OM, OAMENI: „Fă altora aşa cum ai vrea ca ei să-ți facă vouă”
INSIDER: „𝙐𝙣 𝙀𝙧𝙤𝙪 Î𝙣𝙫𝙞𝙣𝙜𝙚: 𝙋𝙤𝙫𝙚𝙨𝙩𝙚𝙖 𝙡𝙪𝙞 „𝙉𝙤𝙧𝙤𝙘𝙚𝙡” 𝙎𝙖𝙡𝙫𝙖𝙩 𝙙𝙞𝙣 𝙇𝙖𝙘!”
Într-o zi obișnuită de muncă în Câmpia Bărăganului, eu și colegul meu ne aflam la un parc fotovoltaic, efectuând mentenanța obișnuită. În timp ce lucram, am observat un cioban trecând cu turma sa de oi și capre pe lângă noi. Totul părea normal, până când colegul meu a auzit un plânset slab, dar persistent, venind din depărtare. Am hotărât să investigăm și l-am întrebat pe cioban dacă a uitat ceva în urmă. Fără nicio remușcare, ne-a spus că era un pui de ied abia născut, pe care îl aruncase într-un lac aflat la aproximativ 500 de metri distanță. Ne-a mărturisit că procedează astfel cu toți iezii nou-născuți, din motive pe care nu ni le-a explicat. Într-o notă cinică, ne-a spus că, dacă vrem, putem încerca să-l salvăm, dacă îl mai găsim în viață.
Fără să stăm pe gânduri, am pornit în mare grabă în direcția indicată de cioban. Plânsetul se auzea tot mai clar pe măsură ce ne apropiam de lac. Am găsit ieduțul prins în mâl, zbătându-se între viață și moarte. Dacă mai întârziam câteva momente, poate nu am mai fi reușit să-l salvăm. Parcă Dumnezeu ne-a făcut să întârziem cu acea reparație, altfel nu am fi fost acolo la momentul potrivit. L-am scos din lac, l-am înfășurat în ce aveam la dispoziție și am pornit în căutarea unui magazin în pustietatea aceea pentru a-i cumpăra lapte.
În timp ce turma trecea pe lângă noi, oile mergeau înainte, dar majoritatea caprelor s-au oprit și ne-au privit în ochi, ca și cum ar fi încercat să ne spună că bebelușul lor fusese aruncat în lac. Era o priveliște sfâșietoare.
Am găsit un magazin și am cumpărat lapte pasteurizat de vacă, neavând altceva la dispoziție. Fără un biberon, l-am hrănit din palma mea. Micuțul era lihnit și, după ce a mâncat, a început să încerce să se ridice pe piciorușe, dând din codiță cu o energie surprinzătoare pentru cineva aflat la câteva momente după naștere.
L-am luat cu noi în mașină și am parcurs cei 200 de kilometri până acasă. Colegul meu, un iubitor de animale, l-a adoptat și l-a adus în casa sa, unde l-a botezat Norocel, datorită norocului incredibil de a fi fost salvat.
Norocel crește frumos acum, și-a făcut prieteni noi și este hrănit exclusiv cu lapte natural de capră, folosind un biberon. Nu a avut ocazia să-și cunoască mama mai mult de câteva secunde, dar se simte cu siguranță ca un fiu de om.
Am realizat acest video nu pentru laudă, ci pentru a vă încuraja pe voi toți: dacă aveți ocazia să ajutați un animal în dificultate, nu ezitați. Puterea exemplului poate schimba vieți, chiar și pe cele mai mici și neajutorate.” SURSA
N.R.: „REGULA DE AUR
Budism: Nu răni pe alţii cu ceea ce te doare pe tine.
Creştinism: Fă altora aşa cum ai vrea ca ei să-ți facă vouă.
Hinduism: Tratează-i pe ceilalți aşa cum ai fi tratat tu însuți.
Islam: Faceți tuturor oamenilor aşa cum ați fi dorit să vă facă vouă.
Iudaism: Ceea ce tu însuți urăști, nu-i faci unui om.
Nativ american: Traieste in armonie, pentru ca toti suntem inruditi.
Pământul Sacru: Fă cum vrei, atâta timp cât nu faci rău nimănui”
ARHIVĂ: BUZĂU: Căpriorul, fiul cățelei. Oamenii, încă, mai au multe de învățat! OXXO POLIȚIA ANIMALELOR: Adi din Covasna a ieșit cu Opelul la vânătoare de vrăbii OXXO SECTOR 6: Au tăiat crengile copacului și au distrus cuibul cu pui, alungând cu lopata de părinții disperați OXXO DRAGOMIREȘTI VALE, ILFOV: „Căprița și-a luat puiul fătat sub lovituri de ciomag în gură și a intrat la adăpost.” Poliția Animalelor există? OXXO TROFEUL PROSTIEI: Omul este singura specie de pe planetă care ucide din plictiseală!












COMENTEZI?