PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

BUCUREȘTI: Centrul de Informare Turistică din Pasajul Universității susținut de atlanți


INSIDER: „Nimeni: nimic. Centrul de Informare Turistică al Primăriei București, din pasajul de la Universitate: încercare de reproducere la scară mai mică a intrării de final de secol 19 în curtea Palatului Oscar Maugsch (fost sediu BCR din Piața Universității). Sau before/ after quarantine 2020/ 2021.” SURSA

N.R.: Atlant – varianta masculină a cariatidelor. Atlant este (după Atlas), unul dintre titanii din mitologia greacă – o statuie de piatră masculină, nudă sau seminudă, reprezentând un bărbat într-o atitudine de efort, care susține pe umeri, pe spate sau pe cap, antablamentul unei clădiri, un balcon, un monument, etc., și care înlocuiește o coloană, un stâlp sau pilastru, că element portant. Echivalentul latin al termenului atlant, este telamon, numele unia dintre argonauți. Program zilnic:10-18.

ARHIVĂ:_VALEA REGILOR: Compoziţia „Îngeraşi cu Nefertiti şi Tutankamon”, graniţa reală dintre Occident şi Orient!

BUCOVINA: Un bolovan și un act de proprietate ucide mocănița Huțulca în etate de 130 de ani și multe amintiri din viitor


INSIDER: „FĂRĂ SUPĂRARE! Am trăit să o văd și pe asta. De la o vreme se schimbă dramatic fața lumii, dar puțini au timp să observe că nu și obrazul. Obrazul rămâne același, iar fiecare îl poartă după demnitatea și judecățile sale. Încă mai avem dreptul la obraz, până în momentul în care omenirea va hotărî că nu mai folosește la nimic. Dar degeaba avem, dacă nu știm să avem. Degeaba suntem, dacă nu înțelegem să fim. Este o logică simplă și ne lovim de ea dureros, dar tot nu pricepem cum de ne apar vânătăile. De cele mai multe ori pe obraz.
Un comunicat cuprinzător, pe care l-am găsit pe Internet, m-a informat de noile aventuri ale Huțulcii, cunoscutul trenuleț turistic care a înviorat economia din satele huțule aparținând de comuna Moldovița, fiind o atracție majoră pentru turiști din toată țara și nu numai. De-a lungul existenței sale, trenulețul a avut fel de fel de peripeții, demne de o viață de huțul, reușind de fiecare dată să treacă peste greutăți, datorită eforturilor celor care i-au schimbat destinul investind, muncind și căutând soluții pentru supraviețuirea unui utilaj de transport condamnat altfel la dispariție. Huțulca a pufăit voioasă din anul 2005 până azi, când traseul i-a fost blocat (N.R.: la Km 10) cu o stâncă sănătoasă și un act de intabulare, probabil la fel. Aceasta se va vedea în curând. Până una alta, proprietate este sfântă și inviolabilă huțulilor, așa cum ne-au învățat strămoșii: să fim stăpâni pe avutul nostru și să respectăm avutul celorlalți. Dar tot strămoșii spuneau: „decât o judecată dreaptă, mai bine o înțelegere strâmbă”. Ce poate face buna înțelegere, nu reușește decât Dumnezeu. Până la clarificarea situației Huțulca mai putea să circule cu acceptul celor intabulați pe o porțiune din terasamentul căii ferate, măcar o scurtă vreme, dacă din anul 2005 nu s-a grăbit nimeni să o oprească. Pentru că este la mijloc mândria noastră, dar și locurile de muncă și avantajele economice ale mai multor localnici printre care, culmea, și cei care au oprit-o. Poate pentru unii nu are rost să adaug la acestea omenia de a nu strica bucuria unei călătorii visate cu trenulețul, ceea ce ține de ospitalitatea bucovineană. O fac însă pentru cei care o înțeleg. Cum spuneam, a avea depinde de a ști să ai. Și mă gândesc, pe vremuri, mamă ce scărmăneală am fi mâncat de la străbuni că stricăm ceva ce funcționează.” SURSA

DALNIC, COVASNA: Cum poți bea o bere sub apă în singurul bar subacvatic din România


INSIDER: „Din 15 Aprilie 2021 s-a deschis noua locație My Lake Glamping, oaza de relaxare înainte și după plimbări pe Lacul Moacsa cu Stand Up Paddle, scufundări în lacul artificial sau după 1-2 beri în Barul Subacvatic amenajat.

