PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

Ultimele

MOSTAR, BOSNIA & HERȚEGOVINA: Primul monument public al lui Bruce Lee, simbol al solidarităţii într-un oraș divizat etnic


INSIDER: „Statuia este un simbol al solidarităţii faţă de un Mostar divizat etnic. Se credea că toată lumea îl iubea pe Bruce Lee, indiferent dacă era sau nu croat, sârb sau bosniac. Statuia a fost primul monument public al lui Bruce Lee dezvăluit în lume, o statuie din Hong Kong fiind dezvăluită o zi mai târziu marcând ceea ce ar fi fost cea de-a 65-a aniversare a vedetei americane din Hong Kong.” SURSA

N.R.: Statuia lui Bruce Lee a fost dezvelită în Parcul Zrinjevac pe 26 noiembrie 2005 de către sculptorul Ivan Fijolić. Statuia în mărime naturală are 1,68 m înălţime, mai mică decât înălţimea reală a lui Bruce Lee, de 1,72 m.

Statuia memorială din bronz a artistului marțial Bruce Lee, din Hong Kong a fost creată de sculptorul Cao Chong-en şi situată pe Avenue of Stars. lângă malul apei la Tsim Sha Tsui.

Bruce Lee (n. 27 noiembrie 1940, San Francisco, California – d. 20 iulie 1973, Hong Kong) a fost un actor chinez american, instructor de arte marțiale, filosof, regizor, producător, scenarist şi întemeietorul categoriei de artă marţială cunoscută sub numele de Jeet Kune Do. Este considerat unul dintre cei mai influenţi artişti de arte marțiale din secolul 20. Jean de la Craiova a compus o manea în stil estic european acesta cântând la mormântul lui din Seattle.

TURNUL PRIMĂRIEI, ORADEA: Se vizitează pe propria răspundere. Pentru a deschide ușa din vârf este nevoie de „mult spanac și ceai de tei”, dar panorama e un spectacol!


INSIDER: „Am vizitat Oradea de mai multe ori din diferite motive, de data aceasta am fost turist. si ca atare am adunat impresii despre locurile vizitate. La intrare din turnul primăriei, o domnișoarā

mă întreabă dacă intenționez să urc. Sigur, i-am răspuns! Bun, atunci vā costā10 lei și vă informez că urcați pe propria răspundere. Dacā doriți sā ajungeți pānā sus pe turn, ușa, care este din plastic, e închisā din cauza ploii. Am avut senzația că-mi vorbește un robot, toate mi-au fost spuse cu viteza luminii. Am înțeles doar, ușa… plastic…ploaie..închis… Da’ o pot deschide sau nu? Da…vā recomand sā o închideți numaidecât, riscul este sā se inunde turnul. Ok, zic, nici o problemă. Dupā 256 de scāri urcate ajung la ultimul nivel unde am dat peste poarta de plastic, care de fapt era de termopan dublu și cântarea de doua ori mai mult ca mine. Nu-i acesta baiul, ușa este poziționatā deasupra capului iar pentru a o deschide ai nevoie de forțā și curaj. Da, curaj, fiindcā riști sā-ți vinā peste creștetul capului. Mā uit stânga/dreapta, nu cumva sā fie cineva și sā hohoteascā de râs văzându-mā câtā chinuialā pe mine sā deschid o ușă

Reușesc într-un final, stau câteva minute sus pe turn apoi înapoi la ușa de „plastic”, de data asta sā o închid. Cobor lāsând usor usa pe umeri, apoi o țin pe creștetul capului pânā mā poziționez bine (spațiul fiind extrem de îngust). Întind mâinile pentru a ușura din greutate. Ușa rāmâne intredeschisā, mā invârt, mā sucesc, trag din toate pārtile, nimic, ușa rāmâne întredeschisă.

Dupā cinci minute bune de chinuialā, îmi „bugs bunny” în ea ușā și cobor. Rușinatā și dezamāgitā într-un fel de neputința mea, adresez scuze domnișoarei, regretând cā nu am putut închide perfect ușa. Ooo, știu, stați liniștitā, au fācut restructurāri de curând, ușa însā are o crāpāturā și nu se închide bine! AȘA darā… bine! Mulțumesc frumos și ies pe ușā ca sāgeata înjurând în șoaptā în toate limbile posibile!!!
P.S. Turnul meritā vizitat, panorama este un spectacol. Recomand mult spanac și ceai de tei, înainte de a vizita turnul! SURSA

LUȚCA, JUDEȚUL NEAMȚ: Podul de piatră a capitulat la 7 luni după reparația capitală. Nu în iureșul războiului se prăvălesc toate, ci al hoției nepedepsite, al lăcomiei iresponsabile!


