



INSIDER: „Săgeata galbenă…Atenție la tren.” SURSA


INSIDER: „Primul muzeu de artă new media din România s-a deschis în Brașov, în catacombele de După Ziduri: BUM – Brașov Underground Museum fiind un proiect al Asociației Amural.
Galeriile au fost săpate cu rolul de adăpost antiaerian și depozit de bombe în al Doilea Război Mondial, iar acronimul acestui muzeu, BUM, face trimitere la trecutul acestui loc. Brașov Underground Museum este un proiect de conversie prin cultură și regenerare urbană realizat cu scopul de a recupera un spatiu abandonat de peste 70 de ani și a-l dedica artelor new media.



Prima expoziție „Underground” va dura cel puțin patru luni și toate operele expuse sunt instalații, unele chiar interactive, care folosesc tehnologiile, lumina, artele digitale. Vizitatorii pot face fotografii fără blitz pentru a nu strica efectul lucrărilor. Accesul în galerii se face pe intrarea cea mai apropiată de Livada Poștei, pe lângă pictura murală Brassaï. Ieșirile sunt cele două din amonte de Bastionul Graft. Program: marti- duminică 12-20″ DETALII


INSIDER: „Ieri am trimis pe adresa Direcției pentru Cultură a județului Dolj cererea de clasare ca monument istoric a Castelului de Apă din incinta Spitalului Militar din Craiova.
Conform legii, din acest moment orice acțiune de distrugere a acestei clădiri este oprită până când va exista o decizie definitivă a Ministerului Culturii cu privire la statutul său. Evident, autoritățile pot considera că nu sunt întrunite condițiile de clasare și pot lăsa proprietarul clădirii să dispună după bunul plac.
Și totuși, conform Ordinului Ministrului nr. 2260 din 2008 cu privire la normele de clasare a monumentelor istorice, clasarea unui imobil se realizează evaluând (a) criteriul vechimii, (b)criteriul referitor la valoarea arhitecturală, artistică şi urbanistică, (c)criteriul referitor la frecvență (raritate şi unicitate) și (d) criteriul referitor la valoarea memorial-simbolică.
Cred că este clar pentru toată lumea că Turnul de Apă îndeplinește toate aceste criterii prevăzute de lege, ceea ce îl face să merite cu prisosință statutul de monument istoric protejat.



Nu_în_ultimul_rând, trebuie să observăm că Ministerul Apărării Naționale nu are nevoie de el (din moment ce dorește să-l demoleze). Asta înseamnă că noi, cetățenii orașului trebuie să ne mobilizăm, să-l scoatem din spatele sârmei ghimpate și să-l redăm craiovenilor.
P.S. Adaug aici „schița de plan a orașului Craiova”, copie după un document de la 1903, în care Castelul de Apă este deja prezent în incinta Spitalului Militar.” SURSA

„Pun aici trei imagini. Primele două sunt ale aceluiași obiectiv: un castel de apă din Chicago, construit în 1869. Evident, acum nu mai folosește municipalității cu funcția sa inițială (de a oferi un loc înalt pentru a supraveghea incendiile și de a asigura o rezervă de apă), ci găzduiește o galerie de artă dedicată artiștilor locali.
Aceste două imagini scot în evidență grija pe care i-a purtat-o autoritatea orașului, ceea ce a făcut ca turnul să rămână în picioare, deși zona este înțesată de zgârie nori. Mai precis, deși valoarea terenurilor din zonă este foarte ridicată, deși – fără îndoială – au existat presiuni pentru ca turnul să fie demolat, iată că a rezistat. Iar astăzi este un reper pe harta punctelor de interes de care dispune orașul.
De ce spun asta? Pentru că și la Craiova avem un castel de apă construit la 1889, deci doar două zeci de ani mai târziu (vezi cea de a treia fotografie). Atitudinea serioasă și responsabilă față de această construcție ar fi reabilitarea sa, urmată de schimbarea destinației într-un punct muzeal căruia i s-ar putea adăuga și un spațiu expozițional, mai ales că în Craiova nu avem prea multe. Nu ar fi greu, chiar există și fonduri europene dedicate pentru exact astfel de acțiuni…

