PRIMUL FLUX DE ŞTIRI TRIMISE DE CITITORI

ATENŢIE: Cum se clonează un card bancar? Ultima formă de înşelătorie – „apelul fantomă” de 2.000 euro!


INSIDER: „Atentie cand platiti cu cardul! Undeva la inceputul anului am fost la OMV Coposu sa alimentez cu benzina si neavand cash la mine am platit cu cardul. Cand m-am dus la ghiseu vanzatorul mi-a luat cardul l-a trecut printr-un POS identic cu unul normal si mi-a inmanat un terminal, pe care scria Raiffeisen, ca sa introduc codul PIN. Dupa ce am introdus codul PIN acesta a luat terminalul si l-a pus pe ghiseu. Dupa un minut mi-a spus ca nu a functionat tranzactia si sa mai introduc inca odata codul PIN. De data asta el a trecut cardul prin POS-ul bancii si tranzactia s-a efectuat cu succes. Numai ca, prima data, el mi-a copiat banda magnetica a cardului si de asemenea codul PIN. Asta s-a intamplat undeva la inceputul anului pe 5 Ianuarie.

Vineri, cand m-am uitat in cont am avut surpriza sa vad ca tocmai ridicasem numerar de la Londra. Se pare ca mi-au reprodus cardul si l-au folosit pentru ridicari de numerar. „Norocul” meu a fost ca am sesizat din timp ridicarile de numerar si am reusit sa blochez cardul. Paguba a fost destul de mare si banca oricum nu te despagubeste deoarece e „PIN based transaction”. In concluzie daca cineva iti spune ca nu a functionat tranzactia si-ti spune sa mai introduci inca o data codul PIN, atunci trebuie sa-ti arate un bon pe care scrie motivul din care nu a fost acceptata prima data tranzactia.

Daţi-mi voie să vă atrag atenţia asupra unei noi forme de înselătorie, apărută de curând, şi care, din păcate ne-a atins şi pe noi în Europa. Mecanismul înşelătoriei este următorul: pe telefonul mobil apare o înştiinţare privind un apel nepreluat. Înştiinţarea poate apărea chiar fără ca telefonul să fi sunat vreodată. Dacă proprietarul telefonului, văzând de ce număr e vorba, iar dacă acesta incepe cu +39…, +390…, +391…., +392…, +393…, +394… (în cazul depistat de noi era numărul 393193260045), îl sterge imediat, nu se va întâmpla nimic. Dar dacă sună la acel număr va deveni victima infractorilor. În cazul concret, titularul telefonului a sunat la numărul respectiv, nu a mai avut posibilitatea să întrerupă convorbirea, costurile înregistrate pe factură depăşind 2.000 de euro. Din informatiile primite de la Ministerul de Interne e vorba de mai multe astfel de cazuri. De aceea vă rog, în ideea prevenirii altor cazuri, transmiteţi această informaţie cât mai multor oameni.” VEZI FORUM SOFTPEDIA

15 responses

  1. Pingback: NETFLIX, HBO, UBER: “Plăți frauduloase pe internet. Recomandăm blocarea cardului și înlocuirea acestuia!” | infoINSiDER.ro

  2. dany

    bravoooo

    Apreciază

    28 martie 2013 la 20:22

  3. Anonim

    da un lucru bun so tina tot asa nu mai asa putem ajunge miliardariii bravoooo

    Apreciază

    28 martie 2013 la 20:20

  4. eu totusi nu anteleg daca cardurile se pot clona nu se poate clona si pasaportul biometric

    Apreciază

    27 decembrie 2012 la 19:54

    • Exista coduri de protectie, dar desigur ca pot fi sparte – in consecinta, se POATE clona si pasaportul biometric! tocmai ACESTA este pericolul major, nu ca iti baga „numarul Fiarei” in cip, ci faptul ca oficialitatile se vor baza 100% pe informatiile electronice din pasaportul biometric si nu vor mai face toate verificarile de pina acum, ce erau necesare la pasaportul clasci. Asadar, terorsitul cloneaza pasaportul meu biometric, si este identificat de sistemele automate drept „Cristian ioan”. Dupa ce detoneza bomba, la ancheta se analizeaza resturile, se reconstituie pasaportul, iar FBI-ul si CIA vin sa ma salte pe mine sa ma duca la Gunatanaramo! Cum pot sa dovedesc ca falsul eu nu am fost eu?
      iar in cazul incidentului bancar relatat – cum pot sa DOVEDESC ca ieri nu am fost la Londra, ca sa scot banii? Ca doar acum suntem cetateni europeni, nu ne mai trebuie pasaport si viza, cum dovedesc ca la momwntul respectiv eram aici in Bucuresti, ca nu am scos eu banii?

