PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

ROLDA: Cum recunoști un caz de abuz sau cruzime la adresa animalelor?


INSIDER: „Cum recunoști un caz de abuz sau cruzime la adresa animalelor? Iată cele 10 semne la care trebuie să fii atent. De peste 15 ani, eforturile noastre se îndreaptă spre nevoile animalelor fără stăpân, mereu singure, fără un om care să le poarte de grijă, să le asigure hrană și un adăpost care să le protejeze de frig sau de pericolele din jur. Dar ce facem atunci când stăpânii, persoanele de care depind aceste animale, nu își fac datoria sau mai mult, le fac acestora mai mult rău decât dacă ar fi fost singure? Atunci avem de-a face cu cazuri de abuz și cruzime

Am făcut o listă cu cele mai comune semne de abuz la care trebuie să fim atenți dacă vrem să fim de ajutor pentru animalele care depind de vocea noastră pentru a fi protejate și respectate:

  1. Condiție fizică precară și urme evidente de lovituri. Aici includem răni deschise, urme de răni, răni infectate, infestări cu purici sau căpușe, subnutriție (animalului i se văd oasele), șchiopătat, animalul nu poate să se deplaseze sau are în mod evident nevoie de ajutor medical pe care nu îl primește.
  2. Nu pare să aibă acces la apă și mâncare. Pe stradă un animal mai are o șansă să găsească o sursă de apă sau un rest de mâncare, dar într-o curte sau într-un apartament unde mișcările și opțiunile îi sunt limitate, acesta nu poate găsi singur soluții pentru a avea acces la apă sau mâncare.
  3. Lipsa unui adăpost unde să se protejeze de soare, ploaie sau zăpadă. Este cazul animalelor ținute doar în curte, indiferent de vreme. Dacă mișcările îi sunt restricționate și nu se poate adăposti în altă parte a curții, este un caz de cruzime la adresa animalelor. Includem aici și situațiile în care animalul este lăsat singur în mașină într-o zi caniculară cu geamurile închise sau este închis pe balcon pe caniculă sau ger ore întregi.
  4. Zona în care trăiește câinele nu este igienizată. Animalul stă în propriile excremente iar riscul de a se îmbolnăvi crește.
  5. Abandon sau neglijență. Persoanele care se degrevează de răspunderea ce vine odată cu deținerea unui animal abandonându-l, pot fi pedepsite în baza acestei legi. Neglijența se întâmplă atunci când un stăpân, deși nu abandonează animalul, nu îi asigură zilnic condițiile unui trai decent.
  6. Animalul este legat. Atunci când animalul are un lanț în jurul gâtului, suferă atât din punct de vedere fizic, deoarece mișcările îi sunt restricționate extrem de mult și efortul de a se elibera de lanț îi poate provoca răni. Însă acesta suferă și psihic, acumulând frustrare și modificându-și comportamentul normal.
  7. Semne că animalul este folosit în lupte organizate. Acest lucru este evident prin faptul că lipsesc părți ale corpului – ureche sau coadă cel mai des, are cicatrici – urme de răni vechi, răni noi, răni deschise, răni infectate.
  8. Animalul are un comportament anormal. Este prea timid, prea agresiv, se ascunde, mai ales în prezenta stăpânului.
  9. Prea multe animale adunate pe aceeași proprietate. Uneori chiar și persoanele cu bune intenții se pot face vinovate de acte de cruzime sau abuz dacă acțiunile lor au același efect negativ. Prea multe animale îngrămădite într-un spațiu restrâns nu vor avea condițiile corecte pentru un trai decent. Stresul acumulat de către animale în adăposturi supraaglomerate și comportamentul de tip hoarding al posesorilor de animale sunt forme de cruzime împotriva animalelor.
  10. Stăpânul are un comportament violent la adresa animalului. Îl lovește, aruncă obiecte în el sau dă dovadă de orice alt tip de abuz fizic gen smuncitul lesei, împinsul animalului, corecțiile fizice aplicate atunci când câinele nu ascultă