Totul a început în anul 2015 din dragoste pentru scufundări ,cu construcția singurului lac artificial din Romania My Lake în comuna DALNIC județul Covasna unde fiecare poate incerca aceasta senzație extraordinară. Berăria Subacvatica unică în țara noastră unde în zilele toride de vară poți savura o bere în adâncul lacului, bineînțeles sub stricta îndrumare a unui instructor.

Cum_poți_bea_lichide când deja te afli într-unul și ai un detentor în gură îți este explicat înainte de scufundarea propriu-zisă.

După ce te-ai scufundat și așezat pe unul dintre scaunele de la bar, mai întâi trebuie deschisă berea. Sticla trebuie acoperită cu un deget, ca apa din lac să nu se amestece cu berea și nici peștișorii să nu intre în sticlă. Se scoate detentorul din gură și începem să ridicăm sticla.

Când sticla e lipită de gură începem și suflăm, iar aerul va împinge berea afară. Luăm detentorul înapoi, tragem aer și repetăm acțiunea.

Cum regulamentul scafandrilor interzice consumul de alcool sub apă, toată lumea va consuma berea pe propria răspundere. Cei care nu au suficient curaj pentru această experiență vor savura berea afară, după ce găsesc comoara demult pierdută a secuilor.” DETALII

BRAȘOV: Terenul de sport al liceului Unirea este de mulți ani parcarea șmecherilor din RIAL și Primărie. Dați copiilor ce e al copiilor!


INSIDER: „Sper sa vadă și Primarul! Pe terenul de sport de la Liceul Unirea de ani buni parchează șmecherii de la RIAL și din Primăriei. Redați copiilor terenul de sport.” SURSA

N.R.: RIAL SRL Brașov este o societate comercială cu răspundere limitată având ca asociat unic Municipiul Brașov, cu personalitate juridică, desfasurandu-și activitatea in limita competențelor stabilite de legislația în vigoare, hotărârile Consiliului Local al municipiului Brașov și dispozițiile Primarului.

ARHIVĂ: BRAȘOV: La @CH9 Speciality Coffee copiii care râd deranjează personalul și sunt poftiți afară *** REABILITARE BRAȘOV: “Lucru bine făcut până la vânt mai puternic!”

EXTAZ & AGONIE: Tunelul Iubirii dăruit de Natură, ucis de Indiferență, Incompetență, Indolență și Neiubire!


INSIDER: „Între satele Glimboca și Obreja din Caraș-Severin, pe unde nu mai trecuse niciun tren de câțiva ani, vegetația crescuse deasupra șinelor, formând un tunel feeric. Mai ales părimăvara, atmosfera din interiorul tunelului era de-a dreptul magică, cu soarele luminând printre frunzele verde crud.
Considerat unul dintre cele mai romantice locuri din România, Tunelul Iubirii din Caraș Severin, a ajuns un dezastru.
În 2014, Tunelul iubirii a fost inclus de Parlamentul European pe lista comorilor ascunse ale bătrânului continent și figura între locurile secrete din Europa despre care revistele și blogurile de călătorii spuneau că merită să le vezi măcar o dată în viață.
Pe linia ferată Caransebeş – Oţelu Roşu, proprietatea CFR Călători, nu a mai trecut un tren de 7 ani, iar natura a pus stăpânire pe acest loc care a ajuns o ruină acaparată de vegetație.

Pe de o parte, compania națională de căi ferate a menținut decizia de a nu mai opera tronsonul, deoarece traseul nu era rentabil economic, pe de altă parte, autoritățile locale nu au considerat niciodată că ar putea profita de pe urma turismului generat spontan de locul căutat de fotografi și turiști, dacă ar fi avut în vedere o minimă intervenție. Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă și în traistă!” SURSA

„Am filmat întunericul a ceea ce este, întru amintirea plăcerii resimțite, altădată, în „Tunelul Iubirii”, fără să pot schimba nimic din ceea ce ar putea fi…”.