INSIDER: „Nu este Ucraina sub bombele rușilor, nu la Irpin sau la Mariupol se surpă drumurile și podurile, ci la noi acasă, în România… Un pod care fusese reabilitat în urmă cu doar câteva luni s-a prăbușit sub baroniada locală, sub asaltul corupției și al incompetenței. Nu în iureșul războiului se prăvălesc toate, ci al hoției nepedepsite, al lăcomiei iresponsabile.

L-au mai și „inaugurat“:
„Dragi nemțeni, vă garantez că zeci de ani podul de la Luțca nu va mai reprezenta vreo problemă pentru participanții la trafic!“ Și-atunci să nu-l pui la plată? Să nu-l pui să repare din simbria lui de președinte al consiliului județean? SURSA

N.R: Vorbe, nu fapte! Podul peste Siret (DJ 207 A), vechi de peste 50 de ani care nu a fost niciodată modernizat, intră în reparații capitale și se dărâmă la 7 luni de la inaugurare. A căzut în timp ce era traversat de un camion și o autoutilitară – un șofer se află în spital, 20 de oi victime colaterale se aflau sub pod. Valoarea lucrărilor 1.5 milioane de euro.

IONEL ARSENE (13.11.2021): FAPTE, NU VORBE! Podul de la Luțca se deschide traficului rutier astă seară! Podul de la Luțca, unul dintre cele mai mari poduri hobanate din țară, lung de 216 metri, se redeschide pentru participanții la trafic începând din seara aceasta. Este un moment extrem de așteptat atât de către cei care circulă pe această rută, DJ 207A – conducători auto și locuitori ai comunelor din zonă – Sagna, Doljești, Stănița, Bâra și Boghicea, cât și de noi, cei de la Consiliul Județean Neamț, care am realizat investiția și am urmărit îndeaproape implementarea proiectului. Zilele trecute s-a făcut testul de rezistență pe pod și avem garanția că rezistă unei greutăți de 340 de tone, dispusă după o anumită schemă de încărcare, dar, analizând practic, niciodată nu se va putea găsi pe el o asemenea încărcătură. Măsurătorile, realizate sub acțiunea sarcinilor statice și dinamice, au dus la concluzia că podul și structura consolidată în ansamblu, prin folosirea fibrelor de carbon și a materialelor speciale, au avut un comportament normal și acest obiectiv reabilitat de către Consiliul Județean Neamț poate fi folosit în condiții de siguranță.

Primăvara trecută podul a intrat în reparații capitale, pentru că nu a fost modernizat niciodată de când a fost construit, adică de mai bine de 50 de ani, și nu mai prezenta siguranță în exploatare.

Dragi nemțeni, vă garantez că zeci de ani podul de la Luțca nu va mai reprezenta vreo problemă pentru participanții la trafic!” DETALII

MUZEUL OMULUI, PLOIEȘTI: Înființat în 1956 prezintă apariția Univesului, evoluția vieții pe Terra și obiectele muzeale din colecții prin intermediul tehnologiilor moderne.


INSIDER: „O călătorie uimitoare. Cine suntem noi, oamenii? Cum s-a format Universul, cum a apărut și evoluat viața pe Terra? Sunt doar câteva întrebări la care am aflat răspunsuri pe parcursul vizitei noastre în orașul lui Caragiale. Mai precis, în Palatul Culturii din Ploiești, acolo unde se află Muzeul Omului. Un obiectiv de neratat care, în ciuda vârstei (a fost înființat în 1956), pune în valoare obiectele muzeale din colecții prin intermediul tehnologiilor moderne.

Ne-am început călătoria fascinantă din Sala de Antropogeneză, locul unde am ,,asistat“ la formarea Universului, a Galaxiei Calea Lactee şi a planetelor, dar şi apariţia şi evoluţia vieţii pe Terra – Big-Bang-ul, printr-o proiecție supradimensionată și prin intermediul pieselor din vitrine (fosilele de plante, nevertebrate şi vertebrate, etc). Mai apoi, în Sala de Anatomie, ne-a reținut atenția o prezentatoare virtuală, sub formă de hologramă, care își prezintă organele interne, structura și funcțiile. Dar, mai incitant ni s-a părut jocul prin care este proiectat un schelet care se mișcă în același mod cu cel care îl privește, precum și jocul de realizare a scheletului din părțile componente.