Cu toate astea, proprietarul Castelului de Apă (Ministerul Apărării Naționale) intenționează să-l demoleze, motivând că … și-a îndeplinit norma de funcționare și este momentul să fie casat. Hmmm … Ciudată viziune din partea unui minister care ar trebui să înțeleagă că apărarea națională nu înseamnă doar apărarea teritoriului național ci și apărarea culturii naționale.
Poate vi se pare că nu există agresiuni la cultura națională? Ei bine există, iar intenția ministerului apărării este un astfel de exemplu. Domnule ministru Ciuca, sunteți și parlamentar al județului Dolj? Implicați-vă și salvați de la demolare această frumoasă clădire.” SURSA

INSIDER: „Dâmbul Romanilor un fel de spa din vremurile arhaice ale Imperiului Roman. Faptul că pământurile locului au fost binecuvântate de Dumnezeu cu ape termale bogate în minerale alcaline ale căror proprietăți curative sunt cunoscute și studiate încă din antichitate a fost un prilej pentru localnici să le exploateze, în scop medical, pentru a beneficia de calitățile miraculoase ale mineralelor calcaroase, termale şi feruginoase conținute de apele subterane. Oaza de relaxare construită în formă circulară este meșteșugărită după tipologia unei rețele de canale prin care apa termală este dirijată spre bazinele săpate în pământ.




Este posibil ca misterioasa structură “hand made” să fi avut și un rol sacru fapt dovedit de găsirea unor artefacte specifice cultului politeist al vremii. Artefacte precum statuete, monede sau bucăți dintr-un altar gravat cu semne simbol specifice templului dedicat Nymphae-lor. La fel ca orice loc vechi, arhaic Dâmbul Romanilor îți transmite senzația unui portal spre trecut, portal ai cărui pereții sunt pătrunși de energiile unor suflete demult apuse. Locul iți dă un “feeling” aparte, pe bună dreptate dar un feeling de liniște interioară și de regenerare fizică și emoțională.” SURSA

INSIDER: „Am considerat că merită știut că : În perioada 1924-1942 în zona gării din Buzău s-a pripășit un vultur zăgan, specie foarte rară chiar şi în vremea aceea. Pasărea, prietenoasă, s-a integrat în viața urbei fiind adoptată de locuitori și botezată Ilie.
Ilie călca cu pas de stăpân pe străzile Buzăului. Se obişnuise cu mersul pe jos, merge pe marginea străzii, pe lângă trotuar, acolo unde nu se supăra nimeni. În fiecare dimineaţă, se ducea pe jos la piaţă, în hale, unde măcelarii îl aşteptau cu tainul de carne, sau de peşte – după cum era zi de dulce sau zi de post.
Către vremea prânzului, îl vedeai pe Ilie sus, pe localul gării, iar când vedea expresul de Cernăuţi-Bucureşti că-şi face intrarea în gară, cobora şi el pe peron, că şi aici bucătarul de la vagonul restaurant avea rezervate ceva delicatese culinare pentru el.
În timpul ultimului Război un soldat neamț l-a ochit şi vulturul s-a prăbuşit pe peron. Moartea vulturului era să se încheie cu o revoltă a populaţiei împotriva soldatului asasin. „Toţi copiii, tot oraşul“, l-au purtat pe ultimul drum, până la Cimitirul Dumbrava, „ca pe oricăre cetăţean al oraşului“. Bătrânii spun că mormântul vulturului ar fi rezistat câţiva ani, pe o alee din dreapta capelei, însă a dispărut, odată cu extinderea cimitirului.
În imagine, Vulturul Ilie – Fotografie de Iosif Berman publicată în Cuvântul Liber, nr. 29, 19 mai 1934.” SURSA

INSIDER: „Sărutul” lui Klimt reprodus de un artist sirian – Tammam Azzam – pe o clădire distrusă de o bombă. SURSA
N.R.: Tammam Azzam s-a născut la Damasc, Siria și a început să picteze la vârsta de 10 ani și ulterior a studiat Arte Frumoase la Universitatea din Damasc, specializându-se în pictura în ulei. Forțat de război, după ce și-a pierdut atelierul din Damasc s-a mutat in Emiratele Arabe și a căutat noi modalități de a crea arta și a-și exprima sentimentele cu privire la pierderea țării sale de origine.