Faptul că această lege există nu reprezintă mare lucru pentru animalele care nu au glas, care nu au cunoștințe legale și care nu se pot apăra singure. Această lege este făcută strict pentru a pedepsi persoanele care se fac vinovate de abuz, cruzime sau abandon. Dar nu poate fi pusă în aplicare fără implicarea noastră, a tuturor. Exceptând cazul în care un stăpân abuziv s-ar preda, animalele nu pot vorbi în apărarea lor, nu pot alerta autoritățile, și de cele mai multe ori, nu se pot adăposti singure de pericolele în care se află. Este de datoria noastră să fim vigilenți și să vorbim în numele celor care nu pot vorbi singuri. Atunci când știm că un animal este abuzat și nu facem nimic suntem (aproape) la fel de vinovați ca cei care comit abuzul pentru că tăcerea noastră continuă suferința lor! Completează informațiile solicitate și descarcă ghidul gratuit! DETALII

MUNȚII APUSENI: „Copiii Soarelui” practică agricultura plasmatică și produc legume uriașe, crescute cu îngrășăminte electromagnetice și monoatomi de aur


INSIDER: „DE MARE SENZATIE! Legume uriașe, crescute cu îngrășăminte electromagnetice si monoatomi de aur, mai sănătoase, mai gustoase și pline de energie. Iată ce rezultate extraordinare au obținut ,,Copiii soarelui”, intr-un sat din Munții Apuseni. SURSA

De-a lungul anilor am implementat soluții naturale și practice în agricultura noastră și în ultimul timp elemente din permacultură și tehnologia plasmatica – plasmacultură. Utilizând Mini-Chivoturi în agricultură, apa plasmatică pe semințe și în mediu, cultivăm și recoltăm în același timp cele mai sănătoase și viguroase plante. Câmpurile plasmatice protejează mediul și plantele și aduc la un echilibru toată cultura astfel încât plantele cu câmpuri mai puternice le ajută și pe cele mai slabe ducând la o recoltă mai bogată și mai sănătoasă. Elementele COHN (Carbon, Oxigen, Hidrogen si Azot) sunt baza vieții pe Terra, atât a ființelor umane cât și a celorlalte vietăți, plante, solului și a apei. Ele se găsesc în mod natural în compost, îngrășăminte, cenușă și gunoi de la animale. Noi am suplimentat aceste elemente cu apă plasmatică care oferă aceleași elemente la nivel subtil. Fiecare plantă este un reactor magnetic-gravitațional: absoarbe câmpuri benefice, care sunt o combinație de plasmă, minerale și aminoacizi din mediu și apoi le expansionează în sol. Astfel solul se reînnoiește și se îmbogățește. Agricultura plasmatică îmbunătățește și plantele și solul și mediul simultan și îi ajută pe oameni să se hrănească din surse naturale și echlibrate plasmatic. Folosim apa plasmatică în care amestecăm cantități mici de plasmă și aminoacizi în funcție de nevoile noastre. Culturile noastre includ morcovi, sfeclă roșie, păstârnac, pătrunjel, cartofi, roșii, castraveți, ardei grași și ardei iuți, varză, broccoli, țelină, ceapă, usturoi, fasole, mazăre, porumb, dovleac, dovlecel, lubeniță, pepene galben, mărar, mentă, busuioc, cimbru, rozmarin, salvie, lavandă, melisă, trandafiri de dulceață, aronia, agrișe, zmeură, coacăze, căpșuni și diverși pomi fructiferi. Apele plasmatice pe care le folosim au următorul rol:

Apa plasmatică CO2 crează conexiunea dintre plante și toate ființele vii prin intermediul aminoacizilor;

Apa plasmatică CuO2, S și Au oferă plantelor protecție împotriva tuturor pestelor și insectelor;

Apa plasmatică CO2, CuO2, și Au menține prospețimea legumelor și fructelor după recoltare.

Apa plasmatică CH3 furnizează energie tuturor ființelor vii;

Apa plasmatică ZnO2 armonizează plantele și mediul.