#ZiuaEuropeanaaParcurilorNationale #TheEuropeanDayofParks

ALEXANDRIA, TELEORMAN: Ajay Kumar, cetățean indian, cu permis de muncă în România, a parcurs 6000 de kilometri pentru a câștiga o pâine. A ajuns pe străzi, umilit de polițiștii locali!


INSIDER: „Umilit de polițiștii locali, hrănit de reporteri

Ajay Kumar, un bărbat din India, tatăl a doi copii, a parcurs aproape 6000 de kilometri pentru a câștiga o pâine în România.

Printr-o conjunctură nefericită de evenimente, a ajuns să doarmă pe străzi, in Alexandria. Aici a fost tratat in batjocura de polițiștii locali, și batut, conform spuselor sale, de oamenii legii. Cu masca pe gură, plină de sânge, tremurând de frig și de frică, ne-a spus povestea sa.

A plecat din India cu un permis de muncă emis încăpând cu august 2020, pentru o firma din Brașov. A lucrat la asfaltări până acum o lună, când compania respectivă a întâmpinat probleme financiare și ar fi facut restructurări.

Așa a ajuns pe străzi, și, din întâmplare, în Alexandria de Teleorman. Aici a fost batjocorit și chiar bătut de cei care ar fi trebuit să îl apere.

Chiar în această seară, un echipaj de poliție locală format dintr-un bărbat și o femeie care obișnuiește să facă grătare la Frumoasa cu șeful acestei instituții, fiind deci o protejata a conducerii a oprit mașina în dreptul băncii pe care barbatul se odihnea. S-au dat jos la el și l-au trezit cu picioarele.

Pentru că Ajay nu vorbește decât engleză, s-au dat păgubași și au plecat, nefiind în stare să deslușească la lumina lanternei documentele barbatului, redactate în indiană și engleză, în condițiile în care ne îndoim că politistii locali din Alexandria stăpânesc limba română.

Apoi, nervoși că reporterii publicației ImpactNews24 se îndreaptă catre zona pentru a vedea despre ce este vorba, cei doi „oameni ai legii” s-au urcat rapid în mașină, au pornit rampa luminoasă și au întors pe linie dubla continuă, în grabă probabil spre o altă „urgență”.

Ne-am apropiat de bărbatul lovit cu picioarele de angajații primăriei care poartă haina de polițiștii local și am aflat o poveste dureroasă: pentru a asigura trailul celor doi copii, bietul om a fost nevoit să obțină o viza de muncă tocmai în România, la drumuri și poduri, ca muncitor, la 6000 de kilometri de caminul său. A ajuns să doarmă pe străzi, înfometat și în frig.

Nici nu știe exact unde este.

De câteva zile cerșește bani oamenilor din Alexandria pentru a-și putea cumpăra un pateu de la nonstop.

Lihnit de foame și murdar, ne spune că și-ar dori să continue să muncească la noi în țară , întrucât în India nu poate să isi întrețină familia.

Are permis de munca valabil până în august 2021 și este dispus să muncească în orice domeniu.

Reporterii nostri i-au adus o masă caldă și haine noi în care să se schimbe, precum și o pătură nou nouță, să îi țină de cald.

Am vrut să îi arătăm că în Teleorman și Alexandria nu sunt doar oameni cărora nu le pasă de semeni și care nu și-au pierdut umanitatea.

I-am promis că vom reveni și mâine cu o masă caldă, cu condiția să îl vedem schimbat și spalat.

Cu lacrimi in ochi, ne-a mulțumit și ne-a spus că ne va aștepta.

Toata scena s-a petrecut chiar în parcul central din Alexandria, din fața mănăstirii Sfantul Alexandru, simbolul orașului.

Bărbatul poate fi găsitit în parcul „Cinema” de lângă Catedrala-Manastire, iar petiția pentru poliția locală poate fi semnată la adresa.” SURSA

EMOȚII MASCATE: „Singurul set din lume pentru construcția de emoții mascate!”


INSIDER: „După mai mult de un an de pandemie și obligativitatea purtarii măștii în spațiile publice „cercetătorii britanici au descoperit apa fiartă”. Cum să îți arăți emoțiile fiind mereu cu masca ridicată regulamentar deasupra nasului? Simplu! Îți lipești un abțibild peste mască!