În Sala de Genetică am putut afla cum realizăm o transfuzie de sânge în funcție de grupa sanguină, dacă suntem daltoniști și ce grupă de sânge poți avea în funcție de grupele de sânge ale părinților. Tot aici, efectiv ne-au înfricoșat bebelușii morți din cauza unor malformații congenitale sau a unor boli ale mamelor. Foarte interesantă este și Sala de Biodiversitate. Nouă ne-a plăcut aici, în mod deosebit, un joc interactiv, bazat pe tehnologia de recunoaștere a gesturilor (Kinect), cu ajutorul căreia ne-am văzut pe un ecran în mijlocul unor peisaje exotice (savană, recif coralier si zonă polară). Poți chiar să îți faci o fotografie cu peisajul pe care îl dorești, iar taxa (dacă am reținut bine!) este de doar 3 lei/foto. Tot în Sala de Biodiversitate, care ni s-a părut cea mai spectaculoasă din muzeu, se pot admira peste 200 de exponate: plante și animale, specii exotice și indigene, acvatice și terestre, atât de nevertebrate, cât și

de vertebrate. Fiecare dintre acestea are un număr, iar dacă dorești, poți accesa informații științifice despre ele prin intermediul unor sisteme info-touch. În următoarea sală pe care am vizitat-o, de Arii Protejate, ne-a plăcut podeaua interactivă, iar în Sala SOS Natura, prezentarea comparativă a unei exploatări durabile și a unei exploatări excesive, cele două zone fiind separate de proiecția unei cascade, ce se continua cu un râu.
Vizita a luat sfârșit în Sala de Populație, în care se prezintă diversitatea speciei umane. Ne-am despărțit de muzeu încântați și cu zâmbetul pe buze, mai ales că ni s-a spus ,,la revedere” în limbile română, engleză, germană, hindi, franceză și chineză de către oameni ce reprezintă diferite subtipuri umane, prin intermediul a cinci monitoare.

*Program de vizitare: marţi-dumincă, orele 9.00-17.00;
*Taxa vizitare: 12 lei/pers. individual (adult), 6 lei/pers. pentru elevi si studenți, 6 lei/pers. grup organizat (minim 10 persoane).” SURSA

TRAVESARE FĂRĂ REGULI: Primarul Capitalei Nicușor Dan cară fetița în brațe, vorbește la telefon și nu poate călări și zebra pentru că nu e Napoleon!


INSIDER: „Primarul General al Capitalei Nicuşor Dan a fost filmat în timp ce traversează un bulevard, cu copilul în brațe, prin loc nepermis. De mai multe ori. Și vorbea și la mobil!

Traversarea neregulamentara de către pietoni reprezintă o a doua cauza generatoare de decese la nivel national.”

NICUȘOR DAN: „Zilele trecute am făcut o greșeală, traversând strada printr-un loc nepermis, cu fetița în brațe. Chiar dacă m-am asigurat, gestul nu e scuzabil.

Totuși, faptul că există oameni care mă filmează în viață privată și că un sindicat al polițiștilor n-are altă treabă decât să promoveze filmarea cu mine înseamnă că am deranjat anumite grupuri de interese.” SURSA

COPACUL ÎNCÂLCIT, SATU MARE: „O ultimă relicvă a unei lumi din care nu a rămas decât un simplu salcâm japonez”


INSIDER: „Cultivat în România ca specie dendrologică, salcâmul japonez nu este o raritate, însă, cel din Satu Mare este unic datorită aspectului ieşit din comun care atrage imediat atenţia. Turiştilor care ajung în Satu Mare le este recomandat ca obiectiv ce nu trebuie ratat pentru fotografii spectaculoase. Chiar și sătmărenii, deşi sunt familiarizaţi, se minunează în fața copacului „încâlcit” – aproape de Primarie pe Bd. Transilvania (fost Mareșal Antonescu), declarat monument de interes national prin decizia Consiliului Judeţean în 1995.

„Este o specie de salcâm japonez obţinut de un împătimit al botanicii. Atunci când a sădit acest salcâm, în urmă cu foarte mulţi ani, el a încolăcit mlădițele foarte tinere în aşa fel încât la maturitate să aibă o formă spectaculoasă. Ca printr-un miracol, din întreaga lume veche a Centrului Nou a rămas în picioare doar acest salcâm japonez. Sătmărenii îi spun ‘pomul răsucit’ pentru că are o specificitate a trunchiului fiind încolăcit. Acest salcâm se afla în capătul grădinii unui negustor evreu, foarte îndrăgostit de botanică și plante rare și exotice și cu toate că nu este specific zonei noastre, a supraviețuit.

Cred că are undeva la 100 de ani. În cartierul evreiesc din Satu Mare, partea lui aristocrată, locuiau negustori care aveau prăvălii pe Corso-ul Evreiesc. În ’44 evreii au fost duşi la Auschwitz şi casele lor au fost ocupate de alții, în anii ’70, acest cartier a fost ‘ras’ de pe faţa pământului pentru a face loc Centrului Nou. Printr-un miracol, acest salcâm a rămas în picioare tocmai pentru că în planurile celor care au construit Centrul Nou, exact acolo nu venea nicio clădire, astfel că el a putut fi salvat. Este o ultimă relicvă a unei lumi din care nu a rămas decât un simplu salcâm japonez”, a spus Felician Pop, directorul Muzeului Judeţean.