Aminoacizii furnizează o conexiune directă cu toți aminoacizi vii. Noi am folosit apa plasmatică în toate etapele unui an de muncă agricol, de la pregătirea terenului până la recoltare, și apoi la menținerea recoltei în pivniță, în ordinea următoare: 1.Germinarea semințelor – am lăsat semințele la germinat în apă plasmatică de CO2, pentru echilibrarea câmpului, până la 24 de ore; 2.Stropirea solului cu apă plasmatică CO2 pentru echilibrare înainte de însămânțare; 3.Stropirea și irigarea plantelor cu apă plasmatică CO2 și CH3 pentru echilibrare și creștere – am stropit în mod regulat, de câteva ori pe săptămână și irigat cu apă plasmatică la nevoie, pe perioada creșterii; 4.Stropirea plantelor cu apă plasmatică CuO2, S și Au împotriva bolilor și pestelor – am stropit în mod preventiv și activ în caz de boală sau pesta ori de câte ori a fost necesar; 5.Pulverizarea în pivniță cu apă plasmatică de CO2, CuO2 și Au pentru a menține prospețimea recoltei; Pe lângă tehnologia plasmatică, anul acesta ne-am folosit de multe alte îngrășăminte naturale, alături de gunoiul tradițional de animale. Aici vedeți un amestec foarte puternic, zeolit, împotriva radiațiilor,

Viermicompost și Dolomita pentru îngrășarea și creșterea bună. Toate elementele necesare, P, K, N, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu etc., grosiere, și cele subtile, prin câmpul plasmatic. În comunitatea noastră tot ceea ce facem este în legatură directă cu natura în toate anotimpurile anului. Învățăm oamenii să ducă o viață armonioasă cu ei înșiși și cu mediul care îi înconjoară. Vă așteptăm cu drag pe la noi dacă sunteți curioși să aflați mai multe. DETALII

ARHIVĂ: DOȘTAT, ALBA: Mere Red Love unice în România. Conțin de 10-25 de ori mai mulți antioxidanți decât merele clasice.

MAMAIA: Când sunt valuri toți turiștii de pe plaja de jumătate de kilometru se îngrămădesc în primii 4 metri de la mal!


INSIDER 1: „Înainte și după! Ca la implantul de păr sau dinți. Cu plajele e altceva. Nici acum nu înțelegem rostul…acestei lățiri exagerate. Pentru cine s-a făcut aceasta lucrare? Cam asta-i întrebarea! PS. Să ținem cont că înainte de înnisipare, în ultimii 20 de ani, s-a construit

mult pe plajă și asta a dat senzația de “plaje erodate”. SURSA

INSIDER 2: „Este o diferență mare între cele două fotografii. Cel mai trist e că pontonul vechi Cazino (emblema de un secol stațiunii Mamaia găsindu-se în mare, erodat de valuri și nerestaurat) a ajuns în nisip!!! Mamaia s-a înființat în 1930 cu câteva hoteluri, vile, războiul a stopat totul. Prin 1960 a început dezvoltarea „scânteie” a oferi unei societăți tinere socialiste a petrece o vacanță plăcută la mare. Prin 1980 au apărut Aqua Magic, Telegondola după moda Italiei în Marea Adriatica sau Spaniei în Marea Adriatica, deci un turism de mase, care deja nu mai era la modă.

