete și prin satele vecine, pentru a le merge bine peste vară.

De la această sărbătoare nu lipseau nici cei mai în vârstă, ziua Dragobetelui fiind ziua în care trebuia să aibă grijă de toate orătăniile din ogradă, dar și de păsările cerului. În această zi, nu se sacrificau animale pentru că astfel s-ar fi stricat rostul împerecherilor. Femeile obișnuiau să atingă un bărbat din alt sat, pentru a fi drăgăstoase tot restul anului, în timp ce bărbații erau atenți să nu le supere pe femei, pentru că altfel nu le-ar fi mers bine.

Sărbătoarea dragostei era socotită de bun augur pentru treburile mărunte, însă nu şi pentru cele mai importante. Deoarece exista credința că Dragobetele îi va ajuta pe cei gospodari să aibă un an mai îmbelșugat decât ceilalți, oamenii respectau această sărbătoare la fel ca şi pe cele religioase – nu munceau, doar își făceau curățenie prin case. Cele care lucrau erau fetele mai îndrăznețe care chiar își doreau să fie “pedepsite” de Dragobete. Chiar dacă mai ‘pedepsea’ femeile, se considera că Dragobetele ocrotea și purta noroc tinerilor, în general, și îndrăgostiților, în mod special.” SURSA

NEPUTINȚĂ: Acte, amintiri, pătură, merinde, jucării într-un sac. Începutul & Sfârșitul.


INSIDER: „Vai și amar!
Încercați o clipă să vă puneți în locul acestor oameni: căutați un cărucior pentru părintele vostru ori pentru bunic, strângeți actele, câteva amintiri la care țineți, haine de iarnă, o pătură și merinde, două-trei jucării pentru copil… Și porniți la drum…
…fără a ști dacă vă veți putea vreodată reîntoarce acasă. Îi sunt recunoscător domnului Vadim Ghirda pentru cutremurătoarele mărturii.” SURSA

Oamenii care traversează și ies din teritoriul controlat de guvernul ucrainean după ce Rusia a recunoscut independenţa celor două regiuni separatiste din estul țării și bărbați într-un adăpost subteran în timpul bombardării unei centrale electrice, februarie 2022 @apnews

ETERNITATE: Familia de lebede este inseparabilă. Fidelitatea, simbol al iubirii pure!


INSIDER: „Lebedele albe sunt un simbol al iubirii eterne și al devotamentului. Se crede că lebedele, la fel ca porumbeii, formează perechi pe viață (…)
Lebedele o adevărata întruchipare a perfecțiunii: frumoase, elegante, tandre, iubitoare 🦢♥️🦢Lebedele, la fel ca oamenii, se recunosc prin vedere. Iubita lui nu va fi confundată niciodată cu alta! Dar, spre deosebire de oameni, nu vor înșela nici nu vor trăda. Aceste păsări sunt fidele până la sfârșitul zilelor lor… Fidelitatea lebedelor este un simbol al iubirii frumoase, adevărate și pure. Nu există o uniune mai puternică decât cea dintre lebede. Afecțiunea lor emoționantă nu cunoaște granițe și este puțin probabil ca o relație atât de pură și strălucitoare să poată fi văzută oriunde în natură. Familia de lebede este inseparabilă. Construirea cuiburilor, adunarea hranei, zborul peste iarnă și creșterea copiilor se fac împreună!” SURSA

ARHIVĂ: FĂRĂ FRICĂ: Pescărușii ne învață ce este iubirea și loialitatea

BUDAPESTA: În ziua lansării River Ride, zeci de apeluri la 112 anunțau autocarul „plin cu oameni fericiți” care a căzut în Dunăre


INSIDER 1: Știati că la Budapesta autobuzele merg si pe strada si prin apa?! Si noi ne-am minunat de asa gaselnita!!!

INSIDER 2: „Povestea ghidul că in ziua in care a fost lansat primul autocar in Dunăre, s-au semnalat zeci de anunțuri la 112: „un autocar plin cu oameni plutește pe Dunăre, și oamenii mai sunt și fericiți…” SURSA

N.R.: Autobuzul amfibie are diferite nume, în funcție de orașul unde operează. A fost denumit Rotterdam Splash (în … Rotterdam) sau River Ride în Budapesta.