Doi băieți (mascați!) făceau azi reclamă prin Parcul IOR cărând în spate câte un panou publicitar oarecum greu și inconfortabil, dar după emoticon-ul de pe mască îi făcea să pară în culmea fericirii. Marea majoritate a celor din jur fericiți de proaspăta anulare a restricțiilor privind purtarea măștilor în aer liber am simțit nevoia de a ne lipi sticker-ul cu „uimire” în diferite locuri, fiecare după imaginație!”

N.R.: “Union Invent” este o companie specializată pe invenții și inovații în domenii diverse, cu adresabilitate la nivel mondial.

UNION INVENT: „Creatia pentru noi e a doua natură!”,Fii unic, în: felul tău!”, „Scrie cu sufletul tău și citește cu sufletul altora” (Nicolae Iorga)

ARHIVĂ: RECLAMĂ SAU ANTIRECLAMĂ: Trăim pentru a mânca sau mâncăm pentru a trăi? *** CRAIOVA OUTDOOR: Care este diferența dintre reclama plătită și cea neplătită? *** FLATULENŢE: „Haideţi fraţilor să ne păstrăm măcar pârţul şi antipârţul românesc!” *** RECESIUNE: Ce este „şaorma originală”? Tot un fel de „shaorma cu de toate”, dar mai mică!

GALAȚI: „Marinarul și copiii” de Dorio Lazăr, nelipsiți din pozele copilăriei părinților și bunicilor, visează la o lume mai bună!


INSIDER: „În timpul unei plimbări pe Aleea Domnească, am aflat că doamna în vârstă care îngrijește spațiul verde de la blocul P6, este cea care a salvat ce a mai rămas din grupul statuar numit de unii „Marinarul și copiii”, iar de alții, „Visare” realizat de Dorio Lazăr în 1964. De același sculptor, s-au păstrat coloanele „Avântul” și „Progresul”, ridicate în 1965 în Țiglina I.
Mereu am sperat că Muzeul de Artă Vizuală din Galați, se va ocupa de refacerea acestui grup statuar!” SURSA

STERILIZAREA TIMPURIE: Ferește femela (canina și felina) de piometru și tumori, iar pe neprieteni de puii nedoriți!


INSIDER: „Spuneam zilele trecute de ce este important să sterilizezi femela ( felina, canina) la timp. Aici avem un piometru de dimensiuni mari, evoluat, cu tumori ovariene.

Din fericire am reușit să salvăm cățelușa. Ce ne dorim foarte mult să rețineți este că, această afecțiune uterină apare la femelă, atât câine cât și pisică și netratată la timp, are o singură consecință decesul animalului.

Piometrul (termen general pe care îl folosim pentru a descrie modificările cu infecții ale uterului) apare de obicei după trecerea căldurilor și se produce ca urmare a unor dereglărilor hormonale și prezența unor germeni patogeni extrem de agresivi la nivelul uterului, putând să observați modificări și semne clinice începând de la câteva zile după călduri, până la câteva săptămâni. Femela afectată va prezenta febră, dar nu obligatoriu, va bea multă apă și va urina în exces, iar dacă este lăsată netratată, această afecțiune duce la: afectarea gravă a stării generale, descărcarea în sânge a toxinelor cu soc endotoxic peritonită , soc septic, insuficienta multiorganica și în final, deces.

Sterilizarea timpurie este cea mai eficientă metodă, ce scade cu 85 % șansele să dezvolte tumori mamare dacă este efectuată înainte de doi ani. Este falsă ideea că trebuie să facă cel puțin un rând de pui că să fie sănătoasă.

Câștigă-i timp lângă tine! Este responsabilitatea ta să ai grijă ea! Numai TU poți hotărî când/dacă o lași să ajungă un pacient cu piometru! Este o afecțiune cu rată de mortalitate de 50%, ÎN CONDIȚIILE OPTIME DE TRATAMENT. Fii responsabil! Fii precaut! – Prevenția este cel mai bun tratament” SURSA

N.R.: Sterilizarea se referă la îndepărtarea organelor reproducătoare ale femelelor, iar castrarea este denumirea procedurii care se aplică în cazul masculilor.

ARHIVĂ: CABINET VETERINAR: „Toate animalele lăsate în fața cabinetului, vor fi eutanasiate!!!”