      Apreciază

      1 aprilie 2013 la 12:43

      • ovidiu

        adica o data ce ai clonat pasaportul biometric poti trece linistit cu el la aeroport chiar daca ar fi sa mergi pana australia si ei sa ati ea amprentele an aeroport ei cand baga datele dupa pasaport si serea ai apare poza mea dar ce nu anteleg eu este cum al pot clona adica vreau sa zic cipul ala este implantat an pasaport

        Apreciază

        3 iulie 2013 la 15:19

        • george

          Eu nu inteleg cum poti asasina Limba Romana intr-o fraza frate, pune un pic mana pe o carte si lasa pasaportul biometric

          Apreciază

          2 octombrie 2013 la 12:56

  5. Anonim

    Mie mi-au luat banii de pe card dupa ce am platit factura de gaze prin robotelul din cadrul bancii BRD. A fost singura tranzactie efectuata cu acel card iar cand mi-au trimis extrasul acasa cica ridicasem numerar pe undeva prin tara. Asta nu e o scapare din sistemul lor informatic? O tipa de la banca respectiva mi-a spus ca mai multe persoane care detin acelasi tip de card au venit la banca cu aceasi plangere.

    Apreciază

    22 martie 2012 la 12:18

  6. conu

    Buna seara,
    Nu doresc initierea unei polemici pe tema capitalismului din tara noastra. Eu as fi interesat daca ati initiat vreo actiune care sa duca la recuperarea numerarului scos din Londra si reclamarea intamplarii de la benzinarie si cu ce rezultate. Multumesc.

    Apreciază

    19 martie 2012 la 20:36

  7. Pingback: Ce citeşti duminică?

  8. conu

    Nu contest realitatea intamplarii cu cardul, dar va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti asupra unui aspect:
    – Ati semnalat (reclamat) acest eveniment Politiei, bancii care a emis cardul, OPC-ului sau OMV-ului ? Si daca da, care a fost rezultatul ? Pe extrasul de cont pe care il puteti solicita bancii, puteti afla exact momentul cand ati efectuat plata carburantului cu cardul (tranzactia a 2-a) si astfel se poate depista chiar operatorul care a facut prima tranzactie. In interiorul benzinariilor exista o multime de camere video care va pot ajuta in depistarea persoanei respective. Cine stie, in final actiunile dvs. ar putea duce la anihilarea unei retele de astfel de hoti , acest lucru fiind de o importanta infinit mai mare.
    Am scris acest raspuns deoarece in articolul dvs ati nominalizat doua firme si cred ca le creati gratuit un prejudiciu de imagine.
    Multumesc .

    Apreciază

    11 martie 2012 la 10:51

    • Anonim

      Prejudiciu? Pai stimate domn, dupa parerea mea, atat furnizorii de carburanti cat si bancile sunt printre cei mai mari jefuitori legali existenti pe piata. Acestia ar trebui falimentati si implementat un sistem de banci de stat, care sa nu permite jecmaneala care se petrece in momentul de fata. Capitalismul furibund in care traim implementeaza o jungla pe care majoritatea cetatenilor nu-i inteleg nici originile (pierdute in negura istoriei si a uneltirilor de tip mafiot din umbra) si nici scopul final.
      Ar trebui ca cetatenii sa puna banul la ciorap si sa nu mai contracteze nici un fel de credit de la pungasii astia. Singurele credite sa fie realizate prin banci de stat care sa asigure o protectie reala consumatorului de rand. Iar in rest, mafiotii din cartelul carburantilor, sa fie falimentati si ingropati in sicriu de plumb. Ar trebui sa se ridice masele, conduse de cativa capitani luminati si sa termine naibii odata mascarada asta care nu duce la nimic bun.
      Auzi la dumnealui, „prejudicii” … Va e mila de OMV & acolitii ? Sau de oricare alt furnizor privat de carburanti? Foarte rau! Inseamna ca nu sunteti decat fie dezinformar, fie un vajnic aparator al conceptului capitalist de exploatare a omului de catre om!
      Moarte capitalismului furibund !

      Apreciază

      19 martie 2012 la 08:51

      • eika

        Nu va suparati, dar dvs sunteti suparat pe pretul carburantilor si comisioanele bancilor sau pe faptul ca ati fost victima unei fraude?

        Apreciază

        26 martie 2012 la 21:58

    • anonim

      Nu are ce sa faca politia.Odata ce persoana care a clonat cardul a scos banii l-a si aruncat.Deci…

      Apreciază