După un tur al Budapestei, călătorii pot admira frumusetile orasului și de pe Dunare. Autobuzul pornește din piața Szechenyi Istvan și in perioada primavara-vara sunt programate 4 curse (la orele 10.00, 12.00, 15.00 si 17.00) pe zi, iar în perioada de iarnă sunt doar trei (11.00, 13.00 si 15.00) curse zilnic. Un tur de o oră costă 14 € pentru adulți, 12 € pentru elevi, studenți, pensionari și gratuit pentru copiii sub 6 ani . Autobuzul amfibiu poate transporta 50 de pasageri, incluzând șoferul și secundul lui. Pe șosea autobuzul atinge 60 Km/oră iar pe apă acesta poate naviga cu 6,5 noduri.

Sub carcasa impermeabilă se află un șasiu dintr-un camion MAN furnizat de o companie maghiară. Autobuzul plutitor este echipat cu trei motoare diesel. Unul pentru a conduce roțile pentru – deplasarea pe uscat și două cu jet de apă – pentru apă. Tunurile de apă creează un curent cu jet prin aspirarea și împingerea apei, la fel ca un avion cu reacție.

Volanul obişnuit al mașinii este folosit doar pentru controlul rutier. Din momentul lansării se oprește și tot controlul se reduce la două joystick-uri care reglează puterea și rotesc duza motorului. DETALII

ARHIVĂ: SPLASH BUS: Vrem în țară ca pe-afară/ Dacă nu infrastructură, doar amfibie la scară! *** OTOKAR SELFIE: “Eu personal l-aș lăsa acolo, ar fi o atracție turistică modernă pentru București”

MAMIFERE: Balena Albastră, cel mai mare animal de pe Terra care ar fi existat vreodată, are 30 metri și 170 tone!


INSIDER: „Pui de balenă care suge.
Balenele sunt mamifere marine și au aceleași caracteristici ca și mamiferele terestre. Laptele de balenă are un conținut ridicat de grăsimi, 35-50%.” SURSA

N.R.: Balenele sunt mamifere marine ce fac parte din subordinul Mysticeti al ordinului Cetacea. Balenele sunt totodată cele mai mari animale și cele mai mari mamifere din lume. Se vânează pentru carne, grăsime, fanoane şi piele.

Balenele au apărut acum aproximativ 50 de milioane de ani. Strămoșii lor erau animale de uscat, care prin adaptarea treptată la mediul marin, au suferit pierderea perechii de picioare posterioare, crearea unei caudale, respectiv transformarea perechii de membre anterioare în înotătoare. Balenele sunt animale blânde, inteligente, care se hrănesc cu microorganismele din ocean.

Balenele au dezvoltat în cursul evoluţiei lor nişte formaţiuni numite fanoane, care le permit să se hrănească cu plancton. Acestea se termină prin nişte prelungiri în formă de perie, care funcționează ca o sită. Astfel din tonele de apă vehiculate prin gură, ele reţin doar planctonul. Diferite specii de balene şi-au dezvoltat propriile tipuri de fanoane, astfel încât acestea să reţină componente diferite ale planctonului. Acesta este o modificare adaptativă care le permite să nu intre în competiție pentru sursele de hrană. Cataceele care au fanoane lungi şi subţiri, ca de exemplu balena albastră, rețin din apă microcrustaceele. Balenele care se hrănesc mai mult la suprafața apei, au nevoie de fanoane mai mari. În aceasta categorie intră balena de Groenlanda şi balena de Vizcaya. Capul balenei este foarte mare și puternic, pentru a putea suporta greutatea fanoanelor şi volumul imens de apă care trebuie filtrat pentru a reține hrana.

Odată la 2-3 ani balenele nasc pui vii pe care îi hrănesc cu lapte. În timpul nașterii, femela mamă este înconjurată de câteva moașe, care vor ajuta noul născut să se mențină la suprafață pentru a respira. Balena produce zilnic aproximativ 200-300 litri de lapte foarte gras. Puiul va suge lapte matern și are o rată de creștere foarte mare. DETALII