Turistul străin a plecat pe malul bulgar. Cu spaimă constatăm că majoritatea populației era mândră/bucuroasă de emanciparea/dezvoltarea fetii locale moderne fâcînd față străinătății . Metri pătrați după 1990 sau multiplicat de X-ori după interesul afacerilor/antreprenorilor. Plajele s-au umplut cu șezlonguri fixe impuse de Horeca, gata cu timpul când veneai cu prosopul sau închiriai o umbrelă/ un pat dacă-l doreai. Așa si cu plaja mărită acum, care ar fi un lucru bun dar nici deloc necesar, pentru ca mai târziu să fie acoperită din nou cu umbrele/paturi/baruri fixe(?). Se spune acum că Horeca nu poate avea concesie pe bucata nouă de plajă pentru că este teritoriu public fără geometru/act notarial, dar plaja veche era la fel publică, avea Primăria Constanța un act notarial? Unde este protecția de mediu si de susținerea patrimoniului? Unul este sigur: buzunarele (celor care au aprobat proiectele realizate) s-au mărit deasemenea cu mult procent!!! Se pune deasemenea problema eroziunii (geologic normal) care este descrisă în mod exagerat. Din 1957 până în 2004 pentru mine lărgimea plajei era la fel: la Pescărie îngustă (câțiva metri), la Victoria (15 m?), la Cazino (25m?), Internațional (30m?) și la Butoaie/Camping (50m?). Alt exemplu: Tăbăcărie (astăzi Faleza nord) în anii 1950 avea faleza abruptă din pamânt galben (argilă), care prin eroziune vântului se micșora, se apropia de case, o coborai pe fund pentru la plaja și o urcai pe patru labe, plaja era cu scoici/nisip de 1-4 m lărgime, intrarea în apa era mai abruptă ca în Mamaia unde intrai lin. Asta în dreptul străzii Dragoslavele, unde acum câteva luni primesc un MMS „la noi la plajă” (ma gândeam că este la Mamaia văzând nisipul și lățimea), dar era în același loc ca acum 70 ani. Acolo unde se oprea malul, s-au mai construit trei rânduri de blocuri, o faleză de plimbare și (!) o plajă de puțin 10m. Marea Neagră are curenți mari dar nu așa să spele malul Mamaiei !!! Mie îmi place la plajele Sulina, Sfântu Gheorghe, Vadu, Corbu, Tuzla, Vama Veche unde prin noroc(!!!) interesele de profit, investițiile demasurat, afacerile, corupția nu au constatat eroziunea maritimă ca în Mamaia „mondena”…..

INSIDER 3: „Vă dau un pont: cea mai bună plajă din Mamaia, ideală pentru familiile cu copii mici, cu nisip fin, intrare lină in apă și cât vezi cu ochii până la geamandură este la… Golden Beach – Bulgaria!”

N.R.: Înălțată cu cel puțin 2 metri cu distanțe cuprinse intre 100 și 200 metri, în multe situații turiștii nici nu văd marea dacă aleg sa se bronzeze pe șezlong, iar drumul până la apă este practic imposibil fără încălțări speciale, legendarul nisip fin de Mamaia a fost acoperit de scoici tăioase și în sfârșit ne aliniem cu majoritatea plajelor „de pe-afară”. Specialiștii decretează că în 2-3 ani nisipul va reveni la dimensiunile dintotdeauna. Ha-ha! Problema cea mai gravă totuși rămâne, din păcate, intrarea în apă care acum se aliniază din nou cu cele mai multe plaje din lume. Când sunt valuri toți turiștii de pe plaja de jumătate de kilometru se îngrămădesc în primii 4 metri de la mal.Teritoriul nou creat nu este cadastrat, nu are acte, deci nu poate fi concesionat, nu poate fi curățat, etc. „Nu poți cheltui banii publici pentru a igieniza o plajă care nu există scriptic nicăieri.”

N.R.: Pasarela din Mamaia face parte din Ansamblul Cazinoului, inaugurat în ziua de Sfânta Maria a anului 1935 în prezența Regelui Carol al II-lea.
În perioada interbelică, complexul găzduia un restaurant modern, cabine pentru plajă în clădirile laterale, un cazino și o pasarelă ce se avânta în mare, unde se afla singurul bar maritim din Europa.

JULES VERNE: „Limitele posibilităților omului sunt limitele visurilor sale”