El a folosit imagini ale distrugerii din țară să natală pentru a crea imagini virale care juxtapuneau violența războiului sirian cu capodopere ale canonului clasic european, punând întrebări despre natura frumuseții, inegalitatea globală și rolul în schimbare al imaginii în era digitală. Tammam folosește atât pictura cât și colajul, trecând bariera dintre arta figurativă și cea abstractă. DETALII




INSIDER: „Globul Da Vinci, datat 1504 este cel mai vechi glob pământesc cunoscut care arată Lumea Nouă este gravat cu detalii impecabile pe două jumătăți inferioare unite de ouă de struț.” SURSA
N.R.: „Este cel mai vechi glob cunoscut care înfăţişează Lumea Nouă, posibil bazat pe rapoartele exploratorilor precum Cristofor Columb sau Amerigo Vespucci. Harta include desene cu nave, un vulcan, marinari, un monstru, valuri, munți conici, râuri și alte elemente, precum și denumiri de locuri.
Este realizat din două jumătăți inferioare unite de coajă de ou de struț, având un diametru de 11,2 centimetri și o greutate de doar 134 de grame.
A fost descoperit în 2012 de colecționarul belgian de globuri Stefaan Missinne, când a fost prezentat la o licitație în Londra.”

ARHIVĂ: SAPER VEDERE: Leonardo da Vinci îşi prezintă creaţiile la Sun Plaza. Dar nu este colecţia de toamnă! *** DIVERSITATE: Rotundă-i Terra sau e plată? E plin Pământul sau e gol? Albastru e ori roz bombon?

INSIDER: „În Vilnius, capitala Lituaniei a fost ridicată o statuie portal către orașul polonez Lublin, situat la 600 km distanță, permițând oamenilor să se vadă în timp real. Avem nevoie de așa ceva pretutindeni!” SURSA
ARHIVĂ: ROTTERDAM: Metrou salvat de o balenă. Când realitatea se sprijină pe artă! *** ROZ DIN 1928: Cine scuipă ciungă în Piaţa Revoluţiei? Guma Turbo ar fi meritat o statuie în fiecare oraş! *** KULTURAMA: Monumentul Cojii de Sămânţă. „Bomboane agricole” de la daci până în prezent! *** BON APPETIT: După 25 de ani de la Revoluţie, avem o fântână de popcorn. Nu s-a murit chiar degeaba! *** FALX DACIC: Arma care i-a determinat pe romani să-și modifice coifurile și scuturile are monument pe DN7. Vârful e îndreptat spre Roma! *** BUZĂU: Patronul i-a ridicat statuie angajatului model care lucra și în weekend. Post-mortem!

INSIDER: „(…) Tot în Terpezița se mai găsește un monument, chiar în centrul comunei, dedicat țăranilor din comună care s-au jertfit în cele două războaie mondiale. Din păcate, acesta din urmă, nu este îngrijit de fel, chiar dacă cei pieriți luptând pentru țară chiar sunt eroi. Mai mult – culme a grotescului și nepăsării – statuia soldatului de pe soclu a rămas fără cap. Dar asta nu împiedică autoritățile să depună coroane de flori cu diverse ocazii.” SURSA
ARHIVĂ: MONUMENT DEGHIZAT: “Nu s-or supăra eroii de acolo, din ceruri, până se demontează bradul?!” *** 169: “Eminescu aranjat frumos de ziua lui” *** GORJ: „Am descoperit un bust în piața duminicală de chinezării din Novaci” *** PODUL ÎNALT: Monumentul lui Ştefan cel Mare, părăsit şi uitat de Consiliul Judeţean Vaslui!