Balena Albastră (Balaenoptera musculus) este un mamifer marin din subordinul balenelor cu fanoane (Mysticeti). Cu o lungime de 30 m și cu o masă corporală de peste 170 tone, este cel mai mare animal cunoscut care ar fi existat vreodată. Până la începutul secolului al XX-lea balenele albastre erau abundente în aproape toate oceanele de pe Pământ. Vânătorii de balene le-au vânat timp de peste o sută de ani până au ajuns aproape de dispariţie, și au fost protejate de comunitatea internațională în 1966. Un raport din 2002 estima că mai există între 5.000 şi 12.000 de balene albastre în toată lumea,

Balena de Groenlanda poate trăi și 200 de ani și sunt al doilea cel mai mare mamifer de pe Terra, după balena albastra. Cercetătorii au descoperit că pot trai vieți atât de lungi după ce au găsit o balenă de Groenlanda ce avea un harpon vechi de 100 de ani înfipt în ea.

Balenele cu cocoașă sunt renumite datorită legăturilor strânse între membrii familiei și se găsesc în apropierea coastelor. Ele migrează anual aproape de Ecuator pentru a da naștere următoarei generații. Puii și mamele înoată împreună și se ating frecvent cu înotătoarele în semn de afecțiune. Femelele îngrijesc puii timp de aproape un an, deși aceștia continuă să crească până la vârsta de 10 ani. Balenele cu cocoașă se nasc înotând, dar au nevoie de ajutorul mamei pentru a-și găsi echilibrul și pentru a se acomoda la condițiile din ocean. Un exemplar adult poate atinge o lungime 18 m și o greutate de 40 tone. Puii când se nasc au o lungime de “doar” 4-5 m.

HĂLMEAG, BRAȘOV: Ultima statuie a Împărăteasei Sisi din cele 96 ridicate de orfanii din Ardeal de care a avut grijă. Doar 5 în Europa!


INSIDER: „Bustul Împărătesei Elisabeta (Sissi) din Hălmeag, Brașov. Prințesa și, mai târziu, Împărăteasa Elisabeta de Wittelsbach (Sissi), s-a născut în anul 1837, într-o familie numeroasa, părinții ei fiind Maximilian Joseph de Bavaria (din linia de Pfalz-Birkenfeld-Gelnhausen a familiei Wittelsbach) și Maria Ludovica de Bavaria, fiica regelui Maximilian I al Bavariei. La vârsta de 16 ani, în vara anului 1853, ea l-a întâlnit pe împăratul Franz Joseph al Austriei, cu care s-a şi căsătorit.” SURSA

N.R.: Povestea bustului începe după Revoluţia din 1848, când mulţi copii din Ardeal au rămas orfani. Se spune că Sissi a făcut o donaţie importantă pentru ei, în 96 de localităţi din ţară. În fiecare din aceste localităţi a fost mai apoi sculptat un bust și așezat la loc de cinste. Au venit, însă, vremuri grele pentru întreaga ţară, iar în perioada comunistă, multe dintre statui au fost distruse. Bustul din Hălmeag este singurul care a scăpat, fiind ascuns. Când lucrurile s-au mai liniștit, a fost din nou aşezat la loc de cinste, de această dată, în curtea Bisericii Evanghelic -lutherane. Este singurul bust / statuie al acesteia de pe teritoriul României, iar la nivel european, mai sunt doar 4, exceptând pe acesta.

Din păcate, tânăra împărăteasă a fost nefericită de modul de viaţă strict de la curte, întărit de soacra sa. Încă din primii ani de căsătorie, Elisabeta şi-a găsit refugiul în izolare şi suferinţa. Mai târziu a început să călătorească. Îi plăceau foarte mult Băile Herculare, unde și acum există o vilă cu numele ei Este cunoscuta ca fiind o împărăteasă altfel decât celelalte, mai ales pentru că și-a construit o baie proprie și sală de sport în palatul imperial. A fost o mare iubitoare a copiilor, iar moartea rapidă a doi dintre copiii ei au făcut-o pe aceasta să intre într-o depresie fara cale de întoarcere. Pe 10 septembrie 1898, în timp ce Elisabeta era în trecere prin Geneva, a fost înjunghiată cu o pilă triunghiulară de anarhistul italian Luigi Lucheni. DETALII

ARHIVĂ: SUB OCUPAŢIE: Ronald Reagan, patronul spiritual de la Evidenţa Populaţiei din Ploieşti?! *** BUZĂU: Patronul i-a ridicat statuie angajatului model care lucra și în weekend. Post-mortem!