INSIDER: „MORMÂNTUL LUI JULES VERNE. În cimitirul La Madeline din Amiens, Franța se afla mormântul lui Jules Verne. Un mormânt ciudat. Placa mormântului este spartă și scriitorul iese pe jumătate afară, cu mâna întinsă spre cer, convins că-l poate atinge și pe el (foto 1). Toți suntem și azi uimiți de imaginația lui Jules Verne, care a anticipat mari descoperiri științifice și a crezut mereu în capacitatea nelimitată a omului de a merge înainte, de a inventa. Prin cele peste 60 de cărți și-a câștigat renumele de mare vizionar, de deschizător de drumuri. Dar înainte de a muri (1905) a scris o carte, o nuvelă ciudată numită „Eternul Adam” care ridică semne serioase de întrebare în ceea ce privește însăși credință lui fundamentală. „Limitele posibilităților omului sunt limitele visurilor sale”. Subiectul nuvelei, foarte pesimist, prezintă un cataclism planetar cauzat de un eșec științific. Autorul prezice moartea civilizației umane actuale și nașterea unei noi civilizații. Un arheolog din viitor regăsește un jurnal aparținând grupului de supraviețuitori ai unui cataclism care a dus la inundarea întregului pământ. Grupul își găsește salvarea pe o insulă vulcanică. Singurul lor scop devine acela de a se hrăni, astfel că revin, încetul cu încetul, la stadiul de barbarie. Toate cunoștințele civilizației umane sunt uitate. Urmașii lor reușesc, mult mai târziu, să creeze o nouă civilizație, al cărei exponent este și arheologul din viitor.
Verne emite ipoteza că fiecare civilizație umană se autodistruge la un moment dat si tot ce exista acum ar putea să fie, de fapt, construcția pe ruinele unor civilizații anterioare, distruse de un cataclism planetar.SURSA

INSIDER 2: O parte din operele care atunci erau de domeniul S.F. au ajuns realitate, chiar istorie, dacă mai ajung și celălalte……., dar din ce s-a descoperit și se mai descoperă de către oamenii de știință, este posibil să fim chiar și noi o nouă renaștere a omenirii în urma unei distrugeri-autodistrugeri a unei vechi civilizații!

BRAȘOV: Dragonfly Gardens, sejur în căruțe glam cu coviltir, cea mai inedită cazare din Romania!


INSIDER: „Am descoperit recent, la Dragonfly Gardens din Brașov, cea mai inedită cazare din România, la căruțe glam cu coviltir. O atmosferă aparte, pe care nu o pot compara cu niciunul dintre locurile în care am mai fost. Grădina cu licurici din centrul Brașovului este locul ideal de start pentru vizitarea orașului și împrejurimilor, dar și pentru relaxare în natură. Dragonfly Gardens Urban Glamping Brasov (N.R.: strada Temeliei nr.3) se află la 3,1 km de Strada Sforii și oferă unități de cazare cu grădină, facilități de grătar și bucătărie comună pentru un plus de confort. Oaspeții au de acces gratuit la internet WiFi.

Bucurându-se de vedere la grădină, unitățile includ o zonă de relaxare, o mașină de spălat, o bucătărie utilată complet cu un frigider, precum și o baie privată cu uscător de păr și articole de toaletă gratuite. Pentru un plus de confort, proprietatea poate furniza prosoape și lenjerie de pat la un cost suplimentar.

La acest camping cu corturi este servit în fiecare dimineață un mic dejun continental (N.R.: Prețuri de la 38 € / noapte). Dragonfly Gardens Urban Glamping pune la dispoziție un loc de joacă pentru copii şi o terasă.

Turnul_Alb este situat la 3,4 km de unitatea de cazare, iar Piața Sfatului se află la 3,5 km.” DETALII

ARHIVĂ: DALNIC, COVASNA: Cum poți bea o bere sub apă în singurul bar subacvatic din România

PRIMĂRIE SECTOR 2: Studenții și masteranzii de la Universitatea Națională de Arte București își expun lucrările de licență


INSIDER: „Poate că puțini știți că la parterul Primăriei Sectorului 2 (N.R.: str. Chiristigiilor Nr. 11-13) există Galeria 2ART. De câteva zile este o forfotă și o emoție ce a animat toată instituția. Studenții și masteranzii de la Universitatea Națională de Arte București își expun lucrările de licență, iar ieri m-au invitat la vernisajul lor. M-a surprins plăcut emoția și bucuria că au șansa să-și expună sculpturile aici.
Vineri, examenul lor se încheie, iar de sâmbătă Primăria își deschide ușile către voi toți. Vă invit să călătoriți în universul acestor minți tinere, creative și extrem de talentate. Este o experiență care merită. Expoziția se încheie pe 9 iulie. *Foto Credit: Marius Pellegrini” SURSA