ARHIVĂ: FOREST BATHING: Te voi purta în brațele mele oricât va fi nevoie! *** ÎNCĂPĂȚÂNARE: Omul bun și pomul copt, aștia n-or avut noroc *** TĂIEREA ÎN SCAUN: Se practică la sălcii sau plopi în zone inundabile. Nu este „defrișare ilegală”! *** PINUL SFINȚEȘTE LOCUL: „În chestiuni de conștiință, legea majorității nu-și are locul.” (Mahatma Ghandi) *** FRANȚA: Capela din copac sau copacul din Capelă?

GRADINA BOTANICĂ BUCOV, PRAHOVA: 50 de copii veniți în excursie cu autocarul sunt poftiți de paznic să viziteze gradina online


INSIDER: „Lunea nici iarba nu crește, darămite să se deschidă porțile la Gradina Botanică Bucov pentru un autocar plin cu 50 de copii…ne-au întors spatele spunând că trebuia să verificăm site-ul lor …ei azi nu lucrează …oare cine le-a scris programul acesta pe google???Nici măcar nu și-au permis să ne cheme un superior cu care să putem sta de vorbă, ne-au împins afară și ne-au întors spatele: haaaa noi nu discutăm …superiorul are treburi mai importante (cred că uda florile )…cred că aveau treabă foarte multă …așa e când lucrezi la stat și salariul vine sigur la sfârșitul lunii …te doare la bascheți de 50 de copii bucuroși care-ți bat la poartă să te viziteze…e clar nu ne mai facem bine, valorile sunt altele decât cele cu care am fost crescută: omenia, ospitalitatea, respectul față de semeni și modelul pe care-l dăm copiiilor noștri…

PS: Am verificat si site-ul unde nu scrie nimic ca lunea ar fi inchis …SURSA

ADEVARAT SAU FALS: Tunsoarea de vară a blănoșilor, protecție împotriva căldurii?


INSIDER: „Pentru cei care cred că a tunde blana câinilor vara este ok… (Fotografie în infraroşu) Diferenţa termică: cu păr 24°C & tuns 31°C instruiți ignoranța umană!” SURSA

ARHIVĂ: OTRAVĂ ÎN PARCURI: „Pliculeţele roz”, pericol de moarte pentru copii şi animale de companie! *** OCLUZIE: Așa arată 1,3 kg de oase scoase din stomacul unui cățel care “Nu primește niciodată oase!”

BOOKFEST: „Șarpele cetății”, cel mai incitant şi revelator roman despre realitatea din România, lansat de Editura RAO la ROMEXPO


INSIDER: „Titlul cărții, Șarpele cetății, include atât simbolul pozitiv al șarpelui, prin Albert Baran, cât și pe cel negativ, prin adversarii săi, cei care pun în pericol stabilitatea „cetății”. Fiecare om, casă, oraș, țară – „cetate” – are „un păzitor”, vizibil sau nu, mic sau mare, sub diferite forme, dar care ajută la păstrarea echilibrului, speranței și credinței. Albert Baran este un jurnalist de investigație care dorește să atragă atenția asupra fenomenului de manipulare din societatea românească prin anchetele sale. Baran întruchipează mitul eroului modern, al individului care crede că „poate face diferența” și poate schimba lumea prin atitudinea și comportamentul său. Atât Albert Baran, cât şi restul personajelor, întruchipează tipologii ale societății actuale. De altfel, faptele reale sunt reinterpretate în roman pentru a evidenția evenimente şi manifestări prezente. Pe lângă aventurile fiecărui personaj, cartea prezintă şi situaţia anumitor profesii care, din motive diferite, traversează momente de criză în societatea actuală – exemplul jurnalistului de investigație care, concurat de puterea şi impactul rețelelor

de socializare, se luptă să-și păstreze menirea. Şarpele cetății este un roman despre societatea românească de azi. Cititorului îi este uşor să identifice anumite personaje în oamenii din jurul său, dar surpriza vine la descoperirea modului în care eroii privesc lucrurile, se raportează la ele și acționează. Concluzia este că ,,se poate și altfel!”, oricât de greu ar fi de crezut.” DETALII

N.R.: „Cea de-a XV-a ediție a Salonului International de Carte Bookfest are loc în perioada 1 – 5 iunie 2022, la Complexul Expozițional Romexpo (Bd. Mărăști 65-67, Bucureşti) în pavilionul B2, iar Invitatul de Onoare este Japonia. Salonul Internațional de Carte Bookfest este organizat de Asociaţia Editorilor din România, sub egida Federației Editorilor din România, cu sprijinul Ministerului Culturii şi al Ambasadei Japoniei din Bucureşti. Program de vizitare: 10.00-20.00. Intrarea liberă.